همگرايي اعضاي اوپك با ايران

fiogf49gjkf0d

همگرايي اعضاي اوپك با ايران

خبرگزاري فارس: " 2 تا 3 هفته قبل از برگزاري اوپك آقاي اوباما دست‌اندركاران بازار نفت را مي‌خواهد و در جلسه‌اي به آنها اعلام مي‌كند كه به هر شكل بايد قيمت نفت را پايين بياوريم... جلسه اوپك برگزار شد و ظاهرا سياستمداران آمريكايي شروع كردند به برقراري ارتباط با اعضا تا آنها را متقاعد ‌كنند "بايد اين اتفاق رخ دهد " اينها را علي آبادي مي گويد.
محمد علي‌آبادي هفته گذشته و پس از واكنش‌هاي منفي شديد به سرپرستي رئيس جمهور بر وزارت نفت، به عنوان سرپرست اين وزارتخانه معرفي شد و در دقيقه 90، درست زماني كه بيم آن مي رفت ايران رياست اوپك و فرصت‌هاي نهفته در آن را به دليل بلاتكليفي وزارت نفت از كف بدهد، در كسوت رئيس يكصدو پنجاه و نهمين اجلاس اوپك راهي وين شد.
انتخاب علي آبادي اگرچه مورد استقبال محافل رسانه‌اي و اقتصادي و حتي نفتي قرار نگرفت،اما در نخستين گام نمره قابل قبولي را در كارنامه او بر جاي گذاشت، زيرا ايران در اين اجلاس توانست با ايجاد اتحادي قدرتمند تلاش‌هاي عربستان براي ايجاد توافق بر سر افزايش سقف توليد نفت را عقيم بگذارد و در ميان حيرت فعالان اين بازار كه با اطمينان از پيشبرد برنامه عربستان نفت پيشاپيش به استقبال كاهش قيمت رفته بودند، قيمت هر بشكه نفت را به يكباره يك دلار در هر بشكه افزايش داده و تا 120 دلار هم پيش‌ ببرد.
نداشتن سوابق نفتي در كارنامه علي آبادي از مواردي است كه انتخاب او را با انتقادهايي مواجه كرد، هرچند خود در مراسم معارفه‌اش كه درست دو روز قبل از عزيمت به وين انجام شد، اعلام كرد از زمان نژاد حسينيان در صنعت نفت با اين بخش آشنايي كامل دارد، موضوعي كه در اين گفت و گو نيز به آن اشاره‌ مي‌كند.
سرپرست وزارت نفت در اين گفت و گوي تفصيلي و صريح كه يك روز پس از بازگشت از وين(جمعه) در ساختمان ملي المپيك برگزار شد، از رايزني‌هاي كارشناسي و تدارك سفر به وين تا چالشهاي دو جناح حاضر اجلاس اوپك براي افزايش يا حفظ سطح توليد فعلي را بيان و تلاش‌هاي سياستمداران غرب براي تحت تاثير قرار دادن سطح توليد سازمان را تشريح مي كند.تلاش‌هايي كه با رايزني ايران و تاكيد بر "حفظ منافع ملي " توليد كنندگان نفت اوپك به سختي شكست با شكست مواجه شده است.
دراين گفت وگو درباره ادغام وزارت نفت و موضوعاتي چون توسعه ميادين مشترك و راهكارهاي تامين سرمايه براي پروژه‌هاي نفتي نيز با علي آبادي بحث و گفت و گو شده است كه پاسخ‌‌هاي وي خواندني است به خصوص هنگامي كه درباره تداوم حضورش در بخش نفت مي گويد "قاعده كلي معرفي سرپرست به عنوان وزير است ".
متن نخستين گفت‌و‌گوي تفصيلي علي آبادي در سمت سرپرستي وزارت نفت كه با خبرگزاري فارس انجام شده است را بخوانيد:

*قرار بود وزير اقتصاد به اجلاس اوپك برود

فارس:جلسه 159 اوپك به تازگي با رياست ايران تشكيل شد، ايران در اين اجلاس چه اهدافي را دنبال مي‌كرد و فكر مي‌كنيد به تمام اهدافي كه از قبل تعيين كرده بوديد دست پيدا كرديد؟

