پایتخت گردشگری آسیا چشم‌به‌راه همت

پايتخت گردشگري آسيا چشم‌به‌راه همت

گردشگري ايران و هزار راه نرفته/ رويداد «همدان ۲۰۱۸» ناجي مي‌شودايران ظرفيت‌هاي بي‌شماري براي جذب گردشگر دارد که اگر در راستاي رونق اقتصاد ملي، براي معرفي مناسب آن‌ها اقدام شود، فعاليت مؤثري براي ايجاد اشتغال و درآمدزايي شده است.

خبرگزاري مهر – گروه استان‌ها: نوروز امسال در همدان حال و هواي ديگري داشت و رويداد «همدان ۲۰۱۸» که به‌عنوان يک شعار مبهم در گزارش‌ها و اخبار رسانه‌اي مطرح مي‌شد، تا حدي توانست گردشگران را به همدان هدايت کند.

روزهاي شلوغ نوروز در شهر همدان و رفت‌وآمد گردشگران در مراکز و اماکن گردشگري و تاريخي اين استان آرزويي است که کم‌کم رنگ تحقق به خود مي‌گيرد تا شايد همدان نيز به جايگاه واقعي خود در عرصه گردشگري دست يابد.

رقم ميليوني بازديد گردشگران از اماکن همدان

نوروز امسال استان همدان رقمي ميليوني را در بازديد گردشگران از اماکن ديدني خود به ثبت رساند تا ثابت کند ظرفيت لازم را براي تبديل‌شدن به مقصد گردشگري دارد اما تا رسيدن به اين هدف راه بسيار است.

همدان در سال ۲۰۱۸ ميلادي ميزباني ۲ رويداد بزرگ بين‌المللي را بر عهده دارد به‌طوري‌که حضور ۵۰۰ عضو از ۱۵۰ کشور وابسته به سازمان جهاني گردشگري و ميزباني وزاري خارجي ۳۴ کشور آسيايي مي‌تواند زمينه‌ساز رونق گردشگري خارجي و نقطه عطفي در معرفي ظرفيت‌هاي گردشگري استان همدان در عرصه جهاني و ارتقاي صنعت گردشگري اين استان باشد.

بررسي دلايل و شواهد اين رخداد بيانگر آن است که تبليغات انجام‌شده در خصوص ميزباني همدان از رويدادهاي بين‌المللي در سال ۲۰۱۸ در اين زمينه بي‌تأثير نبوده و تلاش براي شناساندن استان همدان در سطح جهان شايد نتايج دلخواه را کسب نکرده اما در شناساندن همدان به هم‌وطنان در جاي‌جاي کشور تا حدودي مثمر ثمر واقع‌شده است.

در همين خصوص يکي از راهنمايان و فعالان گردشگري در استان همدان در گفتگو با خبرنگار مهر بابيان اينکه وقتي پاي رويداد جهاني «همدان ۲۰۱۸» به جلسات مديران و برنامه‌ريزان استان باز شد، هر بخشي تلاش کرد با اتکا به اين رويداد فعاليت‌هاي روزمره خود را رنگ و لعاب بخشد، گفت: در اين ميان بخش خصوصي در حوزه گردشگري به‌عنوان تافته‌اي جدا بافته نقش‌آفريني‌هاي تأثيرگذاري را داشته است.

مريم مقدم با بيان اينکه چند سال بود فعالان گردشگري اعلام مي‌کردند براي ترغيب تهراني‌ها در راستاي سفر به همدان کافي است يک بيلبورد در بزرگراه‌ها نصب شود و يا ظرفيت متروهاي تهران براي تبليغ گردشگري همدان جدي گرفته شود، گفت: همه اين پيشنهادها شنيده مي‌شد و جدي گرفته نمي‌شد تا اينکه بحث ميزباني همدان از اجلاس جهاني جهانگردي در سال ۲۰۱۸ جدي شد و پايتخت شدن همدان در حوزه گردشگري آسيا وارد فاز اجرايي شد.

خروجي تبليغات انجام‌شده قابل‌توجه بود

وي با بيان اينکه هم‌زمان با اين دو اتفاق بزرگ بخش خصوصي تابوي تبليغات را شکست و از تراکت و برنامه‌سازي و گزارش‌هاي کاغذي بيرون آمد و به بيلبوردهاي پايتخت‌نشين روي آورد، اضافه کرد: خروجي تبليغات انجام‌شده قابل‌توجه بود و شمار بسياري از مردم را روانه همدان کرد.

مقدم که در کميته اطلاع‌رساني رويداد همدان ۲۰۱۸ مسئوليت دارد با تأکيد بر اينکه حالا هر گردشگر مبلّغ سفر به همدان در عرصه ملي است، عنوان کرد: دور از ذهن نيست اگر ادعا کنيم در تعطيلات پيش رو بايد انتظار گردشگران بيشتري را براي ورود به همدان بکشيم.

