فضای مبارک پسابرجام نباید دستخوش اختلافات جناحی شود

ظريف در صحن علني مجلس:

فضاي مبارک پسابرجام نبايد دستخوش اختلافات جناحي شود

وزير امور خارجه کشورمان خطاب به نمايندگان گفت: اجازه ندهيم فضاي مبارک پسابرجام دستخوش اختلافات جناحي شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، در جلسه علني روز يکشنبه مجلس شوراي اسلامي محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان جهت ارائه گزارشي از سرمايه گذاري هاي خارجي در فضاي پسابرجام در صحن علني مجلس حضور يافت.

وي فضاي آرام پسابرجام را ناشي از مقاومت مردم در مقابل تحريم ها و حضور آنها پاي صندوق انتخابات خواند و خطاب به نمايندگان گفت: اجازه ندهيم اين فضاي مبارک دستخوش اختلافات جناحي شود و به خاطر اختلافات جناحي سرمايه گذار داخلي نااميد و سرمايه گذار خارجي هر روز با القائات جديد رو به رو شود.

ظريف در ابتداي اين سخنراني گفت: اگر مقاومت ملت ايران و لطف مردم و دعاي خير آنها نبود و بالاتر از همه دعاي خير مقام معظم رهبري و هدايت هاي پدرانه ايشان نبود، رساندن اين کار دشوار به سرانجام ميسر نمي شود.

وزير امور خارجه کشورمان اظهارداشت: ما اعتقاد داريم به دليل حضور و مقاومت مردم در صحنه، طرف هاي بين المللي که همواره انقلاب و جمهوري اسلامي را مانعي براي دستيابي به اهداف خود تلقي مي کردند، دست از فشار و تهديد برداشتند.

وي تصريح کرد: حضور مردم در انتخابات رياست جمهوري و مجلس شوراي اسلامي، اين فرصت را از دشمنان گرفت که تلاش کنند با اعمال فشار، بين حاکميت و مردم جدايي بيندازند.

ظريف اظهارداشت: در اين فضا توانستيم موانعي که به بهانه فعاليت هاي هسته اي به ملت ايران تحميل شده بود برداريم اما اين به معناي پايان همه مخالفت ها و بهانه جويي ها در مسير حرکت جمهوري اسلامي نيست چون ذات کشورهاي ديگر تغيير نکرده و ما نيز در حوزه هاي غير از موضوعات هسته اي، مذاکره نکرده ايم.

وزير امور خارجه کشورمان افزود: مذاکرات ايران و غرب در يک موضوع مشخص و براي رفع بهانه هايي بود که تلاش داشت فضاي منفي عليه جمهوري اسلامي در سطح جهاني ايجاد کند اما بدين معنا نيست که همه خصومت ها رفع شده و يا کارشکني ها کنار گذاشته شده و برخي کشورها از در همکاري با جمهوري اسلامي وارد شده باشند.

از آغاز مذاکرات تا امروز، هر روز پيگير حقوق جمهوري اسلامي هستيم

وي با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر اينکه ما بايد بر اساس اعتماد به ملت و مقاومت آنها و خداوند و ائمه اطهار تلاش کنيم، گفت: تلاش ما اين بود که نگراني هايمان را در مقابل کساني که در حال بهانه جويي هستند، کاهش دهيم و از زمان آغاز مذاکرات تا امروز، هر روز به دنبال پيگيري حقوق جمهوري اسلامي بوده و هستيم.

ظريف در بخش ديگري از سخنان خود در صحن علني مجلس، به تشريح دستاوردهاي برجام پرداخت و گفت: اگر مذاکرات نبود و قرار بود تحريم ها افزوده شود و حتي اگر روند تحريم هاي گذشته در فروش نفت ايران ادامه مي يافت، امروز فروش نفت به کمتر از ۲۰۰ هزار بشکه رسيده بود و به تدريج به صفر مي رسيد.

وزير امور خارجه کشورمان گفت: فروش نفت در سال ۹۰ به ميزان ۲.۵ بشکه بود که در سال ۹۲ به زير يک ميليون بشکه کاهش يافت و به برکت مقاومت ملت ايران، اين روند متوقف شد و امروز توليد و صادرات نفت ايران به بالاتر از ۲ ميليون بشکه رسيده است.  

