خطر بروز بیکاری شدید فارغ‌التحصیلان/ بیکاری زنان۲.۳برابر مردان شد

۴۰درصد بيکاران از دانشگاه مي‌آيند؛

خطر بروز بيکاري شديد فارغ‌التحصيلان/ بيکاري زنان۲.۳برابر مردان شد

معاون وزير کار مي‌گويد از هر ۱۰۰ مرد فارغ‌التحصيل ۱۳ نفر و از هر ۱۰۰ زن نيز ۳۱ نفر بيکار است و هم اکنون ۴۰ درصد بيکاران کشور از دانشگاه مي‌آيند که در سال‌هاي آينده بيکاري بدتري را تجربه خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، به تازگي مسئله بيکاري فارغ التحصيلان دانشگاهي و لزوم يافتن راهکارهاي موثر ايجاد فرصت هاي شغلي براي کارجويان تحصيل کرده از سوي مقامات ارشد دولتي از جمله رئيس جمهور عنوان مي شود. حسن روحاني به تازگي با ابراز نارضايتي از وضعيت اشتغال زايي، مشکل دو سال آينده کشور در بخش داخلي را بيکاري جوانان دانسته است.

براساس آخرين آمارهاي ارائه شده از سوي مرکز آمار ايران، در حال حاضر تعداد بيکاران فارغ التحصيل کشور دستکم يک ميليون و ۲۰۰ هزارنفر است. از آسيب هايي که طي يک دهه اخير درباره اشتغال و بيکاري فارغ التحصيلان ايجاد شده، طولاني شدن دوره ورود به بازار کار و همچنين دلسردي از يافتن شغل مناسب در اين بخش؛ در نتيجه حرکت جمعيت تحصيل کرده کشور به سمت غيرفعالي و خانه نشيني است.

بازگشت به دانشگاه براي فرار موقت از بيکاري

کارشناسان بازار کار مي گويند جوانان فارغ التحصيل دانشگاه ها پس از مدتي تحمل بيکاري يا مجبور مي شوند به مشاغلي غير از رشته تحصيلي خود وارد شوند که قاعدتا علاقه اي نيز پشت سر آن نيست و اين مسئله مي تواند در بهره وري نيروي کار تاثير مستقيم داشته باشد و يا اينکه براي فرار موقت از بيکاري، دوباره راه ادامه تحصيل را در پيش مي گيرند تا از اين طريق بتوانند بهانه اي براي طي شدن دوره ديگري از بيکاري در زندگي خود بيابند.

عنوان مي شود از مهمترين مسائلي که باعث شده تا امروز جمعيت بيکاران فارغ التحصيل کشور به مرز بحران برسد و تعداد آنها ميليوني باشد، بي ارتباطي تحصيلات دانشگاهي و نيازهاي بازار کار است. از سويي، جذب دانشجو و توسعه رشته هاي دانشگاهي نيز بدون توجه به نياز بازار کار کشور صورت مي گيرد و اساسا برخي وظيفه دانشگاه را بررسي نياز بازار کار نمي دانند.

برخي کارفرمايان دلايل ناکامي جوانان فارغ التحصيل دانشگاهي در ورود به بازار کار و پذيرش تصدي هاي تخصصي و مهارتي را ناتواني افراد در انجام ابتدايي ترين امور مربوط به فعاليت در دنياي واقعي کار مي دانند.

آنان معتقدند فارغ التحصيلان در بيشتر رشته ها چيزي براي عرضه کردن ندارند ولي نگاه متفاوتي نسبت به نيروهاي ساده و گروه هايي که فارغ التحصيل دانشگاه ها نيستند دارند و اين موانع باعث مي شود تا جذب آنها در بازار کار با دشواري همراه باشد.

اخيرا هشدارهاي مکرري درباره نزديک شدن به پايان تحصيل ۴ ميليون و ۵۰۰ هزار دانشجوي کشور داده مي شود و مسئولان عنوان مي کنند اگر نتوان براي اشتغال ميليوني فارغ التحصيلان آينده کاري کرد، بازار کار اين گروه به مراتب بدتر از امروز خواهد شد و نرخ بيکاري در بين فارغ التحصيلان شديدا افزايش مي يابد.

از هر ۱۰۰ فارغ التحصيل زن ۳۱ نفر بيکار مي شوند

کورش پرند معاون وزير کار در گزارشي جديد در اين باره عنوان کرد: يکي از معضلات پيش روي کشور افزايش جمعيت فارغ التحصيلان بيکار است. براساس آمارهاي منتشر شده، هم اکنون نرديک به ۴۰ درصد جمعيت بيکار کشور تحصيلات عالي دارند.

معاون وزير کار همچنين به جمعيت غيرفعال کشور و تعداد قابل توجه دانشجويان اشاره کرد و افزود: با اين روند پيش بيني مي‌شود که در سال‌هاي آتي جمعيت بيکار داراي تحصيلات عالي به بيش از ۴۰ درصد برسد. وي نرخ بيکاري فارغ التحصيلان دانشگاه ها را در حال حاضر ۱۸.۹ درصد دانست و گفت: اين آمار نشان مي دهد که از ميان ۱۰۰ فارغ التحصيل دانشگاهي، ۱۹ نفر بيکار هستند.

پرند با بيان اينکه نرخ بيکاري فارغ التحصيلان مرد ۱۲.۹ درصد و براي زنان ۳۱.۳ درصد گزارش شده تاکيد کرد: به عبارت ديگر از هر ۱۰۰ مرد فارغ التحصيل ۱۳ نفر و از هر ۱۰۰ زن فارغ التحصيل ۳۱ نفر بيکار هستند.

وي، بيشترين نرخ فارغ التحصيلان بيکار را در رشته‌هاي علوم کامپيوتر و کشاورزي به ترتيب با ۲۷.۲ درصد و ۲۷ درصد دانست و افزود: براي حل معضل بيکاري چاره‌اي جز روي آوردن به توانمندسازي حرفه‌اي و مهارت آموزي دانشجويان وجود ندارد.