سانسور كامل تظاهرات روز خشم مردم عربستان در رسانه‌هاي رياض

سانسور كامل تظاهرات روز خشم مردم عربستان در رسانه‌هاي رياض

خبرگزاري فارس: ديروز همزمان با جمعه خشم در عربستان، مردم اين كشور در شهرهاي مختلف به خيابان‌ها ريختند تا با وجود تدابير شديد امنيتي و تهديدهاي صورت گرفته توسط سران آل‌سعود، اعتراض خود را نسبت به خفقان موجود در اين كشور اعلام كنند.


 


به گزارش فارس، روزنامه‌هاي دولتي عربستان و همچنين رسانه‌هاي فرامنطقه‌اي كه از سوي خاندان آل سعود حمايت مالي مي‌شوند امروز هيچ خبري حاكي از اين تظاهرات به ويژه در شرق اين كشور را پوشش ندادند و در مقابل با سرپوش گذاشتن بر اعتراضات مردم را تهديد كردند.

روزنامه سعودي الرياض در راس اخبار داخلي صفحه اول خود اين تيتر را آورده است: "شهروندان به سوي پارك‌ها سرازير شدند نه به سوي شركت در ناآرامي ".

اين روزنامه در ادامه اخبار صفحه اول خود نوشت: امام و خطيب مسجد الحرام درباره فتنه‌انگيزي، تحصن‌ها و اعتراضاتي كه براي آن در رسانه‌ها ترويج مي‌شود، هشدار داد.

از عناوين اصلي روزنامه الرياض اظهارات امام مسجد النبي نيز بود كه به جوانان درباره پيوستن به موج فتنه و فراخوان ناآرامي‌ها هشدار داد و يا اينكه دعوت به ناآرامي‌ها با شكست مواجه است.

هيئت علماي بزرگ عربستان كه ائمه جماعات مساجد اين كشور را نيز تعيين مي‌كنند و از سوي خاندان آل سعود حمايت مي‌‌شوند هفته گذشته با صدور فتوايي شركت در تظاهرات را حرام اعلام كردند.

الرياض در يكي ديگر از اخبار اصلي صفحه اول خود با اقدامي فريبكارانه اظهارات امير منطقه مكه درباره اهميت اجراي دستورات پادشاه و ارائه بسته‌هاي حمايت مالي به مردم را آورد و به نقل از وي با تيتر بزرگ نوشت: بدهي 141 هزار شهروند تا 28 روز ديگر كاملا بخشوده مي‌شود.


روزنامه "عكاظ " نيز در تيتري به نقل از كساني نام‌نبرده كه آنها را شهروندان سعودي خواند نوشت: مردم فريب نمي‌‌خورند و در متن اين خبر آورد:مردم عربستان به كشور و رهبران خود وفادارند.

اين روزنامه اخبار مهم ديگر صفحه اول خود را به خبر وزارت خدمات شهروندي عربستان اختصاص داد كه اسامي 760 هزار نامزد استخدام در دارات دولتي را اعلام كرده است.

روزنامه الرياض و عكاظ هيچ كدام بزرگ‌ترين تظاهرات ديروز مردم بحرين را همچنين پوشش ندادند.

روزنامه "الوطن " نيز كه همواره تلاش مي‌كند در بين روزنامه‌هاي وابسته به حكومت خود را به گونه‌‌‌‌اي بي‌طرف نشان دهد نيز اشاره‌‌‌اي به تظاهرات ديروز مردم عربستان و حتي تظاهرات بحرين نكرده و تنها در ميان اخبار بين‌‌‌الملل خود خبر تشكر ولي‌عهد بحرين از كمك مالي شوراي همكاري خليج فارس به كشورش را آورده است.

روزنامه فرامنطقه‌اي "الشرق الاوسط "نيز خبر زلزله ژاپن را در راس اخبار خود قرار داد و در فهرست اخبار بين‌المللي خود هيچ اشاره‌‌اي به تظاهرات در عربستان نكرده است اين در حالي است كه از سطحي‌ترين اخبار در ليبي نيز نمي‌گذرد.

اين روزنامه به رغم پوشش اخبار تحولات منطقه تظاهرات روزانه مردم بحرين وحتي تظاهرات صدها هزار نفري ديروز اين كشور را پوشش نمي‌دهد و تنها براي خالي نبودن عريضه خبري را با اين تيتر منتشر كرد كه "نيروهاي امنيتي بحرين مانع بروز درگيري بين اهل تسنن و شيعيان در راهپيمايي ديروز شدند. "

اين در حالي است كه مردم بحرين ديروز در بزرگ‌ترين تظاهرات خود يكصدا شعار وحدت سر داده و خواستار سرنگوني رژيم آل خليفه بودند.

روزنامه فرامنطقه‌اي "الحيات " نيز بدون كوچك‌ترين اشاره‌اي به اعتراضات مردم عربستان تيتر صفحه اول خود را به اظهارات بان‌كي‌مون دبير كل سازمان ملل در ديدارش با تركي الفيصل در نيويورك اختصاص داد و نوشت: بان كي‌مون نقش ملك عبدالله در دعوت به گفت‌وگو را ستود.

اين روزنامه در بخش اخبار حوزه خليج فارس در تيتري عجيب نوشت: جمعه آرامش در عربستان نشان از همبستگي ملي داشت.

اين در حالي است كه شبكه خبري راصد از رسانه‌هاي معارض در عربستان اعلام كرد مردم اين كشور به ويژه در شهرهاي قطيف، دمام، احساء منطقه شرق عربستان و حتي در رياض، پايتخت اين كشور به خيابان‌ها آمده و تظاهرات اعتراضي خود را نشان دادند اگر چه با حمله نيروهاي امنيتي مواجه شدند كه به دستگيري ده‌ها تن از آنها از جمله شيخ علي الوايل روحاني شيعي شهر احساء منجر شد.

نيروهاي امنيتي عربستان پنچشنبه شب گذشته نيز به روي مردم شهر قطيف كه در تظاهرات مسالمت‌آميزي خواستار آزادي زندانيان سياسي به ويژه 9 زنداني فراموش شده بودند تيراندازي كردند كه به زخمي شدن دستكم سه تن منجر شد.

وزارت كشور عربستان شنبه هفته گذشته برگزاري هرگونه تظاهرات در عربستان را ممنوع كرد و به دنبال آن هيئت علماي بزرگ اين كشور كه همان شوراي مفتي‌هاي وهابي است تظاهرات را حرام اعلام كردند اما مردم عربستان ديروز بزرگ‌ترين تظاهرات عليه خاندان آل سعود در تاريخ اين رژيم را به ثبت رساندند.