جنبش عدم تعهد در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی

fiogf49gjkf0d

جنبش عدم تعهد در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامي

ما معتقديم جنبش عدم تعهد بايد حقيقتاً يک هويت مستقل و بارزي در دنيا داشته و عاملي براي بيمناک شدن قدرت‌هاي بزرگي که عادت به تجاوز کرده‌اند باشد.

به گزارش خبرگزاري مهر، شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد در حالي از پنجم تا دهم شهريورماه در تهران برگزار مي‌شود که همگان بر اهميت برگزاري آن در تهران اذعان دارند؛ قرارگرفتن ايران به عنوان محور مقاومت و بيداري در منطقه، افزايش تهديدها و تحريم‌ها و ادعاي غرب مبني بر انزواي منطقه‌اي و جهاني جمهوري اسلامي اهميت برگزاري اين اجلاس و حضور نمايندگاني از 140 کشور در تهران را بيش از پيش نمايان مي‌سازد.

جنبش عدم تعهد در سال ۱۹۶۱ميلادي (۱۳۴۰شمسي) در اوج جنگ سرد و فضاي دوقطبي بين غرب و شرق با هدف وحدت ميان کشورهاي غير وابسته تشکيل و اولين اجلاس آن در سال ۱۹۵۵در شهر باندونگ اندونزي انجام شد.

جمهوري اسلامي ايران در سال ۱۹۷۹پس از پبروزي انقلاب اسلامي به عضويت اين جنبش درآمد و توانست در اجلاس سران ۱۹۷۹در هاوانا حضور پيدا کند و پس ازآن، در همه نشست‌هاي مختلف اين جنبش حضور داشته ‌است.

جنبش عدم تعهد با عضويت 138 کشور پس از سازمان ملل متحد بزرگ‌ترين سازمان بين‌المللي محسوب مي‌شود و توانسته است در مواقعي نقش تأثيرگذاري در عرصه بين‌المللي داشته باشد که از آن جمله دفاع همه‌جانبه خود از فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران در سال‌هاي گذشته بوده است.

رهبر معظم انقلاب نيز که خود زماني به عنوان رئيس‌جمهوري ايران در اين جنبش حضور داشتند، در دوره‌هاي مختلفي بر اهميت و نقش اين جنبش تأکيد کرده‌اند.

ايشان در ارديبشت‌ماه سال 1384 در ديدار عبدالله احمد بداوى، نخست وزيرمالزى که رياست سازمان کنفرانس اسلامى و همچنين جنبش عدم تعهد را در آن دوران بر عهده داشت، تنها راه مقابله مسلمانان با سياست‌هاى زورگويانه قدرت‌هاى بين‌المللى را، قوى شدن و اتحاد دانستند و با اشاره به نقش جنبش عدم تعهد برغم تغييرات شرايط دنيا نسبت به آغاز کار اين جنبش و جايگاه 60 درصدى جنبش عدم تعهد در مجمع عمومى سازمان ملل متحد خاطرنشان کردند: در شرايطى که قدرت‌هاى بزرگ از جمله آمريکا قصد تغييرات در سازمان ملل به نفع خود را دارند، يکى از وظايف مهم کشورهاى عضو جنبش عدم تعهد ايفاى نقش براى مقابله با اين موضوع است.

رهبر معظم انقلاب با قدردانى از موضع خوب مالزى و جنبش عدم تعهد در خصوص فعاليت‌هاى هسته‌اى جمهورى اسلامى ايران تأکيد کردند: ما بطور اصولى با توليد سلاح هسته‌اى مخالفيم اما مسئله اصلى آمريکا و برخى کشورهاى غربى با ايران اين است که آنها نمى‌خواهند دانش پيشرفته هسته‌اى از انحصارشان خارج شود و اين رشته مهم دانايى و توانايى در اختيار کشورهاى ديگر قرار گيرد.

همچنين در بهمن‌ماه سال 1382 معظم‌له در ديدار و، رئيس‌جمهور اندونزي، بااشاره به تلاش‌هاي مرحوم سوکارنو در جهت نزديک کردن کشورهاي مستقل آسيايي و آفريقايي به منظور مقابله با شرايط دوقطبي آن زمان خاطرنشان کردند: مهم‌ترين علتي که توانست کشورهاي آسيايي و آفريقايي را در آن زمان دور هم جمع کند و بعد هم جنبش عدم تعهد پايه‌گذاري شود، وحدت نياز بود و امروز نيز کشورهاي اسلامي نياز به همکاري و ارتباط نزديک‌تر دارند.

تأکيد بر ضرورت احياي جنبش عدم تعهد ديگر نکته‌اي است از سوي رهبر معظم انقلاب مطرح شده است؛ نکته‌اي که از طريق همکاري‌هاي نزديک بين کشورها محقق خواهد شد. ايشان در ديدار رئيس‌جمهور زيمبابوه در سال 1371 به ممانعت کشورهاي بزرگ از عملي شدن همکاري‌هاي حقيقي بين کشورهاي درحال توسعه اشاره کردند و ضرورت احياي جنبش غيرمتعهد را از طريق همکاري‌هاي نزديک کشورهاي کوچک جهان مورد تأکيد قرار دادند.

ايشان همچنين در سال 1368 در زمان تصدي پست رياست جمهوري در ديدار سفراي جديد آکروديته، نپال، ويتنام، پاناما، گينه و يوگسلاوي بر اهميت جنبش عدم تعهد اشاره کردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به ميزباني يوگسلاوي براي نهمين کنفرانس سران جنبش عدم تعهد اظهار کردند: ما معتقديم که جنبش غير متعهدها بايد حقيقتاً يک هويت مستقل و بارزي را در دنيا داشته باشد و عاملي براي بيمناک شدن قدرت‌هاي بزرگي که عادت به تجاوز کرده‌اند باشد.

ايشان افزودند: متأسفانه بعضي از اعضاي جنبش عدم تعهد اصرار دارند که به قدرت‌هاي استکباري بقبولانند که اين جنبش هيچ‌گونه تهديدي عليه آنان نيست ولي مابه عکس معتقديم که قدرت‌هاي بزرگ بايستي از جنبش غير متعهدها حساب ببرند. بطوري‌که هرگاه خواستند به کشور کوچکي تجاوز کنند بياد داشته باشند که 101 کشور غير متعهد در مقابل آنان خواهد ايستاد.

به هر حال شانزدهمين اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران برگزار خواهد شد و به گفته مسئولان امر حدود 50 تن از سران کشورها در اين اجلاس حضور خواهند داشت؛ غرب با تکيه بر بوق‌هاي تبليغاتي و رسانه‌اي خود سعي داشت تا نقش اجلاس شانزدهم را کم‌رنگ کند اما به نظر مي‌رسد با توجه به نقش ايران در منطقه و نفوذ آن در ساير نقاط جهان باعث شده تا حناي غرب در بين کشورها رنگ ببازد.