علي‌آبادي: حكم من به عنوان سرپرست وزارت نفت بسيار نزديك به اجلاس اوپك خورد، حتي يك شب قبل از آنكه به اين اجلاس بروم قرار بود كه آقاي حسيني وزير اقتصاد در آن حضور پيدا كنند، بنابراين من مطالعه‌اي از قبل بر روي اين نشست اوپك نداشتم تا اينكه آقاي رئيس جمهور شخصا دستور دادند كه من به اوپك بروم و در اجلاس ان شركت كنم.
من نيز همان روز كارشناسان وزارت نفت كه صاحبنظر داراي سابقه طولاني در امر كارشناسي اوپك بودند را در دفترم جمع كردم و با آنها جلسه گذاشتم. آنها نيز از قبل به جمع بندي هايي رسيده بودند بنابراين صحبت‌هاي آنها را شنيدم و چهارچوب‌هايي را كه نظام ما به آن معتقد است را ارزيابي كردم و در نهايت با جمع آوري اطلاعات از دوستانم در وزارت نفت خواستم تا نقشه راهي را براي موضع‌گيري در اوپك تنظيم كنند، آنها بعد از يك كار سنگين و فشرده كه 7 تا 8 ساعت و تا آخر شب طول كشيد، ديدگاه‌ها و نظرات خود را به صورت جمع‌بندي شده دراختيارم گذاشتند، من نيز بر روي گزارش آنها كار كردم و بعد از اصلاحات صورت گرفته تصميم‌ گرفته شد آن نوشتار راهبرد ما باشد، البته به محض اينكه وارد وين شدم مجددا جلسات خود را تشكيل دادم و دوباره بررسي‌ها انجام شد، آقاي سلطانيه -نماينده ايران در آژانس انرژي اتمي- هم به ما پيوستند.دوستاني از سفارت هم به ما ملحق شدند و ديدگاه‌ها و نقطه نظرات دوستان را جمع‌آوري كرديم،بسياري از ايرانياني كه در اوپك مشغول به كار و كارمند اين سازمان هستند نيز ديدگاه‌ها و نقطه نظراتشان را به ما ارائه كردند، كمك‌هاي بسيار خوبي شد و در نهايت و در مجموع تصميم خود را گرفتيم.
بايد گفت نمايندگاني كه در جلسه اوپك شركت مي‌كنند ديدگاه‌ها و خواسته‌هاي نظام را منتقل مي‌كنند به جز بحث‌هاي فني و خاص اوپك، در همان روز بر اساس مواردي كه تعيين كرده بوديم شروع به صحبت كردم. لابي خود را با ساير اعضاي اوپك آغاز كردم و با وزاري كشورهاي الجزاير، عراق و ونزوئلا به طور مستقيم صحبت كردم. ديگر دوستان نيز براساس وظايفي كه داشتند با ساير كشورها صحبت و گفت‌وگو كردند، ديدگاه‌هاي خود را منتقل و مشاهده كرديم كه ديدگاه‌هاي بسياري از آنان با ما كاملا منطبق است. در نهايت آنان قانع شدند كه يك موضع داشته باشيم.
بعد از آنكه اين مذاكرات انجام شد و در جلسه اوپك نيز صحبت كردم، همين اتفاق رخ داد و خوشبختانه توانستيم اكثريت را به صورت مستدل و با ارائه دليل قانع كنيم كه سقف فعلي توليد نفت اوپك سقف خوبي است، همچنين اعلام كرديم اوپك اين آمادگي را دارد در صورتي كه احساس كرد بازار نفت جهان واقعاً نيازمند افزايش توليد است به صورت فوق‌‌العاده جلسه بعدي را تشكيل داده و تصميم‌گيري كند، گفته شد كه بايد با بازار حركت كنيم و مشخص شود كه بازار از ما چه چيزي مي‌خواهد ولي بازار بايد پايين دست منافع ملي ما قرار گيرد و نه بالا دست منافع ملي اعضاء. در واقع اگر قرار است يك معامله برد-برد باشد بايد منافع مصرف كننده و منافع توليد كننده در كنار هم ديده شود. اين نگاه را اكثريت كشورهاي عضو اوپك پذيرفتند و با اين نگاه حركت كرديم. در همانجا گفتم بر اساس شاخص‌هايي كه ما رصد مي‌كنيم، سقف توليد خوب است قيمت‌ها ثبيت شده و بازار نيز مشكلي ندارد، بنابراين بايد در همين روند حركت كنيم اما در طول كار خود به صورت لحظه به لحظه هم بازار مصرف و هم قيمت را كنترل كرده و اگر به اين نتيجه رسيديم كه بازار مصرف نياز دارد كه توليد را افزايش دهيم، به عنوان رئيس اوپك از اعضا دعوت مي‌كنم تا جلسه گذاشته و سقف توليد را افزايش دهيم.

