هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

در پيامي به همايش ملي تغييرات جمعيتي در قم مطرح شد

هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پيري جمعيت کشور

حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي در پيامي به همايش ملي تغييرات جمعيتي نسبت به خطرات پيري جمعيت کشور هشدار دادند و تاکيد فرمودند: بنده همچنان معتقدم کشور ما کشور هفتاد و پنج ميليوني نيست، کشور ما کشور صد و پنجاه ميليوني است.


خبرگزاري فارس: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پيري جمعيت کشور/ ايران ظرفيت 150 ميليون نفر جمعيت را دارد

به گزارش خبرگزاري فارس از قم به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيام به همايش ملي «تغييرات جمعيتي و نقش آن در تحولات مختلف جامعه» با اشاره به اهميت موضوع جمعيّت و ضرورت فرهنگ‌سازي براي اقناع نخبگان در ارتباط با نياز کشور به افزايش جمعيت، خاطرنشان کردند: مسئله‌ي نماي جوان براي کشور يک مسئله‌ي اساسي، مهم و تعيين‌کننده است و کشورهايي که در دنيا دچار پيري جمعيت شده‌اند به دشواري راه علاجي براي مشکلات ناشي از آن يافته‌اند که لازم است براي حل اين مشکل کار علمي، عميق و اساسي صورت پذيرد.

متن پيام رهبر انقلاب که برگرفته از بيانات ايشان در ديدار اعضاي دست‌اندرکار برگزاري همايش ملي تغييرات جمعيتي و نقش آن در تحولات مختلف جامعه در تاريخ 1392/8/6 است، و صبح امروز (پنجشنبه) در اين همايش در شهر قم قرائت شد، به شرح زير است:

بسم الله الرّحمن الرّحيم

مسئله‌ي جمعيّت که بجد هم مورد بحث و اختلاف نظر در جامعه است، مسئله‌ي بسيار مهمّي است. بلاشک از نظر سياست کلّي کشور، کشور بايد برود به سمت افزايش جمعيّت؛ البتّه به نحو معقول و معتدل. همه‌‌ي اشکالات و ايرادهايي که وارد مي‌شود -که بعضي از  اشکالاتي را هم که مطرح مي‌کنند ما ديده‌ايم - قابل برطرف شدن و قابل پاسخ دادن است. آنچه مهم است اين است که کشور ما با ظرفيّت طبيعي و با ويژگي جغرافياي سياسي خود احتياج دارد به يک جمعيّت بيشتر؛ علاوه بر اين –همان طور که قبلاً هم گفته‌ايم- مسئله‌ي نماي جوان براي کشور يک مسئله‌ي اساسي و مهم و تعيين‌کننده است. آن ‌طوري که اهل علم و اهل تحقيق بررسي کرده‌اند و جوانب قضيّه را ملاحظه کرده‌اند و آمارها را مورد مداقّه قرار داده‌اند، ما اگر چنانچه با اين شيوه‌اي که امروز داريم حرکت مي‌کنيم پيش برويم، در آينده‌‌ي نه چندان دور، يک کشور پيري خواهيم بود که علاج اين بيماري پيري هم در حقيقت در دسترس نيست؛ حالا نه [ اينکه] در دسترس ما نيست،  [بلکه] در دسترس هيچ‌کس نيست؛ يعني امروز کشورهايي که در دنيا دچار پيري شده‌اند و قدرت زاد و ولد خودشان را از دست داده‌اند، به دُشواري مي‌شود گفت که راه علاجي براي حلّ اين مشکل دارند. ما هم طبعاً با همين مشکل مواجه خواهيم شد؛ و نبايد بگذاريم به اينجا برسد. البتّه مباني اسلامي و تفکّر اسلامي در زمينه‌‌ي جمعيّت و افزايش جمعيّت و با توجّه به وضع جغرافياي سياسي منطقه و کشور جمهوري اسلامي، يک چيزهاي روشن و واضحي است.