تبليغات بدون تکميل زيرساخت‌ها تبعات منفي براي استان دربر خواهد داشت و بايد زيرساخت‌ها را مهيا کنيم وي تأکيد کرد: تبليغات بدون تکميل زيرساخت‌ها تبعات منفي براي استان در بر خواهد داشت و بايد زيرساخت‌ها را مهيا کنيم.

مقدم با بيان اينکه رويداد «همدان ۲۰۱۸» در حوزه دبيرخانه و ستاد اجرايي جدي گرفته نشد، گفت: اين بدان معناست که در نوروز ۹۷ مي‌توانستيم گردشگران متعددي را با اين رويداد آشنا کنيم و حداقل تالار قرآن همدان را که محل استقرار دبيرخانه است، پرتکاپو و رفت‌وآمد کنيم، اما در اين زمينه اقدامي نشد و به‌گونه‌اي ستاد تسهيلات سفر استان همدان راه خود را رفت و دبيرخانه ۲۰۱۸ در سکوت خود تنها ماند.

وي با بيان اينکه جمعيت گردشگري که به‌واسطه نوروز ۹۷ وارد همدان شدند، مي‌توانستند با رويداد «همدان ۲۰۱۸» به‌خوبي آشنا شوند، اما استان براي اين مهم نه برنامه‌ داشت و نه منسجم عمل کرد؛ گفت: صرفاً نمي‌توان با نصب کردن چند بنر و بيلبورد در ستاد سفر آن‌هم در آن‌سوي شهر و در يادمان عين‌القضات به نام «همدان ۲۰۱۸» فکر کنيم حرکتي متفاوت را رقم زده‌ايم.

مقدم با تأکيد بر اينکه «همدان ۲۰۱۸» برنامه مي‌خواهد و نوروز ۹۷ مي‌توانست با محوريت جدي در حوزه گردشگري رويداد جهاني «همدان ۲۰۱۸» را به ايرانيان بشناساند، گفت: استان همدان از اين ظرفيت غافل ماند.

توجه مرکزنشين‌ها به همدان جلب شده است

در همين خصوص مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي استان همدان بابيان اينکه امسال با طنيني که رويداد گردشگري ۲۰۱۸ در کشور داشته صداي استان رساتر از گذشته در سطح ملي و بين‌المللي شنيده مي‌شود، عنوان کرد: توجه مرکزنشين‌ها به همدان جلب شده است.

علي مالمير با تأکيد بر اينکه شرايطي رقم خورده که همدان در سال جديد در حوزه گردشگري شروع خوبي داشته باشد، ادامه داد: شهرهاي استان همدان آمادگي مناسبي براي پذيرش مهمانان نوروزي داشتند و امسال با رشد فوق‌العاده گردشگري در همدان مواجه بوديم.

ثبت يک‌ميليون و ۲۹۸ بازديد از جاذبه‌هاي همدان

وي با بيان اينکه آمار مسافران نوروزي استان همدان نشان‌دهنده آن است که رويداد گردشگري همدان ۲۰۱۸ مي‌تواند نقطه عطفي براي استان باشد، اضافه کرد: از ۲۸ اسفندماه سال گذشته تا ۱۳ فروردين‌ماه امسال يک‌ميليون و ۲۹۸ مورد بازديد از جاذبه‌هاي گردشگري و تاريخي استان همدان انجام شد که اين آمار ۶۵ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزايش داشته است.

وي با اشاره به اينکه ۳۵۹ هزار نفر در شب اقامت داشتيم که اين آمار نيز ۱۳۶ درصد افزايش داشته است، ادامه داد: هتل‌هاي همدان نيز بين ۹۰ تا ۱۰۰ درصد اشغال‌شده بودند.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان همدان بابيان اينکه امسال خانه مسافرها کسب‌وکار پررونقي داشتند و آموزش‌وپرورش همدان نيز يک هزار کلاس براي اسکان پيش‌بيني کرده بود که تکميل شدند و سرريز آن به شهرهاي بهار و لالجين ارجاع داده شد، گفت: تمام ظرفيت‌هاي اقامتي همدان در ايام نوروز تکميل‌شده بود.

وي به وضعيت بازديدهاي انجام‌شده از آثار تاريخي و مراکز گردشگري اشاره کرد و بابيان اينکه در ايام نوروز آرامگاه بوعلي سينا ۷ هزار نفر بازديدکننده داشت، گفت: بيشترين بازديد مربوط به غار عليصدر و گنج‌نامه بود.

وي در ادامه با ابراز اميدواري مبني بر اينکه گردشگري همدان با همين شتاب سال ۹۷ را پشت سر بگذارد، افزود: براي دستيابي به اهداف رويداد گردشگري همدان ۲۰۱۸ تقسيم‌بندي‌هاي لازم انجام‌شده است.