* ديدار اوباما با دست‌اندركاران بازار نفت

فارس: در اين جلسه يك ديدگاه مقابل ديدگاه ايران وجود داشت كه آن نيز ديدگاه عربستان بود، قبل از نشست هم عربستان بسيار اصرار مي‌كرد كه سقف توليد را افزايش دهد و لابي‌هاي زيادي هم داشت، اما نتيجه همان چيزي بود كه ايران مي‌خواست و به نوعي عربستان در اين تداخل دو ديدگاه شكست خورد.

علي آبادي: به نظر من موضع‌گيري عربستان يك سابقه قبلي دارد، ظاهرا 2 تا 3 هفته قبل از برگزاري اوپك آقاي اوباما دست‌اندركاران بازار نفت و سياستمداران اين حوزه را مي‌خواهد و در جلسه‌اي از آنها به صورت مطالبه اعلام مي‌كند كه به هر شكل بايد قيمت نفت را پايين ببريم، آنها در چارچوب موازين خودشان قصد دارند كه مسائل داخلي كشورشان را حل كنند و اصلا نگاهي به منافع و مسائل كشورهاي عضو اوپك ندارند.
اين جلسه اوپك برگزار شد و ظاهرا سياستمداران آمريكايي شروع كردند به برقراري ارتباط با اعضاي اوپك تا آنها را متقاعد ‌كنند "بايد اين اتفاق رخ دهد ".
در اروپا و آمريكا ده‌ها آيتم "درآمدي " وجود دارد كه نفت تنها يكي از آنها است و اقتصاد دنيا و صنعت دنيا در حال حاضر به دست آنها مي‌چرخد ولي بسياري كشورهايي كه عضو اوپك هستند، محورها اقتصادشان تنها نفت است و اگر قيمت نفت كاهش پيدا ‌كند آنها و مردمشان و حتي منافع ملي آنها با چالش‌هاي سنگيني رو به رو مي‌شود.
اگر از ايران بگذريم كه توانست در مدت بعد از انقلاب از مداخله كشورهاي سلطه گر رهايي پيدا كند و نفت را در اختيار خود قرار بگيرد، در بخش‌هاي ديگر اقتصاد مانند صنعت، كشاورزي،علمي و دارويي سطح خود را بالا ببرد و در داخل توليد داشته باشد متأسفانه بسياري از كشورهاي عضو اوپك نتوانسته‌اند از دام گسترده غرب بگريزند. آنها نگذاشتند اين كشورها رشد كنند و كماكان زندگي آنها با نفت اداره مي‌شود، بنابراين اين كشورها بايد از ما جدي‌تر و محكم‌تر در مقابل اين خواسته ناحق برخورد كنند.
درست است كه عربستان جمعيتي كم و صادراتي خوب دارد و نوسان اندك قيمت نفت به آن آسيب جدي نمي‌زند ولي براي ديگر كشورها كه مي‌خواهند با 1.5 تا 2 ميليون بشكه جمعيت زيادي را اداره كنند، سخت است.
بنابراين اين نقشه راه را آمريكايي‌ها ارائه و بعضي از كشورها آن را اجرا مي‌كنند، اما كشور ايران مستقل است و ما در چارچوب ديدگاه‌هاي كلان نظام و مقام معظم رهبري و برنامه‌هاي اعتقادي خود كار را انجام مي‌دهيم و پيگيري مي‌كنيم و خود را متصل به كشورهاي استكباري نمي‌كنيم. ارتباط ما با آنها بايد آزادانه، عاقلانه و دو طرفه و بر اساس معادله برد- برد باشد. اين مسئله‌اي است كه بارها مقام معظم رهبري نيز به آن اشاره كرده‌اند.

*هشدار ايران به عربستان در برابر تقاضاي افزايش توليد 2،85 ميليون بشكه‌اي‌!

