پتوهای برقی از گذشته تا امروز

پتوهاي برقي از گذشته تا امروز

استفاده از پتوهاي برقي كه استفاده از آنها در بسياري از مناطق سردسير، در فصول سرد سال متداول و مرسوم است قدمتي بسيار طولاني دارد. پتو‌هاي الكتريكي يا همان پتوهاي برقي براي نخستين بار در اوايل دهه 1900 اختراع شدند. اين پتوها كه از آنها براي گرم كردن تختخواب افراد استفاده مي‌شد از نظر ظاهري تنها شباهت اندكي با پتوهاي برقي داشتند. پتوهاي برقي اوليه در حقيقت نوعي سيستم گرمايشي بسيار بزرگ و حجيم بودند كه اغلب استفاده از آنها خطرناك تلقي مي‌شد و از نظر ظاهري بسيار عجيب و غريب به نظر مي‌رسيدند.


 
سال 1921 استفاده از پتوهاي برقي در مراكز درماني كه افراد مبتلا به سل در آنجا بستري بودند مورد توجه قرار گرفت. از آنجايي كه افراد مبتلا به سل بايد ساعات طولاني از طول روز را در فضاي باز مي‌گذراندند، استفاده از اين پتوها راهكار مناسبي براي گرم كردن آنها بود و زماني كه ارائه اين پتوها با استقبال خوبي در بازارهاي عمومي مواجه شد تلاش‌هاي زيادي براي ايجاد تغيير در شكل ظاهري پتوهاي برقي انجام شد و سرانجام سال 1936 نخستين پتوي برقي اتوماتيك هم اختراع شد. اين پتو مجهز به يك دستگاه مجزا براي تنظيم حرارت بود كه با توجه به دماي اتاق، روشن يا خاموش مي‌شد. اين دستگاه تنظيم‌كننده حرارت مي‌توانست در صورت لزوم و در شرايط افزايش ناگهاني دما در قسمتي از پتو به عنوان يك سيستم ايمني عمل كرده و خاموش يا روشن شود و سال 1984 نخستين پتوهاي برقي كه بدون ترموستات بودند طراحي و ساخته شدند.
البته در دهه 1950 عنوان پتوهاي برقي براي اين نوع پتوها انتخاب شد و تا پيش از اين از آنها به عنوان پتوها يا لحاف‌هاي حرارتي نام برده مي‌شد. ويژگي منحصر به فرد پتوهاي الكتريكي امروزي اين است كه نه‌تنها در واكنش به دماي محيط و بلكه در واكنش به دماي بدن نيز دماي آنها تغيير خواهد يافت و بنابراين اين امكان وجود خواهد داشت كه گرماي بيشتري را براي پاهاي سرد شما تامين كنند يا اين كه دماي كمتري در قسمت پيشاني فردي كه دماي بدن او  به علت ابتلا به تب افزايش يافته ايجاد كنند.
پتوهاي برقي از گذشته تا امروز
علاوه بر اين يكي از ديگر ويژگي‌هاي اين پتوها در مقايسه با پتوهاي الكتريكي اوليه اين است كه در مقايسه از ايمني بيشتري براي كاربران برخوردار بوده و خطرات احتمالي آن براي كاربران به ميزان قابل‌توجهي كاهش يافته است. نخستين پتوهاي برقي كه سال 1946 در ايالت ويرجينيا به بازارهاي تجاري عرضه شدند تنها 5‌/‌39 دلار قيمت داشتند، اما پتوهاي برقي امروزي كه در حقيقت نوعي سيستم گرمايشي بسيار پيشرفته‌اند بسيار گران‌قيمت هستند و به ‌رغم قيمت بسيار بالايي كه دارند بسياري از افراد در سراسر دنيا از آن به عنوان يك وسيله گرمايشي مناسب استفاده مي‌كنند.
همچنين يکي از مشکلاتي که پتو هاي گرمايي دارند مصرف بالاي برق آنها و همچنين روشن موندن آنها در صورتي هست که يادمان برود خاموششان کنيم .
پتوي برقي جديدي ساخته شده که با ولتاژ پايين کار مي کند و باعث مي شود که مصرف برق بسيار پايين تر بيايد و همچنين تايمري دارد که پس از 10 ساعت به صورت اتوماتيک خاموش مي شود .
اين پتو قابل شستشو مي باشد و در آزمايش هايي که روي آن انجام شده پس از چندين باز شستشو باز هم سالم مانده ، جنس آن پشمي است.
 
فراوري: محسن مرادي
بخش دانش و زندگي تبيان
منابع:
جام جم،coolest-gadgets.net