بهت شاگردان از تلاوت شورانگیز استاد «اربابی»/ تلنگرهای استاد پیشکسوت

گزارش ايکنا از دهمين سوگداشت استاد اربابي/

بهت شاگردان از تلاوت شورانگيز استاد «اربابي»/ تلنگرهاي استاد پيشکسوت

گروه فعاليت هاي قرآني: شاگردهاي استاد، براي دهمين سال پياپي آمده بودند گلايه کنند از آمدن بهار و نبودن استاد، آمده بودند تا بگويند هر چند نسيم بهار وزيدن گرفته و هواي استاد در آن نيست و عطري از حضورت را برايمان نمي آورد، اما ردپاي تو در کوچه هاي ذهن هست تا هميشه.

 

به گزارش خبرگزاري بين المللي قرآن(ايکنا)، تقويم ها را که ورق بزني و به آخرين صفحه آن بررسي اسفندماه است و باز هم مراسمي براي بزرگداشت بزرگمردي که ۱۰ سال است، فقدانش، روح شاگردانش را آزار مي دهد، اسفند ديگري همچون ۱۰ اسفند گذشته از راه رسيده و پرشتاب دارد به انتهاي خود مي رسد تا باز هم شاهد گرماي تنور دل شاگردان استاد اربابي در جلسه سوگداشت ديگري باشيم.
تنوري به داغي روزهاي نخستينِ فقدان استاد، براي همين است که از ۱۰ سال قبل همه شاگردان استاد و بزرگان جامعه قرآني در منزل استاد جمع مي شوند تا از اين بسرايند که «رنج فراق هست و اميد وصال نيست/ اين هست و نيست، کاش که زير و زبر شود».
شکوفه هاي درخت تعليم استاد اربابي که هر يک به درختي تنومند در عرصه آموزش قرآن تبديل شده اند، امروز ۲۰ اسفندماه گرد هم جمع شدند تا شکوفه باران شدن جلساتِ قرآن از حضور شاگردانِ استاد را به گوش جانش برسانند و بگويند سهمشان از وصال استاد، کم نيست و به اندازه نفس گرفتن قاري بين دو کلمه به او نزديکند و از او دور.
دهمين سالگرد سوگداشت ابوالشهيد استاد مرحوم علي اربابي، صبح امروز ۲۰ اسفندماه با حضور قاريان و حافظان و شاگردان اين استاد فقيد در منزل مرحوم در منطقه لويزان و به همت موسسه احسن الحديث برگزار شد تا بار ديگر ياد اين بزرگمرد عرصه آموزش قرآن در اين گوشه از پايتخت، طنين انداز شود.
جلسه با حدود يک ساعت تأخير و از ساعت ۱۱ با ورود استاد «سيدمحسن موسوي بلده» و با همخواني چند سوره کوتاه توسط ايشان و حاضران در جلسه آغاز شد و در ادامه «موسوي بلده» در سخناني به اينکه هنوز هم پس از گذشت ۱۰ سال فقدان استاد اربابي باورکردني نيست اشاره کرد و گفت: بعد از اين همه سال، هنوز هم بر زبانم جاري نمي شود که بگويم جلسه سوگداشت استاد را برگزار مي کنيم، براي همين به جاي مجلس سوگ به مجلس بزرگداشت اشاره مي کنم.
بعد از صحبت هاي موسوي بلده، «حامد اربابي» فرزند استاد اربابي، اولين تلاوت اين جلسه را انجام داد، تلاوتي کوتاه که تشويق استاد موسوي بلده را به دنبال داشت و به ذکر اين نکته که «رشد قابل ملاحظه اي داشته اي» به دنبال روحيه دادن به اين قاري جوان بود.
با اين تلاوت، جلسه که متشکل از چندين و چند تلاوت توسط شاگردان استاد اربابي و البته قاريان بين المللي بود، آغاز شد و در ادامه نيز نوبت به «مصطفي يادگاري» رسيد تا تلاوتي کمتر از سه دقيقه داشته باشد.
«قاسم رضيعي» که به همراه «منصور قصري زاده» يکي ديگر از قاريان بين المللي کشورمان، زودتر از همه خود را به اين جلسه رساندند - يکي ديگر از قاريان اين جلسه بود که با تلاوت شورانگيز خود و تکبيرهاي حاضران در جلسه، حرارت خاصي به آن بخشيد. بعد از تلاوت اين قاري بين المللي استاد موسوي بلده يادي از «جعفر صاحبي» و «علي خشنود» دو نفر از قاريان ممتاز کشورمان که اين روزها در بستري بيماري هستند، کرد و از حاضران در جلسه خواست تا براي بهبودي اين دو قاري جوان دعا کنند.