آنها نبايد با ما دستوري برخورد كنند، بعضي از كشورها با اين ديدگاه در اوپك شركت كردند، يعني نه به خاطر منافع ملي خودشان بلكه به خاطر منافع ديگر كشورها در آنجا حاضر شدند و حتي وزير نفت كشور عربستان نيز اين موضوع را در جلسه اوپك گفتند كه من پاسخ دادم ما در اوپك شركت كرديم كه از منافع ملي خودمان دفاع كنيم و شما نيز همين وظيفه را داريد،اعضاي اوپك نيز همين طور. شما نبايد از منافع ساير كشورها دفاع كنيد،حتي به ايشان گفتم كه اگر شما چنين بحثي راه بياندازيد من نيز مصاحبه مي كنم و مي‌گويم كساني در اوپك وجود دارند كه دارند منافع خودشان و ديگر اعضاي اوپك را مي‌فروشند و آنجا بود كه ايشان گفت: جلسه اوپك بسيار سخت بود.
بله اين جلسه براي ايشان خيلي بد و سخت بود، ايشان كه مي‌خواست بيايد نه 1.5 ميليون بشكه بلكه 2ميليون و 850 هزار بشكه توليد را افزايش دهد.
ايشان مي‌خواست بعضي از انحراف‌ها را كه بعضي از كشورها خودسرانه توليد را افزايش داده‌اند رسمي كند و هم مي‌خواست توليد را تا 1.5 ميليون بشكه افزايش دهد.

* نگراني كارشناسان از شكست ناگهاني و تغيير سريع قيمت نفت

اين به نظر كارشناسان صنعت نفت يعني يك شكست ناگهاني و تغيير بسيار سريع در قيمت نفت،بنابراين اين جلسه براي ايشان خيلي بد بود، چون از طرف كساني ماموريت پيدا كرده بود قيمت نفت را توسط اوپك كاهش و توليد را افزايش دهد اما به هيچ وجه موفق نشد. در اين جلسه براي اولين بار اكثريت كشورها يكپارچه‌ در مقابل او ايستادند. تنها كشورهايي موافق با عربستان امارات و كويت بود كه البته كويت در ابتداي جلسه اظهار نظر كوتاهي كرد و تا آخر جلسه نيز خيلي در بحث‌ها ورود پيدا نكرد،
اما در مقابل اين ديدگاه الجزاير، ونزوئلا ،ايران و ديگر كشورها نيز بسيار جدي موضع‌گيري كردند و در نهايت من پيشنهاد دادم در حدود 3 ماه مصوبه اين جلسه را به تعويق بياندازيم و اعلام كنيم اوپك در اين جلسه تصميم قطعي نگرفت و قرار است كه سه ماه ديگر تصميم قطعي بگيرد، 3 ماه بازار و مصرف را ببينيم و اگر احساس كرديم كه بازار دچار مشكل مي‌شود دوباره جلسه بگذاريم.

فارس:عربستان هم اين تصميم را پذيرفت؟

علي آبادي: خير، عربستان و هم‌پيمانانش دو راه در مقابل ما گذاشتند كه يا بايد با افزايش توليد موافقت كنيم و يا اگر موافق نباشيم، آنها خودسرانه توليدشان را افزايش مي‌دهند،اين يعني فرق نمي‌كرد در جلسه چه تصميمي گرفته شود و آنها تصميم خودشان را از قبل گرفته بودند.

فارس: اوپك يك سازمان است و طبيعتاً اعضاء بايد تعهداتي نسبت به مصوبات آن داشته باشند.آيا سازمان در برابر تك روي كشورها مقرراتي ندارد؟ اثرات تك روي عربستان و هم پيمانانش بر بازار نفت چه خواهد بود؟ برخورد سازمان اوپك با اين موضوع چيست؟

علي آبادي: همانطور كه خودتان گفتيد اوپك يك سازمان است و از يك‌سري كشور دارنده نفت تشكيل شده است، بنابراين هر تصميمي كه در جلسه اوپك گرفته شود مورد قبول اعضاء است بنابراين هيچ يك از اعضا نمي توانند بدون هماهنگي كاري را انجام دهد. حتي اگر عربستان از قبل نيز به دنبال افزايش توليد باشد در حال حاضر اوپك تصميم به حفظ سقف توليد گرفته است بنابراين هرگز نمي تواند بدون مجور اوپك توليد خود را افزايش دهد.