همايشي(1) که آقايان گذاشتيد، به نظر من جزء کارهاي بسيار خوب است. يعني ما نمي‌خواهيم اين قضيّه را با شعار و با اينکه «صلوات بفرست تمام بشود» و مانند اينها پيش ببريم؛ مي‌خواهيم مسئله به شکل عميق و علمي حل بشود، گره‌هاي ذهني‌اي که وجود دارد باز بشود، حقيقت قضيّه روشن بشود و به اعتقاد من ما مي‌توانيم اين کار را بکنيم؛ يعني متفکّرين ما و صاحبان دانشِ مرتبط با مسئله‌ي جمعيّت- در هر بخشي از بخش‌ها- ميتوانند در اين زمينه منطق صحيح و قابل قبولي را ارائه کنند. اين همايش البتّه قدم اوّل است، يعني قدم ابتدايي است،  [امّا] از گذاشتن قانون به نظر من مهم‌تر است(2)، چون فرهنگ‌سازي در اين مسئله مثل خيلي از مسائل ديگر اجتماعي، حرف اوّل را مي‌زند؛ بايد فرهنگ‌سازي بشود که متأسّفانه امروز اين فرهنگ‌سازي نيست، تعطيل است؛ با اينکه گفته شده، ما هم گفته‌ايم، ديگران هم گفته‌اند، در مجلس هم مطرح شده، بعضي‌‌ها هم کم و بيش اينجا و آنجا بحث مي‌کنند، ليکن کار فرهنگي به معناي صحيح انجام نگرفته. به نظر من اين کار شما کار خوبي است، کار مناسبي است؛ منتها اکتفا نکنيد به اينکه يک ميزگردي تشکيل بشود و سخنراني‌اي گذاشته بشود و مثلاً تعدادي مقاله چاپ بشود؛ اينها کارهاي لازمي است، امّا ناکافي است؛ بايستي از امکاناتي که در کشور وجود دارد استفاده کنيد، فکر را در کشور بگسترانيد؛ آن ‌وقت فکري هم که گسترش پيدا مي‌کند، بايد فکر عميق و اساسي و منطقي و قانع‌کننده براي هر کسي باشد؛ بنابراين بايد کار بشود روي اين مسئله که لابد آقايان اين کار را کرده‌ايد. من معمولاً وقتي گروه‌ها و افرادي دنبال اين هستند که مثلاً يک گردهمايي و همايشي را ترتيب بدهند، هميشه سفارش مي‌کنم، مي‌گويم شما اَمَد(3) را نزديک قرار ندهيد؛ يعني فرصت قرار بدهيد براي اينکه بتوانيد کار بکنيد، تا آنچه بروز مي‌کند در اين همايش، يک چهره و نماي مطلوبي داشته باشد، آبرومند باشد. و لابد آقايان اين کار را کرده‌ايد، چون بحمدالله شما اهل فضل و اهل تحقيق هستيد و مؤسسه‌ي شما، مؤسسه‌اي است که سابقه‌ي خوبي در اين زمينه‌ها دارد؛ ليکن کار را به اينجا متوقّف نکنيد.

