حق انتخاب دبير هيأت رسيدگي به امور مؤسسات قرآن و عترت با محل استقرار دبيرخانه است

در گفت‌وگويي با رئيس سازمان تبليغات مطرح شد

حق انتخاب دبير هيأت رسيدگي به امور مؤسسات قرآن و عترت با محل استقرار دبيرخانه است

حجت‌الاسلام سيدمهدي خاموشي با اشاره به پيشينه سازمان تبليغات اسلامي در امور قرآني و تعامل با مؤسسات مردم‌نهاد، رأي اعضاي شوراي توسعه فرهنگ قرآني به استقرار دبيرخانه هيأت رسيدگي به امور مؤسسات فرهنگي قرآن و عترت در سازمان تبليغات را مبيّن حق انتخاب دبير توسط اين سازمان مي‌داند.


به گزارش تلاوت؛ حجت‌الاسلام سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي در گفت‌وگويي با خبرنگار فعاليت‌هاي قرآني خبرگزاري فارس در رابطه با ادغام دو اتحاديه قرآني كشور گفته است «انضباط و هماهنگي کار خوبي است؛ بنابراين ما از اين ادغام حمايت مي‌کنيم و اميدواريم با اين رويکرد شاهد توسعه فرهنگ قرآني باشيم».

وي همچنين درباره انتخاب دبير هيأت رسيدگي به امور مؤسسات فرهنگي قرآن و عترت گفته است «رأي اتخاذ شده مشخص کرده است که دبير را چه کسي انتخاب مي‌کند».

بنا بر اين گزارش پيش از اين، محل استقرار دبيرخانه اين هيأت، در شوراي توسعه فرهنگ قرآني به رأي گذاشته شد كه پس از رأي اعضا به استقرار آن در سازمان تبليغات اسلامي، وزارت ارشاد به اين رأي اعتراض كرد و در نتيجه در رأي گيري مجدد، اعضاي شورا بازهم بر رأي نخستين خود تأكيد كردند. 

رئيس سازمان تبليغات اسلامي سابقه اين سازمان در امور قرآني را مساوي با تشكيل آن عنوان كرده و در اين رابطه تصريح كرده است كه «در زماني که پست قرآني در امور اداري وجود نداشت ما پست قرآني تصويب کرديم تا در هر استان حداقل يک نفر متولي و مسئول امور قرآني باشد».

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در رابطه به نحوه شكل‌گيري سازمان دارالقرآن الكريم نيز گفته است «پس از تشکيل سازمان تبليغات اسلامي با توجه به حس نياز به فعاليت‌هاي قرآني، بخشي با عنوان امور قرآني تأسيس شد و پس از مدتي سازمان دارالقرآن به صورت رسمي فعاليت خود را به منظور ارتقاي برنامه‌هاي قرآني و آموزش قرآن کريم آغاز کرد».

خاموشي از توجه ويژه سازمان متبوع خود به گسترش امور قرآني خبر داده و افزوده است «سازمان تبليغات براي امور قرآني بودجه‌ و منابع مالي خاصي پيش‌بيني کرده است چرا که توسعه فعاليت‌هاي اين عرصه نقش مهمي در فرهنگ‌سازي دارد به همين جهت ما سعي مي‌کنيم با تخصيص بودجه مناسب، فعاليت‌هاي قرآني را ارتقا بخشيم».

وي همچنين به لزوم مشارکت مؤسسات مردم‌نهاد براي توسعه امور قرآني اشاره كرده و درباره تعامل سازمان تبليغات با اين مؤسسات گفته است «سازمان تبليغات اسلامي از صدر انقلاب اسلامي تاکنون با هسته‌هاي مردمي همکاري نزديک داشته به طوري که در سال‌هاي اخير نيز به مؤسسات قرآني مردم‌نهاد مجوز فعاليت داده است تا با همکاري آن‌ها براي پيشبرد اهداف قرآني بهتر از گذشته فعاليت داشته باشد».