«نصيري» و «باقري» تلاوت هاي بعدي اين مراسم را انجام دادند و پس از آن نيز نوبت به «علي قاسم آبادي» قاري ممتاز کشورمان رسيد تا وي نيز سهمي در اداي دين خود با استاد فقيد مرحوم علي اربابي داشته باشد.
در ادامه نيز منصور آقامحمدي، از فعالان قرآني کشورمان به بيان خاطراتي از سال ها حضور در محضر ايشان پرداخت و گفت: استاد اربابي از موسسان سازمان دارالقرآن الکريم بود، ضمن اينکه ۲۶ سال تمام داوري مسابقات قرآن ارتش را انجام داد. در سال آخري که ايشان حضور داشتند مسابقات در استان کرمانشاه برگزار شد و همانجا مشخص بود که ايشان بال هاي خود را براي پرواز ابدي آماده کرده اند.
وي با اشاره به اينکه براي اولين بار در اواخر سال ۱۳۷۴ موفق به حضور در جلسه ايشان شدم، افزود: در همان جلسه اول تلاوتي انجام دادم که ايشان تذکر دادند و گفتند حداقل به ۱۰ سال آموزش نياز دارم، دو سال بعد و در مسابقات قرآن ارتش که استاد اربابي نيز داور بودند من جزء فيناليست ها بودم، آنجا استاد باز هم تذکري دادند و گفتند که راه ۱۰ ساله را يک ساله رفته ام.
آقامحمدي در ادامه به بيان خاطره اي از استاد اربابي پرداخت و گفت: استاد اربابي در جلسات به ما تمرين مي دادند و مي گفتند بر روي کلمات و حروف علامت فتحه قرار دهيم و تکرار کنيم، يک روز به عيادت يکي از بستگان رفتم، در طول مسير شروع به انجام تمريناتي که استاد اربابي داده بودند کردم، در حين حرکت يک زوج را نيز سوار کردم، در همان حين مشغول تمرين حرف «صاد» بودم و کلمه «اَص» را تکرار مي کردم، يک لحظه متوجه شدم آن زوجي که سوار شده اند در حال دل سوزاندن هستند که شايد من دچار اختلال شده ام که البته بعد از اينکه متوجه شدم براي آنها توضيح دادم وضعيت از چه قرار است.
مدير روابط عمومي سازمان دارالقرآن الکريم در بخش پاياني صحبت هاي خود با اشاره به اينکه با راهنمايي استاد اربابي قدم در راه حفظ قرآن نهادم و در اين راه موفق به حفظ کل قرآن نيز شدم و مدارکي که سازمان دارالقرآن الکريم به حفاظ مي داد، دريافت کردم، گفت: من در سالي که از خدمت بازنشسته شدم درجه سرواني داشتم يعني براساس عرف بايد آن درجه، آخرين درجه من مي بود، يک روز از استاد اربابي خواستم تا درجه هايي که با آن بازنشسته شده ام را تبرکاً نصب کند، بعد از اينکه درجه را نصب کرد به من گفت اين آخرين درجه تو نيست و حالا که وارد کار حفظ قرآن شده اي خداوند متعال حداقل دو درجه ديگر نصيب تو خواهد کرد. بعد از مدتي قانوني در ارتش تصويب شد که هر مدارک حفظ و ... نيز مانند معادل مدرک تحصيلي محاسبه مي شود، با ارائه مدرک حفظي که دريافت کرده بودم، دو درجه ديگر به من داده شد و اين پيش بيني استاد اربابي براي من بسيار عجيب بود.
