بر باد رفتن سنت‌هاي كهن ايران

بر باد رفتن سنت‌هاي كهن ايران

خبرگزاري فارس: شبكه‌هاي ماهواره‌اي با سريال‌هاي مختلف هر شب ميهمان برخي خانواده‌هاي ايراني هستند و ارمغان آنها در اين ديدار‌هاي شبانه، تغيير ارزش‌ها و فرهنگ‌هايي است كه سال‌ها بر آب و خاك اين سرزمين حاكم بوده‌‌اند.


 


به گزارش خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا»، به رغم تلاش مسئولان صدا و سيما براي جذب مردم به رسانه ملي اما باز هم اين برنامه‌هاي فارسي زبان ماهواره است كه ميهمان برخي خانواده‌هاست و با پخش برنامه‌هاي مختلف، الگوهايي را براي مخاطبان ايراني ايجاد مي‌كند و شايد اگر كمي دقيق شويم مشاهده مي‌كنيم كه اين برنامه‌ها براي نابودي ارزش‌هاي اسلامي، ايراني و مستحكم ترين بنيان جامعه يعني خانواده، سخت كمر همت را بسته‌اند.

الگوهايي كه در اين فيلم‌ها معرفي مي‌شوند كاملاً با فرهنگ ايراني و اسلامي كشورمان تفاوت‌هاي بسياري دارند روابط آزادانه زن و مرد، خيانت زن و شوهر به يكديگر و بي بندو باري تنها تعدادي از موضوعاتي است كه هر شب ذهن و افكار خانواده ايراني را هدف قرار مي‌دهند.

اين شيوه كه تحت عنوان جنگ نرم فرهنگي دشمن در كشور شناخته مي‌شود بدون به كارگيري خشونت و با فراهم كردن شرايط مناسب پيروزي را به دشمن هديه مي‌دهد؛ چنانچه دشمنان يك ملت با جنگ نرم بتوانند در باورها و اعتقادات ملتي رسوخ كرده و با ايجاد شك و ترديد،‌آن باورها و اعتقادات را مخدوش و متزلزل كنند، زمينه‌ها و بسترهاي لازم براي هدف بعدي يعني ايجاد تغيير در چگونگي فكر كردن و انديشيدن در حوزه‌هاي گوناگون فراهم مي‌شود بنابراين هدف عمده در جنگ نرم ايجاد تغيير در افكار جامعه است.

بر اساس پروژه تحقيقاتي مديريت بررسي و تحليل بسيج جامعه زنان، پروژه "دلتا " كه در مهر سال 84 در‌خصوص مسائل ايران به "بوش " رئيس جمهور وقت آمريكا پيشنهاد شد، جنگ سخت را بي فايده دانسته و خواستار توجه بيشتر دولت آمريكا به پروژه نرم افزاري «براندازي از درون» بود.

فعاليت 250 كانال ماهواره براي نفوذ در ذهنيت كودكان
-------------------------------------------------------------------

از نيمه دوم سال 70 شايعاتي مبني بر امكان تماشاي برنامه‌هاي شبكه‌هاي تلويزيوني خارجي در سطح جامعه به گوش رسيد و در سال 72 پشت بام‌هاي تهران و برخي از شهرهاي بزرگ پذيراي ديش‌هاي ماهواره بودند و به اين ترتيب پايتخت و بعضي از شهرهاي بزرگ خود را در معرض سيگنال‌هاي ده‌ها شبكه پخش خارجي يافتند.

با رسيورها و ديش‌هاي معمولي مي‌توان تا نزديك دو هزار كانال ماهواره‌‌اي را در ايران با كيفيت بالا دريافت كرد شبكه‌هايي كه اكثريت برنامه‌هاي آنها با سنت‌ها و فرهنگ‌هاي ايراني و اسلامي در تضادند و اثرات مخرب روحي و رواني بر مخاطبان ايراني مي‌گذارند.

در بين شبكه‌هاي ماهواره‌اي كه به سهولت در ايران قابل دريافت هستند بيش از 250 كانال در حوزه كودك و نوجوان برنامه پخش مي‌كنند و اين شبكه‌ها علاوه بر پخش كارتون‌هايي كه عموماً در تضاد با مباني اخلاقي جامعه ايراني است به فرهنگ سازي ارزش‌هاي ليبرالي و اومانيستي غرب در ذهنيت كودكان ايراني اقدام كرده و آنها را شيفته سبك زندگي آمريكايي و غربي مي‌كنند.

