سه علت اصلی بروز سکته قلبی/ راهکار پیشگیری از عوامل خطر

دبيرعلمي کنگره خدمات آزمايشگاهي عنوان کرد؛

سه علت اصلي بروز سکته قلبي/ راهکار پيشگيري از عوامل خطر

دبيرعلمي کنگره خدمات آزمايشگاهي ايران، پرهيز از استعمال دخانيات، افزايش فعاليت بدني و کاهش کالري مصرفي را از راهکارهاي مهم پيشگيري از سکته‌ هاي قلبي عنوان کرد.

دکتر رضا محمدي در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: قلب يک عضو عضلاني حياتي است که مسئوليت به حرکت در آوردن خون در سيستم عروقي بدن را بر عهده دارد و اين فعاليت را به‌ شکل موثر تا آخر عمر انجام مي‌دهد. بديهي است کوچک ‌ترين اختلال در اين روند ممکن است عوارض جدي براي فرد به همراه داشته باشد.

وي افزود: بيماري هاي قلبي متعددي وجود دارند که شايع‌ترين آنها شامل بيماري هاي عروق قلبي هستند که ممکن است به سکته‌هاي قلبي منتهي شوند.

محمدي ادامه داد: سکته‌هاي قلبي حاصل انسداد يک يا چند چند شريان (رگ تغذيه‌کننده) قلبي هستند که خود معمولا نتيجه افزايش ضخامت و سختي ديواره عروق شرياني به دليل رسوب ترکيبات ليپيدي و به‌ خصوص کلسترول در ديواره شريان به وجود مي‌آيد.

دبير علمي دهمين کنگره بين المللي و پانزدهمين کنگره ارتقاء کيفيت خدمات آزمايشگاهي ايران، با عنوان اين مطلب که بيماري شريان‌هاي قلبي يک بيماري مزمن است، افزود: اين بيماري از ابتداي زندگي آغاز شده و به تدريج پيشرفت مي‌کند تا اينکه نهايتاً با کاهش قابل‌توجه قطر داخلي اين شريان‌ها، خونرساني به بافت قلب مختل شده و به دليل عدم تأمين نيازهاي غذايي و اکسيژني قلب، عوارض بيماري به شکل درد قفسه سينه و سکته قلبي نمايان مي‌شود.

محمدي گفت: تاکنون عوامل متعددي شناسايي شده‌اند که سبب تسريع در روند تنگ‌شدن شريان‌هاي قلبي مي‌شوند که مهمترين آنها شامل افزايش ليپيدهاي (چربي‌هاي) خون، به‌ويژه کلسترول، تري‌گليسريد و LDL، افزايش گلوکز خون يا ديابت، افزايش فشار خون، استعمال دخانيات، چاقي و کم‌ تحرکي هستند. از اين رو، براي پيشگيري از بروز سکته‌هاي قلبي لازم است اين عوامل خطر برطرف و يا تحت کنترل قرار گيرند.

وي افزود: برخي عوامل خطر سکته‌هاي قلبي با شيوه زندگي افراد ارتباط دارند. نوع تغذيه، ميزان فعاليت بدني و استعمال دخانيات از علل اصلي سکته‌هاي قلبي در افراد داراي رژيم غذايي پرکالري (به‌خصوص حاوي مقادير زياد کربوهيدرات و چربي‌ها) ، کم تحرک و سيگاري است. پرهيز از استعمال دخانيات، افزايش فعاليت بدني و کاهش کالري مصرفي از راهکارهاي مهم پيشگيري از سکته‌هاي قلبي هستند.

محمدي تاکيد کرد: يکي از يافته‌هاي مهم در بررسي ديواره عروق افراد مبتلا به تنگي شريان‌هاي قلبي، رسوب ترکيبات ليپيدي و به‌خصوص کلسترول و LDL است. اين در حالي است که HDL به عنوان يک عامل بازدارنده، مانع رسوب LDL و کلسترول در ديواره عروق مي‌گردد و يک اثر حفاظتي در برابر ايجاد تنگي‌هاي عروق دارد.

دهمين کنگره بين المللي و پانزدهمين کنگره ارتقاء کيفيت خدمات آزمايشگاهي ايران، از ۳۱ فروردين تا سوم ارديبهشت ۹۶ در محل سالن همايش هاي برج ميلاد تهران برگزار مي شود.