روش منحصر بفرد ايران در درمان لک و پيس

نخستين بار در جهان دانشمندان ايراني موفق به درمان ويتيلگو، بيماري برص يا " لک و پيس " بدون استفاده از اشعه ماورائ بنفش شدند .

 

واحد مرکزي خبر : دکتر سعيد شفيعيان متخصص پوست و از محققان پژوهشکده رويان به خبرنگاران گفت : در اين روش که روشي جديد در درمان بيماران مبتلا به ويتيلگو يا بيماري برص است ، محققان رويان با تزريق سلولهاي رنگدانه دار خود بيمار به محل لکه هاي پوستي او موفق شدند بدون ايجاد خراش يا تاول در کمتر از شش ماه ، ضايعات پوستي بيمار را برطرف کنند .

وي از تشريح روش محققان رويان در تزريق اين سلولها به علت منحصر به فرد بودن اين روش در جهان خودداري و اضافه کرد : در مطالعات مشابه در ديگر کشورها معمولا همراه تزريق از تابش اشعه هاي ماوراي بنفش نيز استفاده مي شود که مي تواند عوارض ناگواري مانند سرطان پوست را همراه داشته باشد اما در روش دانشمندان ايراني نيازي به اشعه ماوراي بنفش نيست .

دکتر شفيعيان با بيان اينکه دو سوم از مبتلايان به ويتيليگو با درمانهاي رايج پوست بهبود مي يابند ، افزود : در اين روش که براي درمان يک سوم از مبتلايان کاربرد دارد سلول هاي ملانوسيت که در محل لکه ها در پوست بيمار از بين رفته اند ، از طريق بيوپسي (تکه برداري) از بخش سالمي از پوست بيمار که تعداد قابل توجهي از اين سلول ها را دارد تحت شرايط کاملا استريل ، جدا و پس از خالص سازي به داخل اپيدرم بيمار تزريق مي شود .

وي اضافه کرد : در مطالعه اثربخشي اين روش که در مرحله نخست براي ضايعات کوچک و در بيماران بالاتر از 12 سال اجرا شده است ، مشخص شد تزريق متوسط تعداد 450 هزار سلول با اين روش در ناحيه اي به وسعت متوسط سه و نيم سانتيمتر مربع پس از دو هفته رنگدانه سازي آغاز و پس از گذشت چهار هفته اين پديده در کل سطح تکميل مي شود .

اين محقق پژوهشکده رويان گفت : حداکثر زماني که براي کامل شدن پوشش رنگي لکه ها با اين روش در مقاله هاي خارجي پيش بيني مي شود شش ماه است اما در ايران در کمتر از اين زمان به بهبود ضايعه رسيده ايم ضمن اينکه ميزان اثر بخشي آن در جهان50 تا 60 درصد اعلام شده است اما در پژوهشکده رويان همه بيماران اين روش تحقيقي بهبود يافته اند .

دکتر شفيعيان با بيان اينکه در کشورهاي پيشرفته نيز از پيوند خودي سلولهاي ملانوسيت در درمان ويتيلوگو استفاده مي شود افزود : در روش آنها در مرحله نخست خراش يا تاول هايي در محل لکه ها ايجاد مي شود و سپس سلولهاي ملانوسيت به داخل آنها تزريق مي شود اما روش محققان ايراني به گونه اي است که هيچگونه صدمه اي به پوست وارد نمي شود و به صورت جراحي ده دقيقه اي به اجرا در مي آيد .

وي تاکيد کرد نتايج بدست آمده در مراحل اوليه اين مطالعه نشان مي دهد اين روش کاملا بي خطر است و به سبب اينکه سلول ها منشا خودي دارند مشکل رد پيوند نيز در اين بيماران مطرح نيست .

براساس اين گزارش ، پژوهشگران رويان در مرحله دوم اين طرح قصد دارند از طريق کشت سلولهاي ملانوسيت از طريق بيوپسي کوچکي از ناحيه سالم پوست بيمار ضايعات بزرگ را هم در همه جاي بدن بيمار براي هميشه درمان کنند .

به گفته دکتر شفيعيان پيش بيني مي شود اين روش از اوايل تابستان سال آينده براي خدمت رساني به بيماران قابل استفاده باشد .

بيماري ويتيليگو يا لک و پيس يا پيسي بيماري پوستي است که با از دست دادن موضعي و پيشرونده سلولهاي رنگدانه ساز يا ملانوسيت و در پي آن بوجود آمدن لکه هاي سفيدرنگ در پوست بيمار تظاهر مي کند .

اين بيماري مي تواند در ابتدا به صورت موضعي بروز کند و به تدريج همه بدن بيمار را بگيرد .

به نظر مي رسد ويتيليگو با فراواني دو دهم تا يک درصد در همه جوامع ، حدود 600 هزارنفر از مردم ما را نيز گرفتار کرده باشد که دستکم 200 هزار نفر از آنان با درمانهاي متداول بهبود نمي يابند .

وجود ضايعات با رنگ غير طبيعي به ويژه در نواحي معرض ديد مي تواند مشکلات روحي و رواني جدي براي بيمار ايجاد کند .