کودکان کار سال نو را با هفت‌سین برکت آغاز کردند

کودکان کار سال نو را با هفت‌سين برکت آغاز کردند

 

آيين هفت‌سين برکت جمعيت امداد دانشجويي مردمي امام علي(ع) همزمان با آغاز سال جديد در کنار کودکان محلات حاشيه در سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، جمعيت مستقل امداد دانشجويي مردمي امام علي(ع)، از سال ۸۹ با طراحي طرح "هفت سين برکت"، مراسم تحويل سال نو را که يکي از آيين‌هاي مهم کشور است, در کنار کودکان آسيب ديده، کودکان کار، محروم و بازمانده از تحصيل و... برگزار مي‌کند. آغاز اين طرح سال ۸۹ در محله دروازه غار بوده و هدف از اجراي آيين‌هاي ملي مانند اين آيين، حضور مردم در کنار کودکان آسيب‌ديده و توجه ويژه به کودکان ساکن در محلات حاشيه شهرها است.

اين جشن با اجراي برنامه‌هاي شاد و مفرح همراه با موسيقي براي کودکان آغاز و با صرف غذا و پذيرايي ادامه مي يابد. به گفته‌ي برگزار کنندگان اين مراسم تمامي هزينه‌هاي آن از طريق خيرين مردمي تامين مي شود. در پايان اين مراسم آيين تحويل سال جديد همراه با حضور کودکان و خواندن دعا برگزار مي شود. کودکان مناطق حاشيه معمولا درکي و آشنايي خاصي از برگزاري آيين نوروز نداشته و به طور کلي محروم از اين آيين فرهنگي سنتي بوده‌اند که اين مهم در کنار داوطلبان و فعالان اجتماعي و خيرين تحقق مي يابد. 

به گفته‌ يکي از اعضاي فعال جمعيت امام علي: زماني که ما از آيين نوروز با بچه‌ها صحبت مي‌کرديم جواب مي‌شنيديم که نوروز يعني وقتي که صورتم را سياه مي‌کنم و حاجي فيروز مي‌شوم؟! اين بچه‌ها به کلي محروم و جدا افتاده از اتفاقات جامعه‌اند و در هر آييني حاشيه‌ي آن را مي‌سازند.

در ادامه مريم محجوبيان، مسئول طرح هفت‌سين برکت بيان کرد: امسال مراسم سال نو ۱۳۹۷ ويژه‌ي کودکان آسيب ديده، کودکان کار، محروم و بازمانده از تحصيل در قالب طرح "هفت‌سين برکت" روز ۲۹ اسفند ماه از ساعت  ۱۶ تا ساعاتي پس از تحويل سال توسط اعضاي جمعيت امام علي (ع) برگزار شد.

مسئول برگزاري آيين "هفت سين برکت" در ادامه گفت: اين طرح در تهران با حضور بيش از ۱۰۰۰ نفر از کودکان ساکن در محلات حاشيه اعم از مولوي، شوش، شهرري، پاکدشت؛ دروازه غار، خاک سفيد و... و کودکان کم‌توان برگزار شد.

اين طرح همچنين به طور همزمان در شهرهاي اصفهان، شيراز٬ کرمانشاه، ايلام، آمل، گرگان، قم، مشهد، البرز و سازي نيز برگزار  شده است. همچنين اين آيين در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه در دو بخش برگزار گرديد که يک بخش از اين جشن در کنار مردم زلزله زده سرپل ذهاب بود و ديگري براي کودکان تحت پوشش خانه هاي ايراني کرمانشاه.

محجوبيان در پايان افزود: در ماه اسفند زماني که تمام کودکان و خانواده هايشان  لباس نو تهيه مي کنند ما نيز برآن شديم تا براي فرزندانمان، لباس نو تهيه کنيم. در همين راستا براي بيش از ۳۰۰۰ کودک تحت پوشش جمعيت امام علي در سراسر ايران لباس عيد تهيه شد و هم چنين اقلام مورد نياز خانواده‌هاي نيازمند در مناطق حاشيه  تامين شد.»

تمامي کودکان حاضر در جشن هفت سين برکت با لباس‌هاي نو هديه شده توسط خيرين جمعيت امام علي حاضر بوده و سال نو را کنار  خيرين و اعضاي جمعيت امام علي جشن گرفتند و سال جديد را با شادي و سرور شروع کردند.