32 شبكه فارسي زبان اختلافات قومي و تجزيه طلبي را دامن مي‌زنند
--------------------------------------------------------------------------------------

همچنين 80 كانال در حوزه مصرف زدگي و فرهنگ سازي پوشش و مد قابل دريافت هستند و لباس‌هايي را به نمايش مي‌گذارند كه رسماً فرهنگ عرياني را تبليغ مي‌كنند، ‌در حوزه مسائل سياسي نيز در كنار هزاران شبكه ماهواره‌اي،‌32 شبكه فارسي زبان سياسي، ضد فرهنگي، تجزيه طلب و برانداز، ‌قوم گرا و ضد دين فعاليت مي‌كنند كه هدف مشترك همه آنها القاي ارزش‌هاي ضد اسلامي به فرهنگ ايراني و دستكاري در افكار عمومي ملت ايران است.

شبكه‌هاي فارسي زبان در راستاي جذب مخاطب، ضمن پخش برنامه‌هاي ناسيوناليستي افراطي به ايجاد شكاف‌هاي قومي، ‌ملي و ديني دست مي‌زنند تا اقتدار ملي كشور را تضعيف كرده و آن را در شرايطي از التهاب و اضطرار نگه دارند.

ترويج قباحت زدايي در ارتباط نامشروع با نامحرم و نابودي خانواده ايراني
----------------------------------------------------------------------------------------

مخاطبان مورد هدف شبكه‌هاي فارسي زبان ماهواره‌اي خانواده‌ها، مادران و زنان جامعه ايراني هستند در برنامه‌هاي اين شبكه‌ها روابط آزاد زن و مرد به نمايش گذاشته مي‌شود كه به نوعي الگوي زندگي غربي را در ميان خانواده‌هاي ايراني رواج مي‌دهند، ‌سريال‌هاي به ظاهر جذاب اين شبكه‌ها مفاهيم عميق ديني را دستخوش آسيب قرار داده و ضمن ترويج و قباحت زدايي ارتباطات نامشروع با نامحرمان و حتي محارم، مخاطب جوان را در انجام اعمال خلاف شرع حمايت و ترغيب مي‌كنند.

اين شبكه‌ها با پخش برنامه‌هاي سرگرم كننده و هيجان انگيز علاوه بر اينكه انگ سياسي بودن را از خود برمي‌دارند و حساسيت مخاطب را نسبت به شبكه پايين مي‌آورند، در قالب برنامه‌هاي به ظاهر معمولي،‌ فرهنگ و سبك زندگي غربي مورد نظر خود را در بيننده ايجاد مي‌كنند.

زنان و مرداني كه اين برنامه‌ها را تماشا مي‌كنند نخست نسبت به محكمات ديني و اعتقادي خود، سست مي‌شوند و به تبع آن پرداختن به امور سطحي و مبتذل، ‌آنها را از معنويت و تفكر دور مي‌سازد و بر اين اساس به اهداف خود كه دين زدايي از جامعه اسلامي است تا حدودي نائل شده‌اند اما كار به اينجا ختم نمي‌شود آنها با تعدد و تنوع برنامه‌ها سعي دارند تا تغييرات ايجاد شده در اذهان را تثبيت كرده و به شخصيت افراد تسري دهند،‌ مخاطبان اين برنامه‌ها اگر در ابتدا فقط در ذهن و فكر خود همراه با اين شبكه‌ها بودند به مرور زمان در عمل و رفتار نيز آن را عينيت بخشيده و همرنگ اين جماعت مي‌شوند.

عشق‌هاي مثلثي و لودگي از اهداف سريال‌هاي خانوادگي شبكه‌هاي ماهواره‌اي
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

حجت‌الاسلام مرتضي اديب يزدي در گفت‌‌و گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: نفوذ فرهنگي از طريق شبكه‌هاي ماهواره‌اي موجب زير پا گذاشتن تمام ارتباطات خانوادگي و الهي شده و عشق‌هاي مثلثي به ‎صورت ارتباط ميان يك زن و چند مرد در اين شبكه‌‌ها مطرح است كه موجب لودگي افراد مي‌شود.

وي تصريح كرد: دشمنان اسلام فرهنگ خود را به صورت زيركانه در برنامه‌هاي ماهواره‌اي جاسازي و به مردم كشورهاي مسلمان القا مي‌كنند پس ضروري است تا به منظور سلامت نواميس و خانواده‌ها با اين برنامه‌‌ها مقابله شود.

حجت‌الاسلام اديب يزدي اضافه كرد: تحولات بيروني در برخي از مواقع تأثير بسياري روي فرهنگ جامعه دارد، در پروازهاي متعدد از دبي به ايران افرادي هستند كه با بدترين وضع سوار هواپيما شده و زماني كه هواپيما نزديك ايران مي‌شود به اجبار روسري به سر مي‌كنند اين افراد موجب ترويج بدحجابي در جامعه ايران مي‌شوند.


