لوراتادین داروی ضد حساسیت

لوراتادين داروي ضد حساسيت

لوراتادين چيست؟


لوراتادين به گروه داروهاي آنتي هيستامين تعلق دارد. اين داروها اثرات هيستامين را در بدن مهار مي کنند. هيستامين ماده اي است که باعث بروز آبريزش بيني، عطسه، قرمزي چشم ها و اشک ريزش مي شود. اين علايم در بيماري رينيت (التهاب مخاط بيني) آلرژيک فصلي يا دايمي، آسم آلرژيک و تب يونجه ديده مي شوند.


لوراتادين
لوراتادين چيست؟
لوراتادين در درمان بيماران دچار کهير مزمن ناشناخته نيز استفاده مي شود. لوراتادين يک آنتي هيستامين جديد مي باشد و در مقايسه با اعضاي ديگر اين گروه، اثر خواب آوري کمتري دارد. لوراتادين به شکل قرص و شربت توليد مي شود. 
طريقه مصرف لوراتادين
لوراتادين اغلب يک بار در روز و براي مصرف خوراکي تجويز مي گردد. دستورات بسته دارو را به دقت مطالعه کنيد. لوراتادين را دقيقا مطابق با دستور پزشک معالج خود مصرف و از تغيير خودسرانه دوز دارو پرهيز کنيد.
 اين قرص معمولا در بسته هاى 20 تايى عرضه مى شود. لوراتادين به راحتى از طريق لوله هاى گوارش جذب خون مى شود و بين يک تا سه ساعت پس از مصرف، اثر درمانى اش شروع مى شود و معمولا اوج خاصيت درمانى لوراتادين حدود 8 تا 12 ساعت پس از مصرف آن است که بيمار به طور واضح اثرات بهبودى را در خود احساس مى کند.
فراموش کردن دوز دارو
در صورت فراموش کردن يک دوز دارو، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را ميل کنيد. اما اگر تقريبا زمان نوبت بعدي رسيده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنيد. مقدار دارو را دو برابر نکنيد. 
لوراتادين بيماري شما را درمان نمي کند و فقط علايم شما را بهبود مي بخشد.
ملاحظات غذايي
براي جذب بهتر دارو آن را 1 ساعت قبل يا 2 ساعت پس از غذا ميل نماييد. لوراتادين را با آب پرتقال، آب گريپ فروت يا آب سيب مصرف نکنيد، چرا که ممکن است سطح خوني دارو را کاهش دهند. ممکن است پزشک شما مصرف برخي غذاها يا ميوه ها را که سبب تشديد علايم آلرژي مي شوند، ممنوع کند. 
هشدارها و موارد احتياط
نکات زير را به پزشک خود اطلاع دهيد:
* اگر دارويي مصرف مي کنيد، اعم از داروهاي با نسخه يا بي نسخه، به خصوص عوامل ضد افسردگي، اريترومايسين، کتوکونازول، داروهاي آسم يا سرماخوردگي، شل کننده هاي عضلاني، داروهاي ضددرد، داروهاي آرام بخش يا خواب آور و ويتامين ها.
* اگر مبتلا به بيماري کبدي يا کليوي هستيد يا سابقه ابتلا به اين بيماري ها را داريد.
* اگر قصد انجام عمل جراحي اعم از اعمال دندانپزشکي داريد. 
عوارض جانبي
داروهاى شيميايى بدون عوارض نيستند و از اين رو بايد احتمال بروز واکنش هاى عجيب و غريب را در هر فردى داد. اما پاره اى از اين واکنش ها از احتمال بيشترى برخوردارند از اين رو آن ها را به عنوان عوارض اصلى يک دارو در نظر مى گيرند اما در مورد لوراتادين مى توان به عوارض جانبى زير اشاره کرد.
