خاردارهای شگفت انگیز

خاردارهاي شگفت انگيز

کاکتوس به هر گياهي از خانواده گياهان آبدار کاکتاسيا (Cactaceae) گفته مي شود که به سبزي و گوشت دار بودن ساقه هايشان که نقش برگ را ايفا مي کنند، تيغ هاي رنگارنگ، اشکال و حالات متنوع رشد و ... معروف هستند.


 
کاکتوس طي طوفانهاي ناگهاني آب ذخيره کرده و آب ذخيره شده را طي ماه‌هاي خشکسالي به مصرف مي‌رساند.
بيشتر کاکتوسها ريشه‌هاي عميقي داشته و ساقه ي شبکه مانندي دارند که به ‌عنوان منبع ذخيره آب عمل مي‌کنند ساقه کاکتوس توسط تيغ‌هايي محافظت مي‌شود. کاکتوسها برگهاي خيلي کوچکي داشته و يا اصلاً برگ ندارند.
گلهاي گياه کاکتوس که معمولا اندازه بزرگي دارند و به رنگ هاي زرد، سفيد، قرمز و ارغواني سايه دار مي باشند، بسيار ظريف و حساس هستند.
گرده افشاني گونه هاي بسياري از اين گياه ها در طبيعت توسط خفاش ها صورت مي گيرد.
ميوه کاکتوس معمولا خوراکي است.
اين گياه در اندازه هاي مختلف ديده مي شود، از کاکتوس هاي کروي شکل کوچک گرفته تا کاکتوس هاي عظيمي که به درخت شبيه اند. خصوصياتي همچون کوچکي سطح برگ ها، بزرگ و گوشتي بودن ساقه هايي که قادرند آب را به راحتي در خود ذخيره کنند و در نهايت ريشه هاي محکم و گسترده آن ها سبب شده، براي نواحي اي که داراي فصل گرم و خشک طولاني تري هستند، مناسب باشند.
هر چند گياه کاکتوس براي آب و هواي صحرايي ساخته نشده، اما در قاره آمريکا در آب و هواي متغير - از نواحي گرمسيري گرفته تا کانادا - قابل مشاهده است.
اکثريت کاکتوس ها براي مدت بسيار کوتاهي در بهار شکوفه مي دهند که در برخي مواقع اين زمان از چندين ساعت تجاوز نمي کند. شکوفه ها نسبت به نور بسيار حساس هستند و انواع مختلف کاکتوس ها در زمان مشخص و متفاوتي از روز مي شکفند.
يکي از معروفترين کاکتوس ها با نام اختصاري سلنيسروس يا سي گرنديفلورا نوعي است که در شب مي شکفد. شکوفه هاي معطر آن پس از غروب خورشيد باز مي شوند و دوام آنها تنها يک شب است. در بسياري از مکان هاي رويش اين گياه، از گل اين نوع کاکتوس براي تقدس بخشيدن به مراسم آييني و جشن هاي مختلف استفاده مي گردد.
بزرگترين گونه کاکتوس ها اپونتيا نام دارد که انواع مختلف آن توسط ساقه ها که لوله اي شکل يا پهن هستند.
 
ترجمه و تنظيم: مهديه زمردکار