*اطمينان توليدكنندگان نفت به ايران در اوپك

فارس: رياست اوپك به صورت دوره‌اي و براساس حروف لاتين تعيين مي‌شود شما چه راهكارهايي داريد براي انتخاب دبيركلي و آيا اصلا ايران به آين پست مي‌انديشد؟

علي آبادي: ورود من به نفت جديد است بنابراين اجازه دهيد مقداري زمان بگذرد، البته فكر مي كنم بايد در اين زمينه فعال باشيم و به اين سمت حركت كنيم و در برنامه هاي آتي خود نيز به دنبال كسب دبير كلي اوپك نيز حركت كنيم.خوشبختانه من احساس مي‌كنم علاقه كشورهاي عضو اوپك به ايران بسيار زياد است و به ايران و تفكرات ما با يك اطمينان ويژه نگاه مي‌كنند. من معتقدم و برداشت شخصي من اين است كه آنها براين باورند ايران در آنجا تنها حافظ منافع خودش نيست بلكه حافظ منافع آنها نيز هست. به طبع به ايران به عنوان يك محور نگاه مي‌كنند.مي‌دانند كه ايران به دنبال منافع فردي و شخصي نمي‌گردد بنابراين حرف ايران در آنجا يك تاثير عميقي دارد.
اگر بگذريم از كشورهايي كه تحت فشارهاي سياسي موضع منفي مي‌گيرند، اما وقتي در خلوت با آنها صحبت مي‌كنيم ديدگاه‌هاي ايران را قبول دارند اما براساس فشارهاي سياسي دولت‌هايشان نمي‌تواند تصميم‌گيري كنند، در مجموع بايد گفت ديدگاه‌هاي ايران در اوپك زلال، شفاف، منطقي و به نفع مردم كشورها و حتي منافع مصرف كنندگان است. ديدگاه‌هاي ايران تنها يك طرفه نيست.

فارس: آيا ايران قصد ندارد رايزني‌هاي خود را براي كسب دبيركلي اوپك آغاز كند؟

علي آبادي:من روي آن تاكنون فكر نكرده‌ام، تنها بر اين فكر مي‌كنم كه بايد صنعت نفت را چون داراي يك بدنه بسيار قوي، فني و قدرتمند و ارزشمند است و در 30 سال گذشته به خودكفايي فني وحتي انساني كه مهمتر از فني است رسيده‌ايم، ارتقا دهيم.
آنچه كه در صنعت نفت رخ داده اين است كه اين صنعت به توسعه پايدار منابع انساني رسيده و اين بسيار ارزشمند است. اگر كشورهاي اطراف نيز بخواهند وزارت نفت و مجموعه تحت پوشش آن قادر است و اين آمادگي را دارد كه حوزه‌هاي نفتي كشورهاي همسايه را از مراحل كشف، استخراج و فناوري مديريت و اداره كند.
اين يك توانايي است كه در روح، فكر و ذكر مردم ايران جا گرفته و اعتقاد دارم كه اين موضوع از انرژي نفت بسيار بالاتر است، بنابراين در درجه اول بايد خود را و صنعت نفت خود را به ديگران ديكته كنيم در اكتشاف، استخراج نيز بايد ظرفيت خود را به ظرفيتهاي بالايي برسانيم. چند كار اساسي داريم مانند حوزه پارس جنوبي كه واقعا دريايي از علم، دانش، كار و فناوري است و در نهايت مي‌تواند ما را به خودكفايي اقتصادي برساند، بعد از آن بايد روي حوزه مشترك با عراق كار و سهميه خود را از آنجا برداشت كنيم. اينها كارهاي بسيار بزرگي است كه بايد در نفت انجام دهيم. اول بايد به دنبال اين موارد باشيم و بتوانيم در بازارهاي جهاني حرفي براي گفتن داشته باشيم و هر چه قدر اين ظرفيت‌ها بيشتر باشد توانايي آنكه بتوانيم افكار خود را منتقل كنيم بيشتر مي‌شود.