وي با تاکيد بر اينکه بايد نعمت حضور و مقاومت ملت ايران را شکر کرد، گفت: چنين تصور نشود که اگر وضعيت قبلي ادامه داشت، امروز شرايط اينگونه بود.

ظريف تصريح کرد: ما خوشحاليم که پيشرفت ها و دستاوردها به حدي است که دوستان ما ۳ سال گذشته را فراموش کردند و فراموش کردند که چه تحريم ها و فشارهايي به ملت ايران تحميل مي شد اما مردم مقاومت کردند و اين فرصت را فراهم کردند که امروز با آرامش و امنيت به سمت پيشرفت و اقتصاد مقاومتي برويم.

وزير امور خارجه کشورمان در بخش ديگري از اظهارات خود در تشريح دستاوردهاي عملي برجام گفت: حل و فصل پرونده PMD و ابعاد احتمالي نظامي فعاليت هاي هسته اي، مباني تحريم ها را از بين برد.

وي لغو تحريم هاي اتحاديه اروپا را موجب سرازير شدن هيئت هاي خارجي به ايران خواند و گفت: امروز جهان، ايران را محلي امن براي سرمايه گذاري و گردشگري مي داند.

ظريف اظهارداشت: از زماني که برجام و توافق ژنو اجرا شد يعني از آذر سال ۹۲ دست کشور براي دستيابي به منابع مالي باز شد. در شرايطي اين گشايش ايجاد شد که خزانه کشور پول نقد زيادي نداشت.

وزير امور خارجه کشورمان آزادي وجوه مسدود شده ايران را از ديگر دستاوردهاي برجام خواند و گفت: ما امروز به منابع مالي خود دسترسي داريم.

وي ادامه داد: بانکها امروز با جمهوري اسلامي به شکل فزاينده اي ارتباط دارند که اين ارتباطات رو به افزايش است البته موانعي وجود دارد که يکي از اين موانع موزي گري هاي بخش دولتي و غير دولتي آمريکا و ديگري ارتقاء نظام بانکي جهاني است.

در فضاي پسابرجام ۴ هزار و ۱۷۲ LC براي فعاليت هاي اقتصادي ايران گشوده شده است

ظريف از گشايش ۴ هزار و ۱۷۲ LC و اعتبار اسنادي پس از تصويب برجام خبر داد و گفت: ۵ ميليارد دلار بدهي يک شرکت اماراتي، ۲ ميليارد دلار بدهي شل و ۶ ميليارد دلار وجوه ايران نزد هند به تدريج به کشور بازگشته است.

وزير امور خارجه کشورمان تسويه بدهي نفتي ايران با يونان و ساير کشورها را از دستاوردهاي پسابرجام خواند و گفت: اين آمار و ارقامي است که دوستان کمتر آن را مي شنوند و متاسفانه بيشتر مشکلات را مي شنوند. مشکلاتي که سالها افزايش يافته است.

موانع موجود رواني است/ نبايد فضاي رواني تشديد شود

وي با تاکيد بر اينکه موانع براي سرمايه گذاري در ايران به شدت کاهش يافته است، گفت: اگر موانعي باقي مانده باشد، بيشتر رواني است. نبايد فضاي رواني تشديد شود، بايد از بين برود.

ظريف ادامه داد: دشمنان ايران، رژيم سعودي و رژيم صهيونيستي تمام تلاششان اين است که ايران محلي ناامن براي سرمايه گذاري است.  

وزير امور خارجه کشورمان تاکيد کرد: بايد اجازه دهيم دنيا ببيند که ايران امن ترين کشور منطقه براي برقراري ارتباطي معقول نه يک جانبه است.

نبايد بلندگوي تبليغات گروه هاي مخالف ايران باشيم

وي تصريح کرد: ما نبايد بلندگوي تبليغات گروه هاي مخالف ايران باشيم. بايد به بانکهايي که به ايران آمده اند قوت قلب بدهيم، نه اينکه القاء کنيم شما به يک محيط پرخطر وارد شده ايد که هر روز امکان دارد تحريم هايي اعمال شود.

