قطع دست عرفان ۱۱ساله وعمل پیوندنادری که دربیمارستان ساری انجام شد

گزارش مهر؛

قطع دست عرفان ۱۱ساله وعمل پيوندنادري که دربيمارستان ساري انجام شد

ساري – کنجکاوي کودکانه عرفان ۱۱ ساله سبب شد تا دستش را در يک حادثه از دست دهد ولي با تلاش پزشکان، عمل پيوند اندام فوق تحتاني در ساري بر روي او انجام شده و اين عمل در نهايت موفقيت آميز بود.

خبرگزاري مهر - گروه استان ها: نزديک به بهار بود و عرفان با بچه‌هاي ديگر در کناره شاليزار بازي مي‌کرد؛ کنجکاوي کودکانه او را به بالاي تراکتور برداما لحظه‌اي پاهايش سُر خورد و در نهايت تيغه تيز ابزار شخم دست کوچک عرفان را از تن جدا کرد.

حال اما عرفان، پسر ۱۰ ساله‌اي که دست خود را از دست داده بود، با همت پزشکان سلامت خود را بدست آورده و مي‌گويد: با پسرخاله و دختردايي‌ام در زمين کشاورزي بازي مي‌کرديم زماني که دايي‌ام براي سم‌پاشي رفته بود من خسته شدم و کنار تراکتور رفتم.

در ادامه حرفش مي‌گويد: بين تراکتور ميله‌اي قرار داشت که مي‌چرخيد و يک لحظه سرم گيج رفت و پاهايم سُرخورد و به اين ميله خوردم و چرخيد و دستم را از دست دادم.

دکتر ميثاق شفيع‌زاد، رئيس بيمارستان امام خميني (ره) ساري، در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه باکودک ۱۱ ساله‌اي که بر اثر حادثه ناگهاني در زمين شاليزاري دچار قطع و له‌شدگي اندام فوقاني در ناحيه بازو شد، گفت: اين کودک از شهر مجاور به اين بيمارستان ارجاع داده شد و دکتر رضوي‌پور و دکتر فرسويان دو تن از پزشکان اين مرکز اين پيوند را انجام دادند.

وي با بيان اينکه معمولا زخم در له‌شدگي عضو بسيار کثيف و شرايط خوبي براي عفونت دارد و به همين دليل امکان نگرفتن پيوند بسيار بالا است، افزود: کودکان به سبب آن که عروق ريزي دارند پيوند کردن آن کار بسيار سختي است.

رئيس بيمارستان امام خميني (ره) ساري با اشاره به اينکه اين قطع عضو در ناحيه بازو بود، آن را جزو موارد بسيار سخت و دشوار برشمرد و گفت:اين امر ريسک عدم پيوند را بالا مي‌برد.

وي با بيان اينکه اين پيوند براي دومين بار در اين بيمارستان انجام شده است، گفت: در سه سال قبل که براي اولين بار اين جراحي انجام شد به دليل وجود عفونت بالاي مکان کندگي دست، متاسفانه امکان نگه داشتن پيوند وجود نداشت اما خوشبختانه در اين عمل پس از گذشت سه هفته، زخم تميز بوده و همکاران توانستند به موفقيت برسند.

بستر مناسب براي ارائه خدمت پيوند عضو در بيمارستان وجود دارد

دکتر شفيع‌زاد با بيان اينکه اولين پيوند اندام فوقاني ازناحيه بازو استان در بيمارستان امام خميني(ره) ساري انجام شده است، افزود: با توجه به تيم متخصص پزشکي و تجهيزات و امکانات لازم بستر مناسب براي ارائه خدمت در اين بيمارستان وجود دارد.

دکتر حسين فرسويان، جراح عروق نيز در گفتگو با خبرنگار مهر، بيان کرد: عصر روز ۲۶ اسفندماه از گلوگاه تماس گرفتند که يک پسر ۱۱ ساله عضو بالاي بازويش قطع شده است که اقدامات اوليه براي بيمار انجام و به بيمارستان امام خميني(ره) ساري منتقل شد.