پس از سخنان منصور آقامحمدي، «سبحاني» از قاريان ممتاز کشور و از شاگردان استاد اربابي به تلاوت آياتي از کلام الله مجيد پرداخت و پس از آن نيز سيدمحسن موسوي بلده، استاد علم قرائت قرآن به بيان نکاتي در مورد تلاوت قرآن کريم پرداخت و با اشاره به اينکه تلاوت قرآن، تنها تلاوت خالي نيست بلکه ملاقات حضرت قرآن است، گفت: بر اساس روايت هايي که نقل شده است، شيعيان موظف هستند به طور روزانه ائمه(ع) را زيارت کنند. براي اينکه به آن درجه عالي هدف زندگي ايماني خود دست يابيم بايد روزانه ائمه را زيارت کنيم. ما دو نوع امام داريم، امام ناطق و امام صامت. حضرت قرآن، امام اکبر و امام صامت است و ائمه(ع) چهره ناطق قرآن هستند. بايد روزانه اينها را زيارت کنيم تا دل ما با آنها ارتباط برقرار کند تا آن معارف معنوي که لازم است دريافت کنيم را به دست بياوريم.
وي در ادامه با اشاره به اينکه ديدن چهره امام به تنهايي اثر معنوي دارد، به روايتي از امام محمدباقر(ع) اشاره کرد و افزود: روزي يکي از ياران اين امام همام به محضر ايشان وارد مي شود و عرض مي کند چرا وقتي خدمت شما مي رسيم آن لحظاتي که در محضر شما هستيم از دنيا دور مي شويم و حال خوشي به ما دست مي دهد، اما زماني از محضر شما خارج مي شويم آن حالت دوري از دنيا از ما دور مي شود و به حالت اوليه بر مي گرديم، امام (ع) مي فرمايند: اگر حسي را که در محضر ما به دست مي آوريد، بيرون از اينجا نيز بتوانيد آن را حفظ کنيد بر آب راه خواهيد رفت و در آسمان پرواز خواهيد کرد.
اين پيشکسوت قرآني کشورمان اذعان کرد: يعني ثقل و سنگيني انسان در محضر امام، برطرف شده و روح سبک مي شود و اينقدر سبکبال مي شويم که بر آب راه مي رويم، پس اين اثر ديدن چهره امام است، حال اگر امام مطالبي هم بيان کنند که آثار آن چندين برابر خواهد شد. حضرت قرآن، امام اکبر است، براي اينکه دل ما به معارف قرآني روشن شود بايد حضرت قرآن را ملاقات کنيم، که خوشبختانه محدوديت ملاقات با ائمه(ع) در زمينه قرآن وجود ندارد و ما هر لحظه اراده کنيم، مي توانيم آن را ملاقات کنيم. ملاقات قرآن، خواندن آن است. شک نداشته باشيد که همان آثار ملاقات ائمه(ع) در ملاقات حضرت قرآن نيز وجود دارد.
در ادامه اين مراسم نيز «ابوالفضل قدياني» قاري ممتاز کشورمان و يکي ديگر از شاگردان استاد اربابي به تلاوت آياتي از کلام الله مجيد پرداخت. در اين بخش ياد و خاطره شهداي آتشنشان حادثه پلاسکو گرامي داشته شد.
تلاوت «محمدحسين فکري»، قاري نوجوان بخش ديگري از اين مراسم بود و در ادامه «احمد ابوالقاسمي» قاري بين المللي کشورمان آياتي از کلام الله مجيد را تلاوت کرد که تکبيرهاي حضار را به دنبال داشت. پس از آن نيز «محمدحسين رفيعي»، يکي ديگر از قاريان نوجوان آياتي از کلام الله مجيد را تلاوت کرد. همچنين در اين بخش ياد و خاطره استاد محمدتقي مروت، نيز گرامي داشته شد. تلاوت «امين پويا»، قاري بين المللي کشورمان بخش ديگري از برنامه هاي اين مراسم بود.
در ادامه فضاي جلسه براي لحظاتي به اوج معنويت رسيد، در اين بخش قطعات بسيار کوتاهي از يکي از تلاوت هاي شورانگيز استاد اربابي پخش شد که توجه شاگردان و حاضران در جلسه را به دنبال داشت. هر آيه اي که تلاوت مي شد، صداي تکبير حاضران در جلسه بود که شور و شوق خاصي به جلسه داده بود.
حاضران در جلسه و آنها که کمي جوانتر بودند و کمتر محضر استاد اربابي و تلاوت زيباي ايشان را درک کرده بودند، در يک بهت لذت بخش فرو رفته و ناراحت از اينکه در زماني بوده اند که نتوانسته اند محضر اين استاد را درک و صداي ملکوتي شان را استماع کنند. شاگردان استاد به حدي به وجد آمده بودند گويي بهشت برايشان تجسم شده بود؛ چرا که همان تلاوت شورانگيز کمتر از دو دقيقه استاد اربابي مساوي بود با بوئيدن شميم بهشت.