ظريف با تاکيد بر اينکه امروز بايد از همه توان خود براي پيشبرد اقتصاد مقاومتي استفاده کنيم، گفت: بيمه هاي صادراتي برقرار شده و مشکلات ما با همه بيمه هاي صادراتي حل و فصل شده است.

وزير امور خارجه کشورمان در بخش ديگري از اظهارات خود با اشاره به خطوط اعتباري که توسط کشورهاي مختلف در اختيار جمهوري اسلامي قرار گرفته است، گفت: دولت براي استفاده از اين خطوط اعتباري با وسواس عمل مي کند تا تعهدات جديد و بيجا ايجاد نشود و اولويت هاي ايران در مسير ايجاد تعهدات جديد بررسي و اعمال شود.

۴۰ ميليارد دلار خطوط اعتباري در اختيار جمهوري اسلامي قرار گرفته است

وي تصريح کرد: ۴۰ ميليارد دلار منابع اعتباري جديد بازشده است.

ظريف اظهارداشت: از ابتداي تاريخ ايران، تنها ۶۰ توافق حمايت از سرمايه گذاري خارجي داشته ايم که از اين تعداد ۷ توافق در ۵ ماه اخير منعقد شده است. اينها واقعيت هايي است که بايد به رخ دنيا بکشيم.

وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به برقراري بيمه نفتکش ها، گفت: در حوزه انرژي قصد داشتند تحريم هايي فلج کننده اعمال کنند تا صادرات نفت ايران را قطع کرده و بازارها را به دست معاندين جمهوري اسلامي بدهند. همانطور که در سالهاي اخير، دولت سعودي بازارهاي نفتي ما را بلعيد.

وي با بيان اينکه شرکتهاي معتبر بين المللي به سمت ايران سرازير شده اند، گفت: پيش از اين اگر در نمايشگاهي به سمت غرفه اين شرکتها مي رفتيم، اعلام مي کردند که ما نمي توانيم در ايران سرمايه گذاري کنيم يا حتي شرکت مايکروسافت اعلام کرد من حتي اجازه صحبت کردن با شما را ندارم.

ظريف تصريح کرد: امروز اين ما هستيم که بين شرکت ها رقابت ايجاد کرديم و آنها نمي توانند براي ما تعيين تکليف کنند.

وزير امور خارجه کشورمان گفت: در شرايط عادي، مذاکرات انتقال و اجراي يک قرارداد چند ميلياردي سالها طول مي کشد. قرارداد فولاد مبارکه ۵ سال مذاکره اش به طول انجاميد اما ما توانستيم در ظرف ۵ ماه بسياري از اين قراردادها را به جاي خوبي برسانيم.

وي با بيان اينکه نبايد موانع و شيطنت ها را فراموش کرد، گفت: قرارمان نبود که اختلافات اصوليمان را با ديگران حل کنيم. نه قصد مذاکره در اين حوزه ها و نه آمادگي آن را داشتيم. لذا آن حوزه ها، حوزه هاي اختلافي ما باقي خواهند ماند. ما با حفظ مباني و اصول انقلاب قصد داشتيم جلوي بهانه تراشي ها را بگيريم.

ظريف تصريح کرد: قرارمان اين بود که مداخلات غير قانوني آمريکائي ها را حل کنيم.

وزير امور خارجه کشورمان گفت: امروز به جاي اينکه وزارت خارجه آمريکا با قلدري در مورد تشديد تحريم ها حرف بزند، مي گويد تلاش مي کنيم تحريم ها را برداريم. اين دستاورد بزرگي است.

وي خطاب به نمايندگان تصريح کرد: اين دستاورد حاصل خون شهدا و تلاش و مقاومت مردم است و بايد از آن به عنوان پايگاهي براي اعمال فشار بيشتر به بدخواهان استفاده کرد.

شنيده‌ايم که قانون ويزا براي مراودات تجاري ايران مشکل‌ساز نمي‌شود

ظريف پس از اتمام سخنانش و در پاسخ به سؤالات نمايندگان که از سوي رئيس مجلس قرائت شد، در پاسخ به اين سؤال که چه اقداماتي براي رفع موانع سرمايه‌گذاري در ايران در پسابرجام انجام داده‌ايد، اظهار داشت: بانک‌هاي بزرگ دنيا حدود ۱۰ سال مورد تحريم و جريمه واقع شده‌اند و امروز که اين تحريم از آنها برداشته شده است، بايد اين فضاي رواني و ترس‌ بانک‌ها را بشکنيم.