جوانب قضيّه را بسنجيد، ببينيد چه چيزهايي است که موجب مي‌شود جامعه ما دچار ميل به کم ‌فرزندي بشود. اين ميل به کم بودن فرزند، يک عارضه است؛ والّا انسان به طور طبيعي فرزند را دوست مي‌دارد. چرا ترجيح مي‌دهند افرادي که فقط يک فرزند داشته باشند؟ چرا ترجيح مي‌دهند فقط دو فرزند داشته باشند؟ چرا زن به شکلي، مرد به شکلي پرهيز مي‌کنند از فرزند داري؟ اينها را بايستي نگاه کرد و ديد عواملش چيست؛ اين عوامل را پيدا کنيد، بر روي علاج اين عوامل بيماري‌زا -که به اعتقاد بنده اينها عوامل بيماري‌زاست- متخصّصين و صاحبان انديشه را بخواهيد فکر کنند. فرض کنيد مثلاً بالا رفتن سنّ ازدواج؛ بلاشک يکي از چيزهايي که باروري را محدود مي‌کند، بالارفتن سنّ ازدواج است؛ خب، اين يکي از کارهايي است که بايد در کشور فکر بشود. چرا سنّ ازدواج در کشور ما بالا رفته؟ مگر جوان هفده ساله، هجده ساله، نوزده ساله، احتياج ندارد به اطفاء نياز جنسي و غريزه‌ي جنسي؟ ما بايد اين را فکر کنيم. خب، از آن طرف ميگويند که اينها خانه ندارند، شغل ندارند، درآمد ندارند؛ ببينيم چگونه مي‌شود کاري کرد که همه‌ي اينها با هم جمع بشود. ما نبايد تصوّر بکنيم که حتماً بايستي يک نفري خانه‌ي مِلکي داشته باشد، يک شغل درآمدداري داشته باشد، بعد ازدواج بکند؛ نه، اِنَ يَکونوا فُقَراءَ يُغنِهمُ اللهُ مِن فَضلِه؛(4) اين قرآن است [که] با ما دارد اينجور حرف ميزند. يعني همه‌‌ي آن گره‌هاي ذهني‌‌اي را که وجود دارد در اين زمينه، بايد شما باز کنيد، يعني شأن شما و همايشي از اين قبيل، اين است که بايستي اين کار فکري و علمي را بکند؛ يعني صرفاً بيان فکر، بيان خواست و حتّي شعارهايي در اين زمينه نباشد. واقعاً کار بشود، کار فکري بشود؛ عوامل کاهش جمعيّت و موجبات افزايش جمعيّت به نحو مطلوب و با اعتدالِ متناسب، درست سنجيده بشود، مطرح بشود [تا] اقناع بشوند افکار نخبگان. در اين زمينه خب الان عامّه‌ي مردم، بعضي‌ها متديّنند، بعضي‌ها متعبّدند، وقتي گفته مي‌شود، ميروند سراغ باروري بيشتر؛ لکن نخبگان جامعه بايد قانع بشوند، بايد مسئله را قبول کنند؛ اگر نخبگان قبول کردند، کار سهل مي‌شود، کار فرهنگ‌سازي آسان مي‌شود. در اين زمينه‌ها ان‌شاء‌الله بايستي آقايان تلاش کنيد و اميدواريم ان‌شاء‌الله موفّق باشيد. بنده همچنان معتقدم کشور ما کشور هفتاد و پنج ميليوني نيست، کشور ما کشور صد و پنجاه ميليوني [است] ، حالا ما دستِ کم را گرفتيم گفتيم صد و پنجاه ميليون؛ بيشتر هم مي‌شود گفت. قطعاً اين کشور با اين سطح وسيع، با اين تنوّع آب و هوايي، با اين امکانات فراوان زيرزميني، با اين استعداد بالقوّه‌ي علمي که در اين کشور وجود دارد، مي‌تواند يک کشور پرجمعيّتي باشد و ان‌‌شاءالله خودش هم اين جمعيت را اداره کند؛ يعني همچنان ‌که ما فکر مي‌کنيم که اگر چهار پنج بچّه افتاد روي دوش يک خانواده وضع زندگيشان چگونه خواهد شد، فکر اين را هم بکنيد که اين چهار پنچ بچّه وقتي بزرگ شدند و کاري پيدا کردند و شغلي پيدا کردند چه کمکي مي‌توانند به پيشرفت کشور بکنند؛ يعني اين را هم بايد فکر کرد.

يک نگاه مقلّدانه‌‌اي به زندگي غربي يا به زندگي اروپايي وجود داشته که به اينجاها منتهي شده و ميراث آن به ماها رسيده؛ ما هم در يک برهه‌اي از زمان غفلت کرديم، کاري که بايد انجام بدهيم انجام نداديم. در حالي که امروز در [بعضي] از همين کشورهاي غربي از کاهش باروري دارند زيان مي‌بينند، پشيمانند؛ و در بعضي از کشورهاي غربي مطلقاً کاهش باروري وجود ندارد؛ يعني خانواده‌هاي پرجمعيّت؛ مثلاً خانواده‌ي آمريکايي با ده دوازده بچّه، چطور خانواده‌ي ايراني[که]مي‌خواهد از او تقليد کند بايد حتماً يک بچّه داشته باشد يا دو بچّه! که اين الان وجود دارد و گزارشها و خبرها از اين واقعيّت به ما اطلّاع مي‌دهد. ان‌‌شاء‌الله که موفّق و مؤيّد باشيد.

والسلام عليکم و رحمة‌الله

پي‌نو‌شت‌ها:

1)  اين همايش به همّت معاونت پژوهش موسّسه آموزشي و پژوهشي امام خميني‌ره) روز 9 آبان سال جاري برگزار مي‌شود.

2)  در گزارش حجت‌الاسلام آقا تهراني اعلام شد که پس از تصويب سياست‌ها و راهبردهاي بحث جمعيّت در شوراي عالي انقلاب فرهنگي، کميسيون فرهنگي مجلس در حال کار بر روي طرحي است تا پس از طرح آن در صحن مجلس، به عنوان قانون تصويب شود.

3)  پايان

4)  سوره نور، بخشي از آيه‌ي