سعودیها مرتکب خطای بزرگی دریمن شدند/ نقشه دشمنان اسلام برای سوریه

رهبر معظم انقلاب در ديدار رئيس جمهور عراق:

سعوديها مرتکب خطاي بزرگي دريمن شدند/ نقشه دشمنان اسلام براي سوريه

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب در ديدار با رئيس جمهور عراق گفتند: سعوديها مرتکب خطاي بزرگي در يمن شده اند و قطعاً آثار جنايتي که مرتکب شده اند، گريبان خود آنها را خواهد گرفت. 

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر امروز (چهارشنبه) در ديدار آقاي فؤاد معصوم رييس جمهوري عراق و هيأت همراه، عراق را کشوري بسيار مهم و تأثيرگذار در ميان کشورهاي عربي و اسلامي دانستند و با اشاره به شرايط بسيار تأسف آور منطقه از جمله در يمن و سوريه تأکيد کردند: عراق با توجه جايگاه خود، قطعاً مي تواند در مسائل منطقه تأثيرگذار باشد و بايد از اين ظرفيت بيش از پيش استفاده شود.

رهبر انقلاب اسلامي، روابط جمهوري اسلامي ايران و عراق را بسيار عميق و برادرانه خواندند و با استقبال از گسترش روز افزون اين روابط، گفتند: روابط کنوني ايران و عراق در مقايسه با سالهاي گذشته، بي سابقه است و اين روند که نشان دهنده حکمت و درايت برادران عراقي است، بايد همچنان ادامه يابد.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي ارائه کمک هاي مختلف بمنظور پيشرفت و ثبات عراق، سخنان آقاي فؤاد معصوم درخصوص روابط دو کشور و شرايط عراق و منطقه را دقيق و جامع خواندند و افزودند: عراق در ميان کشورهاي عربي و اسلامي يکي از چند کشور مهم و داراي امتيازات منحصر به فردي است.

ايشان استقرار يک دولت مردمي و با ثبات در عراق را يکي از امتيازات کم نظير اين کشور در ميان کشورهاي عربي برشمردند و تأکيد کردند: مسئولان و گروههاي مختلف عراقي بايد از اين امتياز بزرگ بشدت محافظت کنند و نگذارند برخي اختلاف هاي احتمالي، اين دستاورد تاريخي مردم عراق را خدشه دار کند.

رهبر انقلاب همچنين با اشاره به تأثيرگذاري دولت عراق در دنياي عرب، گفتند: امروز منطقه و دنياي اسلام شاهد مسائل تأسف آور و حقيقتاً گريه آوري همچون موضوع فلسطين، قضاياي شمال آفريقا و جنگ در سوريه و يمن است که عراق قطعاً مي تواند در اين مسائل تأثيرگذار باشد.

حضرت آيت الله خامنه اي نقشه دشمنان اسلام براي سوريه را بسيار خطرناک خواندند و خاطرنشان کردند: آنها به دنبال ايجاد بي ثباتي و ناامني دائمي در سوريه هستند تا از اين طريق همه منطقه را بي ثبات کنند.

ايشان با تأکيد بر اينکه نقشه برخي کشورهاي عربي براي سوريه بسيار ويرانگر است، افزودند: نقشه آنها، نه تنها سوريه بلکه کشورهاي خودشان را نيز ويران خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامي اعاده و حفظ ثبات در سوريه را مهمترين هدف دانستند و با اشاره به سخنان رئيس جمهور عراق در خصوص اقدامات تروريستي داعش در سوريه و تأثير آن بر عراق و منطقه، گفتند: حضور گروههاي متعدد تکفيري- تروريستي در سوريه و تحت عناوين مختلف، درواقع به نفع رژيم صهيونيستي و به نفع کساني است که به دنبال بي ثباتي منطقه براي تحميل اراده خود هستند.

حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه به قضاياي تأسف آور يمن نيز اشاره و تأکيد کردند: سعوديها مرتکب خطاي بزرگي در يمن شده اند و قطعاً آثار جنايتي که مرتکب شده اند، گريبان خود آنها را خواهد گرفت.

ايشان با تأکيد بر اينکه بايد هرچه سريعتر کشتار مردم مظلوم در يمن متوقف شود، افزودند: قضاياي يمن نشان مي دهد که يک تفکر غير حکيمانه و جاهلانه اي در درون سعوديها، در مورد مسائل يمن تصميم گيري مي کند.

رهبر انقلاب اسلامي، استدلال سعوديها را براي تجاوز به يمن، احمقانه خواندند و گفتند: آنها به بهانه درخواست رئيس جمهور مستعفي و فراري يمن که به کشور خود در حساس ترين شرايط، خيانت کرد، به يمن حمله کردند.

حضرت آيت الله خامنه اي، موضع گيري و ايفاي نقش عراق را در اين مسائل حائز اهميت خواندند و با اظهار خوشبيني فراوان نسبت به آينده عراق، از ابتکار دولت عراق براي به صحنه آوردن مردم و استفاده از نيروهاي مردمي در کنار ارتش، تجليل کردند.

ايشان گفتند: جوانهاي عراق هر کدام يک قهرمان بالقوه هستند که مي توانند در شرايط مناسب و در عرصه هاي مختلف نقش آفريني کنند و اين، تجربه اي است که ما در ايران بدست آورده ايم.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين از احوال آقاي جلال طالباني رييس جمهور سابق عراق جويا شدند و از خداوند متعال سلامتي وي را مسئلت کردند.

در اين ديدار که آقاي روحاني رئيس جمهوري نيز حضور داشت، آقاي فؤاد معصوم رئيس جمهوري عراق با ابراز خرسندي فراوان از ديدار با رهبر انقلاب اسلامي خطاب به ايشان گفت: معتقديم جنابعالي به عنوان رهبر انقلاب اسلامي و به عنوان يک مرجع بزرگ ديني، از هر دو منظر مي توانيد به گسترش بيش از پيش روابط ايران و عراق و همچنين حل مسائل و مشکلات عراق  کمک کنيد.

رئيس جمهور عراق با تأکيد بر اينکه دولت و ملت اين کشور هيچگاه کمک هاي جمهوري اسلامي ايران را در زمان حمله داعش و  در سخت ترين شرايط، فراموش نخواهند کرد، گفت: داعش در عراق و داعش در سوريه هيچ تفاوتي باهم ندارند زيرا خطر داعش براي همه منطقه است.

آقاي فؤاد معصوم مذاکرات خود با آقاي روحاني را خوب خواند و اظهار اميدواري کرد گفتگوهاي انجام شده، زمينه گسترش روزافزون همکاريها را فراهم آورد