وزير امور خارجه کشورمان افزود: به آمريکايي‌ها و اروپايي‌ها فشار مي‌آوريم که اين بانک‌ها را براي سرمايه‌گذاري در کشورمان راضي کنند.

وي ادامه داد: مسير ديگري که دنبال مي‌کنيم، باز کردن راه با ساير بانک‌هاست؛ هفت يا هشت بانک پرطمطراق هستند که مخالفت مي‌کنند اما بانک‌هاي ديگري نيز هستند که دارند به سمت ايران مي‌آيند و اين ما هستيم که بايد از ميان آنها انتخاب کنيم.

ظريف خاطرنشان کرد: در تمام سفرهاي اروپايي اين نکته را گوشزد کرده‌ايم و در سفر امشب به اسلو نيز مذاکرات بانکي خواهيم داشت و در جلسه مجدد با ۱+۵ نيز بر اجراي صحيح برجام تاکيد خواهيم کرد.

وزير امور خارجه در پاسخ به سؤالي درباره اقدامات انجام شده براي مقابله با قانون کنگره آمريکا معروف به «قانون ويزا» که اتباع ۳۸ کشور را در صورت سفر به ايران، براي سفر به آمريکا محدود مي‌کند، عنوان کرد: وقتي اين خبر را شنيديم که جمعي چنين لايحه‌اي را آماده‌ کرده‌اند، فوراً با آقاي جان کري تماس گرفتم و آنها نيز تعهد کردند که مشکلي ايجاد نمي‌شود.

وي گفت: بر اساس خبرهايي که داريم، بازرگانان اروپايي و کشورهاي ۳۸ گانه که امکان سفر بدون رواديد به آمريکا را داشته‌اند، امروز وضعيت بدتري ندارند و بر اساس آنچه از طرف‌هاي تجاري خود شنيده‌ايم، اين مسئله مانعي براي رفت و آمدها به ايران نخواهد بود.

ظريف در عين حال تاکيد کرد: هنوز معتقديم در ارتباطات مردمي و توريسم ممکن است مشکلاتي باشد که اين موارد را در مذاکرات مطرح کرده‌ايم و مجدداً نيز مطرح مي‌کنيم و تلاش خواهيم کرد که اين موانع را برداريم.

وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: طرف آمريکايي‌ هم مي‌داند که اگر قانون ويزا مانع رفت و آمد اقتصادي با ايران باشد، نه تنها خلاف روح برجام که نقض برجام نيز هست و اين را ما به آنها تاکيد کرده‌ايم؛ بخشي از مشکل از طرف مقابل حل شده و ما نيز مکانيزم‌هايي را در بخش کنسولي خودمان ايجاد کرده‌ايم تا اين مشکل برطرف شود.

در حوزه موشکي با غربي‌ها مذاکره نکرده‌ايم/تحريم‌هاي اخير، غيرهسته‌اي بوده است

وي در ادامه و در پاسخ به يکي از سؤالات درباره وضع تحريم‌هاي جديد عليه برخي اشخاص و شرکت‌هاي ايراني پس از برجام، اظهار داشت: در حوزه هسته‌اي حتي يک تحريم نيز ايجاد نشده است، در حوزه غيرهسته‌اي نيز تحريم جديدي اضافه نشده بلکه افراد جديدي به فهرست قبلي اضافه شده‌اند.

ظريف خاطرنشان کرد: فراموش نکنيم که ما در حوزه موشکي با غربي‌ها مذاکره نکرده‌ايم و خودشان هم با صراحت مي‌گويند که برنامه موشکي ايران نقض برجام نيست و فقط با قطعنامه ۲۲۳۱ همخواني ندارد؛ پاسخ ما نيز تقويت توان موشکي جمهوري اسلامي است که يک برنامه بازدارنده است.

