۵۰ میلیارد تومان از بودجه قرآنی سال ۹۶ تا پایان سال واریز می‌شود

حجت الاسلام پژمانفر:

۵۰ ميليارد تومان از بودجه قرآني سال ۹۶ تا پايان سال واريز مي‌شود

رئيس فراکسيون قرآن و عترت مجلس شوراي اسلامي با اشاره به کاهش بودجه هاي قرآني گفت: با مکاتباتي که داشتيم قرار است ۲۰ اسفندماه ۴۰ تا ۵۰ ميليارد تومان از آن تحقق پيدا کند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبري  چالش‌هاي اعتبارات قرآني و نقش مجلس در حمايت از مؤسسات قرآني مردم نهاد،  امروز ۱۶ اسفند با حضور حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر، رئيس فراکسيون قرآن و عترت مجلس شوراي اسلامي و حسن محمدي، مديرعامل اتحاديه تشکل‌هاي قرآن و عترت کشور در مجلس شوراي اسلامي برگزار شد.

تشريح دستاوردهاي فراکسيون قرآن و عترت در سال جاري

حجت‌الاسلام پژمان‌فر با بيان اينکه قوانين موجود در کشور در خصوص برنامه‌هاي قرآني با آنچه که مورد انتظار ماست فاصله زيادي دارد، اظهار داشت:‌ در کشور ما قرآن در مقاطع مختلف از پيش‌دبستاني و دبستان تا ديپلم تدريس مي‌شود، اما دانش‌آموزان پس از فراغت از تحصيل، توانايي روخواني و روانخواني قرآن کريم را به خوبي ندارند.

وي با بيان اينکه بيش از ۶۰ درصد فارغ‌التحصيلان مدارس در روخواني و روانخواني قرآن مشکل دارند، افزود: در اسناد بالادستي آمده است که دانش‌آموزان پس از تحصيل در مدارس، بايد توانايي روخواني و روانخواني قرآن را کسب کنند، اما متأسفانه اين امر در بسياري از موارد محقق نمي‌شود.

قرآن را بايد به برنامه اصلي مردم تبديل کنيم

رئيس فراکسيون قرآن و عترت مجلس با بيان اينکه ما سعي در شناسايي موانع اجراي قوانين در امور قرآني هستيم، خاطرنشان کرد: در جلسه‌اي با وزير آموزش و پرورش، دغدغه همکاران من کسب توانايي و مهارت قرآني دانش‌آموزان در مدارس بود، بر همين اساس اهدافي تبيين کرديم، به طوري که براي اخذ مدرک ديپلم  بايد توانايي دانش‌آموزان در روخواني و روانخوني قرآن کريم احراز شود، يعني کسي که نتواند به اين مهارت دست يابد،‌ شرايط فارغ‌التحصيل شدن از مدرسه در مقطع متوسطه را ندارد.

وي به اهميت قرآن در برنامه‌هاي زندگي افراد اشاره کرد و گفت: قرآن بايد برنامه اصلي همه افراد باشد نه فوق برنامه، هدف جامعه در رسيدن به برنامه‌هاي قرآني نيز از اهميت زيادي برخوردار است، بر همين اساس بايد براي رسيدن به جامعه مطلوب برنامه‌ريزي کنيم.

سامان دهي شبکه ارتباط با فعالان قرآني

حجت‌الاسلام پژمان‌فر از ساماندهي شبکه ارتباط با فعالان قرآن خبر داد و افزود: در تمامي مجامع استاني، يک نفر رابط قرآني که در مجامع قرآني شناخته شده است فعاليت مي‌کند و اين افراد در شوراي توسعه استان‌ها معرفي شده‌اند.

رئيس فراکسيون قرآن و عترت مجلس با اشاره به اينکه تاکنون شوراهاي قرآني استان‌ها مورد غفلت بوده است، خاطرنشان کرد: مقرر شده تا مطابق برگزاري جلسات شوراي فرهنگ عمومي، به برگزاري جلسات شوراي فرهنگ قرآني نيز اهتمام بيشتري شود. در نشستي با وزير کشور نيز تصميم گرفتيم با برگزاري جلساتي در استان‌ها به دغدغه‌هاي فعالان قرآني پرداخت شود.

حمايت از بخش خصوصي را در اولويت قرار مي‌دهيم

وي با اشاره به اينکه مهمترين مجموعه‌اي که مي‌تواند در توسعه انس با قرآن مؤثر باشد بخش خصوصي است، افزود: پيگير هستيم که مجموعه‌هاي قرآني را متحد کنيم، البته اخبار خوبي نيز از ادغام اتحاديه‌هاي کشوري شنيده شده است.

حجت‌الاسلام پژمان‌فر به نگاه اشتباه مسئولان تصميم‌گير کشور به قرآن اشاره کرد و گفت: سال گذشته با تصميماتي که مسئولان دولتي داشتند، به نظر مي‌رسيد که نگاه به قرآن در جامعه تصميم‌گير کشور ضعيف و اشتباه است، تا جايي که هر سال شاهد کاهش بودجه‌هاي قرآني بوديم.

۵۰ ميليارد تومان از بودجه سال ۹۶، تا پايان سال واريز مي شود

رئيس فراکسيون قرآن و عترت مجلس با بيان اينکه امسال شاهد کاهش ۵۰ درصدي بودجه قرآني بوديم، خاطرنشان کرد: امسال بودجه قرآني از ۲۰۰ به ۱۰۰ ميليارد تومان کاهش يافت که تاکنون ريالي از آن نيز تخصيص پيدا نکرده است، البته با مکاتباتي که داشتيم قرار است ۲۰ اسفندماه ۴۰ تا ۵۰ ميليارد تومان از آن تحقق پيدا کند.

برنامه هاي فراکسيون قرآن و عترت مجلس شوراي اسلامي در سال ۹۷

حجت‌الاسلام پژمان‌فر با اشاره به اينکه حمايت از بخش خصوصي در امور قرآني يکي از اولويت‌هاي فراکسيون قرآن و عترت مجلس در سال آينده است، تصريح کرد:‌ تلاش مي‌کنيم با نظارت کافي، بخش خصوصي از سهم بيشتري در حوزه قرآن برخوردار شود.

وي در رابطه با بيمه فعالان قرآني نيز خاطرنشان کرد: هفته گذشته جلسه‌اي با آقاي فقهي‌زاده معاون قرآن و عترت ارشاد داشتيم که قرار شد گزارش دقيقي از اين موضوع ارائه شود تا منابع لازم براي تأمين هزينه بيمه فعالان قرآني را پيگيري کنيم.

رئيس فراکسيون قرآن و عترت مجلس به معافيت مؤسسات قرآني از ماليات اشاره کرد و گفت: معافيت مؤسسات قرآني از ماليات و هزينه انشعابات آب، برق و گاز از ديگر اولويت‌هاي ما در مجلس است که اميدواريم اين امر نيز محقق شود.

وي با اشاره به اينکه سال آينده بايد فضاي کشور را براساس برنامه‌هاي انس با قرآن هدايت کنيم، افزود: سرانه تلاوت قرآن و استفاده از جلسات قرآن و همچنين ترجمه آيات الهي بايد در کشور افزايش يابد و مهمترين گروهي که مي‌تواند در اين زمينه مؤثر باشد مردم هستند.