بزرگترین پالایشگر آسیا مشتری نفت ایران شد

هيات نفتي کره جنوبي به تهران مي‌آيد؛

بزرگترين پالايشگر آسيا مشتري نفت ايران شد

هيات نفتي کره جنوبي به رياست معاون وزير تجارت، صنعت و انرژي اين کشور آسيايي در حالي شهريور ماه به تهران سفر مي کند که بزرگترين پالايشگر آسيا خواستار افزايش واردات نفت از ايران شده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، پس از آنکه دور جديد مذاکرات ايران با شرکت هيوندايي کره جنوبي به‌منظور از سرگيري فعاليت‌ها در صنايع پتروشيمي کشور آغاز شد، پيش بيني مي‌شود به زودي دور جديد مذاکرات ايران با چند شرکت بزرگ پيمانکار و پالايشگر کره اي در تهران آغاز شود.

تا پيش از اعمال تحريم‌ها عليه صنايع نفت، گاز و پتروشيمي ايران شرکت هايي همچون جي اس، هيوندايي و حتي در مقاطعي سامسونگ به عنوان برندهاي معتبر کره جنوبي سابقه همکاري و مشارکت داشته اند و در بخش فروش نفت و ميعانات گازي هم چهار پالايشگاه بزرگ کره اي از جمله اس کي انرژي مشتري طلاي سياه ايران بودند.

همزمان با قوت گرفتن احتمال لغو کامل تحريم ها و سفر چندين هيات تجاري و اقتصادي اروپايي و آسيايي به ايران، شهريور مله سال جاري يک هيات نفتي کره جنوبي هم براي ديدار و گفتگو با مقامات نفت و انرژي ايران مسافر تهران خواهند شد.

از اين رو سفر ٢ گروه از هيئت اقتصادي کره به تهران در دستور کار قرار گرفته است که گروه نخست، هفته اول شهريور ماه و متعاقب آن هيئتي ديگر به رياست معاون وزير تجارت، صنعت و انرژي کره جنوبي عازم تهران خواهند شد.

سفارت جمهوري اسلامي ايران در سئول اعلام کرده است: ايل هو يو، وزير زمين، امور زير بنايي و حمل و نقل کره جنوبي به همراه يک هيئت ديگر اقتصادي از جمله افرادي هستند که هفته نخست شهريور ماه به تهران سفر مي کنند.

علاوه بر اين، سان جيک يون، معاون وزير تجارت، صنعت و انرژي کره جنوبي نيز با فاصله زماني کوتاهي، به همراه تعدادي از مقامها و بازرگانان مطرح اين کشور به تهران سفر خواهد کرد تا در زمينه راههاي گسترش روابط اقتصادي و تجاري ٢ کشور و حضور موثر شرکت هاي کره اي در ايران با همتايان ايراني خود بحث و گفتگو کنند.

سفر يون بيونگ سه، وزير امور خارجه کره جنوبي نيز در دستور کار مسئولان اين کشور قرار دارد که پس از هماهنگي‌هاي لازم، زمان انجام اين سفر نيز در آينده اعلام مي شود.

در اين بين مسئولان شرکت «اس کي انرژي» کره جنوبي به عنوان بزرگترين شرکت پالايش نفت آسيا اخيرا بار ديگر به منظور افزايش واردات نفت خام و ميعانات گازي از ايران اعلام آمادگي کرده اند.

به گزارش مهر، هم اکنون به طور متوسط روزانه حدود ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار بشکه نفت خام ايران به پالايشگاه‌هاي کره جنوبي صادر مي شود که امکان ۱۰۰ هزار بشکه‌اي صادرات نفت خام به پالايشگاه‌هاي اين کشور آسيايي در دوران پسا تحريم وجود دارد.