فارس: چشم اندازهاي قيمت نفت را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

علي آبادي: من فكر مي‌كنم كه اگر توليد را درست مديريت كنيم قيمت نفت نيز بايد به يك تثبيت برسد، زيرا قيمت نفت تبعيت مي‌كند از آنچه كه دنيا با آن رفتار مي‌كند، به عنوان مثال شما قيمت چند قلم كالا را در مدت 3 يا 4 سال گذشته بررسي كنيد و ببينيد چه اتفاقي براي آنها رخ داده است به تبع همان اتفاق در نفت نيز رخ داده است، اين منطقي و عادلانه نيست كه آن سوي جهان ارزش خدمات خود را افزايش دهد و از اين سمت نفت كه يك محصول تك، غير قابل تجديد و در حال اتمام است را بخواهند قيمتش ثابت و يا كاهش پيدا كند.
بنابراين قيمت نفت بايد از شاخص‌هاي عمده جهاني تبعيت كند و نمي‌توان ديگر كشورها با انرژي كشورهاي صاحب انرژي رشد اقتصادي داشته باشند و بگويند شما بايد قيمت را ثابت نگه داشته باشيد و ما قيمت خدمات خود را افزايش دهيم، زيرا اين امر دور از انصاف است. ما به دنبال گران كردن نفت نيستيم. ما به دنبال اين هستيم كه يك روابط عادلانه برقرار كنيم و هر جا كه احساس كنيم كه اين روابط عادلانه وجود دارد، از آن استقبال مي‌كنيم.

*فعلاً نظري درباره وزارت انرژي نمي‌دهم

فارس:كمي هم به موضوعات مبتلابه وزارت نفت بپردازيم. شما با تشكيل وزارت انرژي موافق هستيد؟

علي‌آبادي: من در حال حاضر به اين بحث ورود پيدا نمي‌كنم،چون اين بحثي است ميان دولت و مجلس كه بايد يك كار كارشناسي دقيقي در آن صورت پذيرد.دولت و مجلس در حال حاضر روي آن كار مي‌كنند و در نهايت در يك نقطه به هم وصل مي‌شوند،اگر از من نظركارشناسيم را بپرسند حتماً مي‌گويم.

فارس: الآن نظر كارشناسي شما چيست؟

علي‌آبادي: در حال حاضر نظر كارشناسي ندارم و واقعاً نمي‌خواهم نظري بدهم. در حال حاضر 290 نماينده مجلس كه عموماً افرادي تحصيل كرده، صاحب سابقه در كارشناسي و حتي در رده وزارت و استاندار هستند در مجلس حضور دارند و در دولت نيز انبوهي از كارشناسان صاحب سابقه وجود دارد كه هيچ كدام علاقمند نيستند يك تصميم بد براي كشور بگيرند، همه مي‌خواهنديك تصميم خوب گرفته شود،به هر حال اختلاف‌نظر و اختلاف سليقه نيز وجود دارد اما بايد بحث‌هاي كارشناسي اين اختلاف نظر و اختلاف سلايق را به هم نزديك كند و در يك جا به يك تصميم برسيم كه بتوانيم بهترين خدمت به كشور شود.

فارس:‌ يك ماه پيش وقتي بحث ادغام مطرح شد، گفته شد كه قرار است وزارت نفت در وزارت نيرو ادغام شود اما در جلسه معارفه حضرتعالي آقاي رحيمي معاون اول گفتند كه وزارت نفت مهمترين وزارتخانه دولت است، حال نظر شما در خصوص اين ادغام چيست؟

*ادغام، ادغام است، فرفي نمي‌كند كدام در كدام

علي‌آبادي: به نظر من فرقي نمي‌كند كه بگوييم وزارت نفت در نيرو و يا بالعكس ادغام شود زير ادغام، ادغام است و تغييري در اين موضوع ايجاد نمي‌كند.آقاي رحيمي هم گفتند كه وزارت نفت مهمترين وزارتخانه دولت است و بعد از ادغام فرقي نمي‌كند كه وزارت نفت در نيرو ادغام شود يا بالعكس.

فارس: شما موافق ادغام وزارت نفت در نيرو هستيد و يا اينكه در يك وزارتخانه ديگر ادغام شود بهتر است؟

علي ابادي : من گفتم كه بايد روي آن يك جمع‌بندي برسم و اين‌گونه موارد در دولت تصميم‌گيري مي‌شود.

