ارزيابي مقابله با شل حجابي

 

يک سال بعد (در تاريخ 30 ارديبهشت 67) هاشمي رفسنجاني، رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي اخطار مي‌کند که: « … من بارها از همين تريبون نمازجمعه به بچه‌هاي حزب‌اللهي نصيحت کردم که يک مقدار مدارا بکنند، ولي مثل اين که ديگر شما اهل مدارا نيستيد، شما از اين برخوردهاي لطيفي که مي‌شود، سوءاستفاده مي‌کنيد…..

در حالي كه دو هفته از طرح جديد مقابله با بدحجابي و گسترش فرهنگ عفاف توسط نيروي انتظامي مي‌گذرد، ارزيابي‌هاي اوليه از اقدام مسئولان، تا اندازه‌اي امكان‌پذير شده است.

گزارش‌‌ها از سطح شهر تهران، حاكي است، با اقدامات نيروي انتظامي در اين مدت، تا اندازه‌اي موارد حاد بدحجابي را در جامعه كاهش داده است.

همچنين با اقدام «ناجا» در خصوص اتحاديه‌هاي توزيع پوشاك، مقداري از توزيع و مصرف مانتوهاي كوتاه كاسته شده است.

اين در حالي است كه به گفته كارشناسان مسائل اجتماعي، بيش از اين مقدار، وظيفه‌اي بر عهده نيروي انتظامي و گشت‌هاي ارشاد آنان كه برخوردهاي مناسبي با زنان بدحجاب داشته‌اند، نيست و گسترش فرهنگ عفاف فراتر از اين ميزان، در حوزه مسئوليت نهادهاي فرهنگ‌ساز است.

با اين حال، هنوز از اقدامات نهادهاي فرهنگي كه سالانه بودجه‌هاي كلاني را در اختيار مي‌‌گيرند تا بنا بر اصول و شرح وظايف خود، به تعميق فرهنگ ديني در كشور بپردازند، خبري نيست.

صداوسيما كه مؤثرترين رسانه مؤثر بر فرهنگ مردم به شمار مي‌رود، به جز چند مورد برنامه ناگهاني و پشت سر هم، در نخستين روزهاي اين طرح، اقدام عملي انجام نداده و از اقدامات ديگر نهادهاي فرهنگي نظير وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حوزه علميه و سازمان تبليغات اسلامي هم خبري در دست نيست.

در اين حال، احمد رزاقي، پژوهشگر فرهنگي در قالب يادداشتي، به بازخواني پرونده مبارزه با مفاسد اجتماعي و شل‌حجابي پرداخته و قوانين تصويب و اعلام شده از سال 62 تاكنون در اين‌باره را جمع‌آوري كرده است.

در بخشي از اين يادداشت آمده است: وزارت کشور در تاريخ 31 تير 63 اطلاعيه‌اي اعلام مي‌دارد که: «به زنان بي حجاب اخطار مي‌شود که رعايت عفت عمومي جامعه اسلامي و مذهبي امت شهيدپرور و هميشه در صحنه را بکنند، که در صورت تخلف با آنان برخورد قانوني خواهد شد».

حدود يک سال بعد در روزنامه جمهوري اسلامي تاريخ 5 خرداد 64 چنين مي‌خوانيم: «دادستان عمومي تهران، دستور بازداشت افراد بدحجاب و بي حجاب را به کليه ماموران انتظامي صادر کرد».

اين دستور، زماني صادر شد که حدود دو سال قبل؛ يعني در تاريخ 12 آذر 62 سخنگوي شوراي عالي قضائي گفته بود: «براي جلوگيري از منکرات و فحشاي علني در سطح تهران، يک شعبه دادگاه کيفري در اوين تشکيل و قاضي شرع آن نيز تعيين شده و افراد گشت ستاد مبارزه با منکرات در مناطق مختلف تهران به طور منظم رفت وآمد مي‌كنند.

.....يک سال بعد (در تاريخ 30 ارديبهشت 67) هاشمي رفسنجاني، رئيس وقت مجلس شوراي اسلامي اخطار مي‌کند که: « … من بارها از همين تريبون نمازجمعه به بچه‌هاي حزب اللهي نصيحت کردم که يک مقدار مدارا بکنند، ولي مثل اين که ديگر شما (مروجان بدحجابي و بي بندو باري) اهل مدارا نيستيد، شما از اين برخوردهاي لطيفي که مي‌شود، سوءاستفاده مي‌کنيد…».