وزير امور خارجه کشورمان در ادامه از پيشنهاد يک چارچوب به شوراي عالي امنيت ملي براي اقدام متقابل در برابر کارشکني‌هاي طرف مقابل خبر داد و گفت: اين کارشکني‌ها ممکن است نقض، تخطي يا حرکت خلاف روح برجام باشد.

وي افزود: وزارت خارجه و دستگاه‌هاي ديگر به کميسيون نظارت شوراي عالي امنيت ملي گزارش مي‌دهند و اين کميسيون تعيين مصداق مي‌کند که کدام اقدام طرف مقابل، نقض برجام و يا خلاف روح آن است.

تمديد قانون ISA مغاير برجام است

ظريف همچنين در پاسخ به سؤال يکي از نمايندگان درباره زمان لغو قانون کلي تحريم‌هاي ايران معروف به «داماتو»، عنوان کرد: قانون داماتو ديگر وجود ندارد بلکه قانوني به اسم ISA وجود دارد که در پايان سال ۲۰۱۶ مدت آن تمام مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: ظاهراً گروهي به دنبال تمديد اين قانون هستند که ما نيز تذکر داده‌ايم که تمديد اين قانون مغاير برجام است، آنها نيز در جلسه استماع کنگره تاکيد کرده‌اند که نحوه مواجهه با اين قانون بايد طوري باشد که برجام را نقض نکند.

برنامه‌ريزي براي برقراري فاينانس ۵ ميليارد دلاري با روسيه

وزير امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤال ديگري درباره برنامه‌هاي وزارت خارجه براي تحکيم روابط با روسيه با توجه به تحولات منطقه، تصريح کرد: يکي از گسترده‌ترين مذاکرات اقتصادي ما با روسيه و چين است.

ظريف ادامه داد: چين تصميم دارد ۳۰ ميليارد دلار در برنامه‌هاي تجاري ايران سرمايه‌گذاري کند؛ با روسيه نيز يک فاينانس ۲.۲ ميليارد دلاري بانکي داريم و براي فاينانس ۵ ميليارد دلاري نيز داريم مذاکره مي‌کنيم.

وي خاطرنشان کرد: سطح روابط اقتصادي ما با روسيه در حال گسترش است و روابط بانکي خوبي هم داريم و در رابطه با فاينانس پنج ميليارد دلاري نيز که مرحله اول آن دو ميليارد دلار است، براي اطمينان از قوانين و مقررات امنيتي، در حال مذاکره هستيم.

کدام گشايش اقتصادي در ۵ ماه ايجاد مي‌شود!؟

وزير امور خارجه کشورمان در بخش دوم سخنان خود و پس از سخنان پنج نفر از نمايندگان مجلس، درباره سؤال نماينده اصفهان مبني بر اينکه دستاوردهاي برجام چه بوده است، اظهار داشت: من تمام اين موارد را به صورت ريز توضيح دادم و تعداد LCهايي که باز شده و قراردادهايي که ثبت شده را گفتم، ولي شما از هر شرکتي که مي‌خواهيد سؤال کنيد که کدام قرارداد در پنج ماه به نتيجه مي‌رسد!؟ در پنج ماه کدام گشايش اقتصادي ايجاد مي‌شود!؟

ظريف با بيان اينکه استکبارستيزي پايه قدرت ماست، تصريح کرد: اين مذاکرات را ابزاري براي گرفتن بهانه از دشمن مي‌دانيم نه اينکه استکبارستيزي خود را کنار بگذاريم؛ علت شيطنت و دشمني آنها با ما نيز همين استکبارستيزي است، علت تلاش عربستان و رژيم صهيونيستي عليه ما نيز همين استکبارستيزي جمهوري اسلامي است؛ اينها سرمايه‌هاي جمهوري اسلامي است که آنها را در ازاي چند دلار از دست نمي‌دهيم.

وي ادامه داد: مذاکرات هسته‌اي به دستور مقام معظم رهبري و با نظارت ايشان پي گرفته شد و امروز نيز اين مذاکرات را اقتدار نظام و راهي براي گرفتن بهانه از دشمن مي‌دانيم؛ در هيچ دولتي هم کسي جرأت تخطي از اين اصول را ندارد.