فارس: در حال حاضر وزارت نفت به شدت با مشكل سرمايه‌گذاري مواجه است،حتي در يكي دو ماه قبل با كاهش توليد نيز مواجه بوديم شما براي جذب سرمايه‌گذاري به خصوص در ميادين مشترك چه راهكارهايي داريد؟

علي‌آبادي: من در اين بخش وقت بسيار زيادي مي‌گذارم و با قدرت و با قوت و هرچه توان دارم سعي مي كنم تا از منابع داخلي و خارجي و حتي بخش خصوصي استفاده ‌كنم تا بتوانيم توانايي‌هاي بالقوه صنعت نفت را به بالفعل تبديل كنيم،تمام توان خود را در اين بخش حتماً به كار خواهم برد و اعتقاد جامع و كامل به اين كار دارم.

فارس: در روزهاي اول فروردين ماه مقام معظم رهبري به منطقه عسلويه و پارس جنوبي سفري داشتند و از طرفي نيز سال جاري به عنوان سال جهاد اقتصادينامگذاري شده است، به نظر مي‌رسد اين حركت نمادين معظم له نشان دهنده اولويت‌‌كاري اين منطقه در سال جاري است. برنامه شما در اين منطقه چيست؟

*پارس جنوبي پروژه ويژه علي آبادي و دولت

علي آبادي: من نمي‌‌دانم با چه ادبياتي بايد بگويم، اما اين را مي‌گويم كه پارس جنوبي پروژه ويژه جامعه نفت، گاز و مهندس علي‌آبادي و دولت است. يكسري كارها از مأموريت‌هاي اصلي شركت ملي نفت است، بعضي از كارها نيز مأموريت اصلي شركت گاز و ديگر شركت هاي اصلي وزار ت نفت است،اما پارس جنوبي مأموريت اصلي ويژه همه نفت است.
پارس جنوبي و حوزه‌هاي نفتي مشترك و جذب سرمايه‌ براي نفت مأموريتي تركيبي است و به عهده همه آحاد جامعه نفت است. در حال حاضر گاز ما را مي‌برند و نفت ايران در مرز عراق در حال مكيده شدن است، بنابراين وظايف من نيست بلكه وظيفه ملي است كه از اين سرمايه صيانت كنيم.

*قاعده كلي معرفي سرپرست به عنوان وزير است

فارس: شما در حال حاضر به عنوان سرپرست انتخاب شديد، آيا امكان دارد بعد از 3 ماه به عنوان وزير معرفي شويد؟

علي آبادي: قاعده كلي اين است كسي كه به عنوان سرپرست معرفي مي شود به عنوان وزير نيز معرفي شود اما نمي‌دانم كه چه اتفاقي رخ خواهد داد.

*اصلا كار سياسي نخواهم كرد

فارس: آيا در اين مدت 3 ماه وارد تغيير و تحولات در سطح معاونان خودتان مي‌شويد؟

علي آبادي: من از زماني كه آقاي نژادحسينيان در نفت بود نفت را مي‌شناسم و دوستان زيادي در نفت دارم. اطلاعات خوبي از وزارت نفت و صنعت نفت دارم، وزارت نفت از نظر نيروي انساني بسيار خوب و قوي است و حتي توليدكننده نيروي انساني است، داراي مراكز آموزشي بسيار قوي است كه در سطح جهاني معتبر است از طرفي كارهاي عملي بسيار زياد است و خود كار در تشكيلات نفت نيرو مي‌سازد.
امروز در مراحل مختلف نفت اعم از اكتشاف تا استخراج نيروهاي خوبي داريم و نيازهاي خود را به خارجي‌ها كمتر كرده ايم، بنابراين منطقي نيست كه از خارج از مجموعه نيرو وارد كنيم،اما بايد نيروهاي كارا شناسايي شوند و همين‌جا اعلام مي‌كنم كه من با تمام نيروهاي متخصص و كارآمد صنعت نفت دوست مي‌شوم با هم كار مي‌كنيم.
من رفتارم كارا و عملگرا است و اصلاً كار سياسي نخواهم كرد و هر كسي خوب كار كند به او كار مي‌سپارم، مگر اينكه شخصي خودش نخواهد ادامه فعاليت دهد.

گفت وگو از :محمدحسين سيف الهي مقدم


منبع : خبرگزاري فارس