همچنين حجت‌الاسلام قاسم روان‌بخش عضو هيئت علمي مؤسسه امام‌خميني (ره) گفت: شبكه‌هاي ماهواره‌اي با رويكرد انتقال فرهنگ از طريق ساخت سريال‌ها و فيلم‌هاي مختلف به تدريج فرهنگ مخاطبان را به طور غير ملموس تغيير داده و غيرت ديني آنها را مي‌گيرند.

عضو هيئت علمي مؤسسه امام‌خميني (ره) در ادامه عنوان كرد: به مرور زمان فرد در انجام امور ديني خود‌ دچار تساهل شده و اين موضوع به تدريج در ظاهر فرد نيز بروز كرده و او نسبت به رعايت حجاب و ساير اموري كه در اسلام مقرر شده است، بي‌تفاوت مي‌شود و عملاً با گذشت مدتي و بدون اينكه براي خود فرد ملموس باشد، باورهاي ديني و اخلاقي از وي گرفته مي‌شود.

دبير سياسي نشريه پرتو افزود: در اين بين گروهي از شبكه‌ها كه از سوي فرقه‌هاي وهابيت و بهائيت راه‌اندازي شده‌اند، با رويكرد اعتقادي اطلاع‌رساني مي‌كنند، چنين شكبه‌هايي اگر چه در ظاهر مذهبي جلوه مي‌كنند اما دائماً در حال القاء شبهات هستند.

القاء شبهه در اعتقاد نسل جوان، گام ‌ديگر شبكه‌هاي ماهواره‌اي‌
----------------------------------------------------------------------------------

وي با تأكيد بر لزوم مقابله با طرح چنين شبهاتي از سوي رسانه‌ها، بيان كرد: در شبكه‌ها و رسانه‌هاي داخلي، در خصوص پاسخگويي به شبهاتي كه از سوي رسانه‌هاي وابسته به فرقه‌هاي وهابيت و بهائيت القاء مي‌شود، بخشي را اختصاص نداده‌ايم؛ اين رسانه‌ها اعتقاد و ايمان نسل جوان ما را از اين طريق، هدف قرار داده‌اند.

حجت‌الاسلام روان‌بخش عنوان كرد: شبكه‌هاي ماهواره‌اي با رويكرد انتقال فرهنگ از طريق ساخت سريال‌ها و فيلم‌هاي مختلف به تدريج فرهنگ مخاطبان را بدون اينكه متوجه شوند، تغيير داده و غيرت ديني آنها را مي‌گيرند.

وي ادامه داد: دشمن در براندازي نظام برخاسته از مردم به صورت فرهنگي و تدريجي عمل كرده است تا بتواند از اين طريق بدون اينكه به جنگ نظامي دست‌ زند، عملاً‌ امنيت كشور، آزادي و هويت ديني مردم را بگيرد.

برنامه‌هاي ماهواره، دشمن همه‌جانبه خانواده‌هاست
--------------------------------------------------------------------

وي افزود: خانواده‌هايي كه ماهواره تهيه مي‌كنند، دشمن همه‌جانبه‌اي را به منزل خود راه داد‌ه‌اند كه اعتقادات، فرهنگ و امنيت خود، فرزندان، خانواده‌ و كشورشان را مورد هدف قرار مي‌دهد.

حجت‌الاسلام روان‌بخش بيان كرد: خانواده‌ها بايد مراقب باشند و فكر نكنند كه داشتن ماهواره نوعي پيشرفت محسوب مي‌شود بلكه امروزه ماهواره ابزاري در دست دشمنان ماست كه جنبه‌هاي مثبت‌ آن بر جنبه‌هاي منفي‌اش ارجحيت ندارد.

به گزارش «توانا» مادران نقش مهمي در جلوگيري از آسيب ديدن فرزندان خود دارند و تحقق اين امر تنها با تقويت بنيان‌هاي فكري فرزندان،‌ مطالعه راه‌هاي مبارزه با تهاجم فرهنگي، استفاده از قدرت ارتباط معنوي و پر كردن اوقات فراغت فرزندان با سرگرمي‌هاي سالم و مبتني بر باورها و ارزش‌هاي اسلامي فراهم خواهد شد.

براي مبارزه با برنامه‌هاي نامناسب شبكه‌هاي ماهواره‌اي علاوه بر نياز به برنامه ريزي، بالا بردن سطح آگاهي افراد جامعه از پشت پرده اين شبكه‌ها ضروري است همچنين نيازمند مراقب بيشتر والدين از فرزندان خود در برابر رفتارها و فيلم‌هاي نامناسب هستيم.