وي افزود: شرايط بيمار به دليل سن کم، مکان عضو قطع‌شده و له‌شدگي عضلات بسيار منحصر به فرد بوده است که عوارض ناشي از پيوند، ريسک عفونت و ... را افزايش مي‌داد که پس از انتقال بيمار در مرحله نخست پيوند شريان اصلي بازو و دو وريد اصلي بازو انجام شد و سپس همکاران ارتوپدي اقدامات اوليه را انجام دادند.

دکتر فرسويان نخستين اقدام در قطع عضو را زنده نگهداشتن آن دانست و ادامه داد: پس از عمل، نبض بازگشت و دست گرم و رنگ عضلات تغيير کرد  که اين مسئله سبب پيش‌بيني موفقيت‌آميز بودن پيوند عضو بود.

اين جراح عروق با بيان اينکه به دليل ضايعه، پيوند عصب و عضله در اين مرحله انجام نشد، گفت: بيمار پس از عمل بهI.C.U منتقل و سرم‌تراپي و جايگزيني خون براي آن انجام شد.

وي به شستشوي عضو پس از جراحي اشاره کرد و افزود: با همکاري دکتر رضوي‌پور جراح دست، استخوان‌ها ثابت و عضلات ترميم شد و به خاطر کندگي امکان ترميم عصب در آن زمان ميسر نبود به همين دليل شستشوهاي متعدد انجام و ان‌شاالله ترميم عصب نيز به زودي انجام مي‌شود.

پس از سه هفته از پيوند، دست زنده است

دکتر فرسويان يکي از عوارض اين عمل را عفونت دانست وعنوان کرد: خوشبختانه سه هفته از اين عمل گذشته و بيمار دچار عوارض نشده است که اميدواريم بيمار مرخص شود.

اين جراح عروق با بيان اينکه اين جراحي يک کار تيمي بود، گفت: بسياري از زحمات ما بر دوش متخصصين بيهوشي بود که ما مجبور بوديم روزانه دست بيمار را شستشو دهيم و در دوهفته اول بيمار درI.C.U  بود که در اين مرحله مصرف داروها به‌ويژه داروهاي ضد انعقاد بسيار مهم بود و دستياران جراحي، ارتوپدي، متخصصين بيهوشي و کارکنان I.C.U نقش بسزايي در اين موفقيت داشته اند.

وي افزود: اين عمل به صورت عمل‌هاي اورژانس است و به همين دليل بايد ساختار لازم براي آن انجام شود که در چند نقطه کشور اين کار انجام مي‌شود و به دليل سن پايين بيمار و بالا بودن سطح قطع عضو اين عمل منحصر به فرد بوده است.

دکتر رضوي پور، جراح دست نيز در گفتگو با خبرنگار مهر، به شرايط بيمار اشاره کرد و گفت: دست بيمار به دليل قرار گرفتن در دستگاه کشاورزي له شده بود و مطمئن نبوديم که اين عمل چقدر دوام دارد و دکتر فرسويان در شرايط اورژانسي اقدامات اوليه را انجام دادند و در مراحل مختلف نيز استخوان‌ها ترميم شد.

وي با بيان اينکه له‌شدگي عصب بسيار زياد است، افزود: در مرحله بعدي از پاهايش پيوند عصب به دست انجام مي‌شود تا بتواند دست‌ها را به راحتي حرکت دهد واکنون سه هفته از پيوند دست گذشته و دست زنده است.

دانش پزشکي در روند تکاملي خود خدمات ارزنده‌اي ارائه کرده که در اين ميان، پيوند اعضا از جايگاه ويژه‌اي برخوردار و امروزه با پيشرفت علم پزشکي پيوند دست يک امر محقق شده است، به‌طوري که اولين عمل موفق پيوند دست دقيقا بيست سال پيش در فرانسه انجام شده و ايران نيز جزو اولين کشورهاي خاورميانه بوده که در سال‌هاي اخير عمل پيوند دست در آن انجام شده است.

عرفان جزء بي‌شمار کودکان معصوم و کنجکاوي است که حادثه در کمينشان است اما نزديکي او به مرکز پيوند، وجود ساختارهاي لازم و رسيدن در ساعات طلايي، اين فرصت دوباره را به او داد تا به داشتن دوباره دستش اميدوار باشد، دستي که علاوه بر کارکرد روزانه‌اش در ظاهر فرد و ايجاد حس روانشناختي و هيجاني مثبت موثر است.