عوارض عصبى: اين دسته از عوارض معمولا کمتر در مورد لوراتادين صادق است چرا که يکى از مهم ترين مزيت هاى لوراتادين به عنوان نسل جديد داروهاى ضدآلرژيک، اين است که اين دارو عوارض عصبى کمترى نسبت به ساير داروهاى اين رده دارد.
در هر صورت واکنش هايى همچون سردرد، سرگيجه، خواب آلودگى بسيار خفيف، احساس خستگى و کسالت در پاره اى از افراد که حساسيت بيش از اندازه به اين دارو دارند ديده شده است.
عوارض گوارشى: اگر بخواهيم در مورد عوارض گوارشى صحبت کنيم مى توانيم به مواردى همچون تهوع، استفراغ، نفخ شکمى، يبوست، اسهال و مواردى از اين قبيل اشاره کرد که البته اين عوارض همچون عوارض عصبى زياد نگران کننده نيستند و پس از مدتى برطرف مى شوند.
عوارض کبدي: کسانى که از بيمارى کبدى رنج مى برند احتمال دارد در مصرف اين دارو دچار مشکل شوند چرا که متابوليسم اين دارو کبدى است و بيماران کبدى دچار عوارض نامطلوب از جمله خواب آلودگى هاى شديدى مى شوند که در اين خصوص بايد با پزشک شان مشورت کنند. 
لوراتادين را با آب پرتقال، آب گريپ فروت يا آب سيب مصرف نکنيد، چرا که ممکن است سطح خوني دارو را کاهش دهند.
توجه:
در صورت بروز هر يک از علايم يا نشانه هاي زير، مصرف دارو را قطع و بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنيد: سرگيجه، اختلال بينايي، ضعف عضلاني يا خستگي غيرمعمول، تپش يا تندي ضربان قلب، احساس گرفتگي در سينه و اشکال در دفع ادرار. 
نگهداري داروي 
دارو را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشيده و دور از دسترس اطفال نگهداريد. دارو بايد در دماي اتاق، دور از نور مستقيم، حرارت زياد و رطوبت نگهداري شود. با گذشتن از تاريخ اعتبار يا نياز به دارو، آن را دور بريزيد. 
تداخلات دارويي
مصرف همزمان لوراتادين با داروهايي که در کبد متابوليزه و خنثي مي شوند، بايد با احتياط همراه باشد. از اين روي حتما پزشک خود را از مصرف هر دارويي در کنار لوراتادين آگاه سازيد. 
کودکان و زنان باردار يا شيرده
بي خطر بودن لوراتادين در کودکان کوچک تر از 6 سال ثابت نشده است. لوراتادين به راحتي در شير مادر ترشح مي شود و اصولا آنتي هيستامين ها از جمله اين دارو، نبايد بدون اجازه پزشک در دوران شيردهي مصرف شوند. لوراتادين در صورت صلاحديد پزشک معالج در دوران بارداري قابل استفاده است. 
اطلاعات جانبي
* لوراتادين بيماري شما را درمان نمي کند و فقط علايم شما را بهبود مي بخشد.
* سعي کنيد حين درمان با لوراتادين از قرار گرفتن غيرضروري در برابر نور آفتاب پرهيز کرده، لباس مناسب بپوشيد و از عينک آفتابي و کرم هاي ضد آفتاب استفاده نماييد. لوراتادين ممکن است باعث حساسيت پوست شما به آفتاب گردد.
* لوراتادين ممکن است روي نتايج آزمايش قند خون تاثير بگذارد. اگر مبتلا به ديابت هستيد يا قصد انجام اين آزمايش را داريد، با پزشک خود مشورت نماييد.
* از مصرف الکل و ساير مشروبات الکلى همزمان با اين دارو بپرهيزيد که اين عمل سبب مى شود متابوليسم دارو به هم بريزد و عوارض نامطلوبى به همراه داشته باشد.
فرآوري: معصومه آيت اللهي
بخش تغذيه و سلامت تبيان

منابع:
تيما کاووش
روزنامه جام جم
ايران سلامت