دومين گزارش سه ماهه اجراي برجام ۲۷ تير به مجلس ارائه مي‌شود

وزير امور خارجه کشورمان همچنين در پاسخ به سؤال نماينده اصفهان مبني بر اينکه چه گزارش شفافي از روند اجراي برجام به کميسيون امنيت ملي مجلس ارائه کرده‌ايد، اظهار داشت: نخستين گزارش سه ماهه روند اجراي برجام را ۲۷ فروردين ماه يعني سه ماه پس از آغاز اجراي برجام به کميسيون امنيت ملي ارائه کرديم و گزارش بعدي را نيز ۲۷ تيرماه ارائه خواهيم کرد؛ در اين گزارش نيز با صداقت موانع اجراي برجام و دستاوردهاي آن را تشريح کرده‌ايم.

عدم شرکت جمهوري اسلامي در حج ۹۵ نشانه تأکيد بر عزت حجاج است

ظريف در ادامه با اشاره به اقدام اخير سازمان ملل در حذف نام عربستان از فهرست سياه، عنوان کرد: سال‌ها بود که سازمان ملل اين فضاحت‌ها را پشت ديوار ايران‌هراسي پنهان کرده بود، اما در اين چند روز اين فضاحت عيان شد.

وي با اشاره به کارشکني‌هاي عربستان سعودي در مسير حج ۹۵، تصريح کرد: عدم شرکت جمهوري اسلامي در حج امسال، نشانه تأکيد بر حفظ عزت حجاج است.

وزير امور خارجه کشورمان در ادامه همچنين تصريح کرد: وزارت خارجه با تمام توان اقتصاد مقاومتي را پيگيري خواهد کرد؛ اخيراً نيز با دستور رئيس‌جمهور، شوراي عالي ايرانيان خارج از کشور به وزارت خارجه منتقل شده است تا زمينه تسهيل سرمايه‌گذاري ايرانيان مقيم خارج از کشور در داخل بيشتر فراهم شود.

ظريف درباره سؤال يکي از نمايندگان مبني بر برداشت دو ميليارد دلاري از اموال ايران توسط ايالات متحده آمريکا، تاکيد کرد: ما اقدامات لازم را براي برخورد با دست‌اندازي به اموال ايران انجام داده‌ايم؛ برخي به ناروا گفته‌اند که مردم ما را پس از برجام تحقير کرده‌اند، لازم است در پاسخ بگوييم که امروز تحقير‌ها تمام شده است و اين تحقيرها مربوط به دوران ديگري است.

دعواي حقوقي ايران عليه سرقت دو ميليارد دلاري آمريکا طي چند روز آينده ثبت بين‌المللي مي‌شود

وي افزود: همه ما به عنوان يک مجموعه منسجم در برابر يک گروه متجاوز قانون‌شکن قرار گرفته‌ايم و بايد با هم با آنها مقابله کنيم؛ بر اين اساس دولت جمهوري اسلامي دعواي حقوقي عليه ايالات متحده آمريکا در ديوان بين‌المللي دادگستري را در همين چند روز ثبت خواهد کرد و بر اساس آن قانون‌شکني‌هاي آمريکايي‌ها را به دنيا نشان خواهد داد.

وزير امور خارجه کشورمان در بخش پاياني سخنان خود تاکيد کرد: آنچه را که در برجام تعهد طرف مقابل است، تا مثقال آخر خواهيم گرفت و در رابطه با لغو رواديد با کشورها نيز با هيچ کشوري لغو رواديد يکجانبه نخواهيم داشت، چرا که عزت ما ايجاب مي‌کند که لغو رواديد بر اساس روابط دوجانبه باشد.

ظريف همچنين با بيان اينکه در هفت الي هشت سال اخير از مقررات بانکي دنيا عقب افتاده‌ايم، خاطرنشان کرد: طي اين مدت نيز قوانين متعدد بانکي به ويژه در سال ۲۰۰۸ که سال سقوط بانکي بوده است، ايجاد شده؛ ما مراقب الزامات امنيت ملي هستيم اما از مجلس محترم درخواست داريم که کنوانسيون‌هايي را که در همين رابطه وزارت اقتصاد به مجلس پيشنهاد مي‌دهد، تصويب کند تا زمينه مشکلات فعلي از بين برود.