در بخش ديگري از اين مراسم محمدرضا صلحجو، از پيشکسوتان قرآني کشورمان که از ميانه اي جلسه خود را به منطقه لويزان براي حضور در اين جلسه رسانده بود، به بيان مطالبي پرداخت و با اشاره به اينکه هر صنفي که در جامعه هست، وظايفي در برابر جامعه دارد، گفت: حضرت امام(ره) مي فرمودند: نگوييد انقلاب براي ما چه کرد بلکه بگوييد ما براي انقلاب چه کرديم، ما جامعه قرآني انقلابي بوديم، جامعه اي که از ابتداي انقلاب سعي کرد وظيفه و نقش خود را در جامعه به خوبي نشان دهد.
وي با اشاره به برخي اقدامات و خدمات جامعه قرآني به کل جامعه، افزود: اولين اقدامي که صورت گرفت اين بود که قرآن را در کل کشور گسترش دادند، به طوري که پس از مدتي ديگر تهران و چند شهر بزرگ ديگر محور نبود، بلکه در تمام شهرها شاهد فعاليت هاي قرآني بوديم. فعاليت دوم قرآني ها، تصحيح اغلاط قرآن ها بود، قرآني ها از مجلس و ارشاد مجوز گرفتند که هر چاپخانه اي خواست قرآن چاپ کند بايد مجوز تصحيح آن را دريافت کند. حرکت ديگر، اعزام قرآني ها به کشورهاي ديگر بود که ثمرات بسيار زيادي را به دنبال داشت.
صلحجو در ادامه با اشاره به اينکه جامعه قرآني در بحبوحه جنگ به جبهه اعزام شدند، به طرح اين سوال که آيا جامعه قرآني وظيفه خود را در قبال انقلاب انجام داده است يا خير؟ پرداخت و عنوان کرد: زماني حداقل وظيفه جامعه قرآني اين بود که جلسات قرآن را برپا کند، اما الان از اين مي ترسم که نکند روزي در اين جلسات غرق شده و از بدنه جامعه غافل شويم و زماني بيدار شويم که فايده اي نداشته باشد.
اين پيشکسوت قرآني کشورمان با تأکيد بر اينکه در حال حاضر مفاسد، بسيار زياد شده است، گفت: دشمنان ما پيشرفت کرده اند، فضاي مجازي گسترش بسيار زيادي پيدا کرده است و ما نبايد از آن غافل شويم، قاريان و متفکران جامعه قرآني بايد براي گرفتار نشدن جوانان در اين فضاها راهکار ارائه دهند.
وي با اشاره به اينکه به نظر مي رسد جامعه قرآني با تقديم شهداي قرآني به انقلاب نسبت به آن اداي دين داشته است، گفت: جلسات قرائت قرآن مدتي است به حالت يکنواختي در آمده و همه شبيه هم شده اند، بايد براي خارج شدن از اين رويه کاري انجام دهيم. مي توان موضوعات قرآني را احصا کرد و در جلسات آن ها را به کار برد. کار ديگر اين است که قرآني ها پاسخ قرآني به شبهات مطرح شده و شائبه ها بدهند؛ چرا که شبهات در دوران حاضر بسيار زياد شده و بايد پاسخي قرآني براي همه آنها داشت.
پايان بخش اين مراسم که تا ساعت حدود ۱۴ ادامه داشت تلاوت «محمدرضا پورزرگري»، قاري بين المللي کشورمان بود و در ادامه نيز دعاي ختم جلسه توسط سيدمحسن موسوي بلده قرائت شد. اقامه نماز و صرف نهار، پاياني بر دهمين جلسه سوگداشت استاد علي اربابي بود.
يادآور مي شود در اين جلسه علاوه بر سيدمحسن موسوي بلده، اساتيد ديگري همچون، احمد ابوالقاسمي، قاسم رضيعي، رحيم خاکي، حسن رضائيان، جهانبخش فرجي، مهدي قره شيخلو، منصور آقامحمدي، سعيد زکي لو، سيدحسين موسوي بلده، محمدرضا صلحجو، محمدرضا پورزرگري، امين پويا، علي فربين، حجت الاسلام ذکاوت، بهروز ياريگل، محسن مظاهري، علي اکبر ملکشاهي، منصور قصري زاده، حسن ربيعيان، علي قاسم آبادي و جمع زيادي از شاگردان استاد علي اربابي حضور داشتند.