پیشرفت ۲۵ درصدی فاز اول مدرنیزه کردن بزرگ‌ترین اسکله صیادی ایران

مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان خبر داد:

پيشرفت ۲۵ درصدي فاز اول مدرنيزه کردن بزرگ‌ترين اسکله صيادي ايران

 

چابهار - مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان گفت: فاز اول طرح مدرنيزه کردن اسکله صيادي «کنارک» حدود ۲۵ درصد پيشرفت فيزيکي دارد.

 

هدايت الله ميرمرادزهي در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: چابهار و کنارک قطب صيد و صيادي ايران هستند و بيش از ۷۰ درصد تن‌ماهيان کشور و حدود ۳۰ درصد صيد تجاري ايران از اين بنادر تأمين مي‌شود.

وي افزود: با توجه به اهميت سواحل مکران در صنعت صيد و صيادي ايران، ساماندهي ۹ اسکله صيادي چابهار و کنارک به‌ ويژه اسکله صيادي بندر کنارک به‌عنوان بزرگ‌ترين اسکله صيادي ايران و جزو ۵۰ بندر صيادي کددار تن‌ماهيان جهان در دستور کار قرارگرفته است.

مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان تصريح کرد: ساماندهي اسکله کنارک که مهم‌ترين بندر صيادي سواحل مکران و درنتيجه ايران است به‌گونه‌اي انجام مي‌شود که اين بندر به يک بندر صيادي نسل نوين تبديل شود تا با تجهيز آن تمامي مراحل صيد و صيادي از اعم از فيله، استخوان‌گيري، صادرات، تأمين ماهي تازه، تعمير لنج و ادوات از صفر تا صد در خود اسکله کنارک انجام شود.

ميرمرادزهي بابيان اينکه برآورد کل اعتبار مدرنيزه کردن اسکله کنارک ۲۳۵ ميليارد تومان است، گفت: در تجهيز اسکله صيادي کنارک ۸۲ هکتار زمين از دريا استيصال مي‌شود تا تأسيسات و زيرساخت‌هاي مربوط احداث شوند.

وي اضافه کرد: فعلاً در فاز نخست، احداث موج‌شکن و ساماندهي ۶۲۰ قايق صيادي آن با حدود اعتباري ۱۴ ميليارد تومان آغازشده که حدود ۲۵ درصد پيشرفت فيزيکي دارد و طبق اعلام پيمانکار تا پايان سال 97 به‌بهره‌برداري مي‌رسد.

مديرکل شيلات سيستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: انتظار مي‌رود با توجه به اهميت سواحل مکران و به‌ويژه اسکله صيادي کنارک به‌عنوان مهم‌ترين تأمين‌کننده صيد ايران، تخصيص اعتبار براي ساماندهي و مدرنيزه کردن اين اسکله صيادي به‌مراتب کامل شود تا هم اشتغال‌زايي و توسعه در استان محروم سيستان و بلوچستان ايجاد شود و هم بهره‌وري به ميزان قابل‌توجهي بالا رود.