مهم‌ترين دستاوردهاي رويداد گردشگري ۲۰۱۸ تبليغ همدان است

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان همدان با اشاره به اينکه يکي از مهم‌ترين دستاوردهاي رويداد گردشگري ۲۰۱۸ تبليغ همدان است، گفت: در حوزه تبليغات در داخل استان براي حساس کردن مردم تلاش شده و در سطح ملي نيز براي تبليغات همدان مذاکراتي انجام‌شده است.

مالمير با بيان اينکه سازمان ميراث فرهنگي توجه خود را به استان همدان در حوزه گردشگري معطوف کرده است، گفت: بايد لايه‌هاي مختلف مردم را درگير کرد چراکه اگر بخواهيم يک شهر گردشگري باشيم بايد همه آحاد جامعه کنشگر باشند و به يک ميزباني مطلوب براي گردشگر کمک کنند.

وي با اشاره به ساماندهي زيرساخت‌ها بيان کرد: همدان در گردشگري سلامت حرف براي گفتن دارد و در حوزه تربيت‌بدني نيز ظرفيت‌هاي فراواني وجود دارد.

آزموني براي مديريت همدان

نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي نيز در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه سال ۲۰۱۸ آزموني بزرگ براي مديريت استان و فرصتي طلايي براي استان است که غفلت از آن قابل جبران نيست، گفت: بايد همدان به‌عنوان شهري ۳ هزارساله و پايتخت تاريخ و تمدن به زيباترين شيوه ممکن به جهان معرفي و شناسانده شود.

حميدرضا حاجي بابايي در پاسخ به اين سؤال که ميزان آمادگي همدان براي رويداد همدان ۲۰۱۸ چگونه است؟ گفت: طي بررسي‌ها و بازديدهايي که در ايام تعطيلات نوروزي از ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي و برنامه‌هاي تدارک ديده‌شده براي ايام مذکور داشتم؛ تلاش مسئولان در بخش‌هاي مختلف مشهود بود اما به نظر مي‌رسد اين ايام فرصت بسيار مناسبي براي آسيب‌شناسي مسائل سفر به همدان بود.

وي بابيان اينکه توصيه مي‌شود مسئولين در دستگاه‌هاي مختلف به‌صورت دقيق و علمي فرصت‌ها و چالش‌ها و تهديدها و مشکلات را در ايام مذکور بررسي کنند، گفت: دست‌اندرکاران بايد با ديدگاه نقادانه و سازنده بعد از خودارزيابي دستگاه‌هاي ذي‌ربط برنامه خود را ارائه کنند.

۱۰ ميليارد تومان براي ميزباني رويداد همدان ۲۰۱۸ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي تأکيد کرد: بايد موضوع به‌صورت جدي در دستور کار مديران و برنامه ريزان قرار گيرد که در همين راستا با پيگيري‌هاي به‌عمل‌آمده در رديف ۶۴-۵۵۰۰۰۰ اعتباري معادل ۱۰ ميليارد تومان براي ميزباني رويداد همدان ۲۰۱۸ به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است.

حاجي بابايي با بيان اينکه انتظار مي‌رود ميزباني دو رويداد بين‌المللي در همدان باقدرت و برنامه‌ريزي مناسب و مطالعه ظرفيت‌هاي موجود و ايجاد ظرفيت‌ها و موقعيت‌هاي جديد، مديريت و اجرا شود، گفت: بايد با استفاده از اين فرصت، همدان به‌عنوان شهري ۳ هزارساله و پايتخت تاريخ و تمدن به زيباترين شيوه ممکن به جهان معرفي و شناسانده شود.

وي خواستار تشکيل کارگروه‌هاي مختلف به‌منظور معرفي خرده‌فرهنگ‌هاي بومي در استان همدان که از مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري در دنيا محسوب مي‌شود، شد و گفت: مطالعات تطبيقي با تأکيد بر رويکردهاي جامعه‌شناسي و روان‌شناسي اجتماعي و مخاطب شناسي و ارائه برنامه‌هاي متنوع با استفاده از ظرفيت‌هاي بومي مي‌تواند در جذب گردشگران داخلي و خارجي و ارتقاي سطح برنامه‌هاي رويداد همدان ۲۰۱۸ مؤثر واقع شود.

مديريت صحيح اين دو رويداد مي‌تواند بسترهاي توسعه فرهنگي و اقتصادي و اجتماعي همدان را براي جذب سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي مهيا کند نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: مديريت صحيح اين دو رويداد مي‌تواند بسترهاي توسعه فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي همدان را براي جذب سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي مهيا کند.

حاجي بابايي گفت: در اين زمينه نبايد از ظرفيت تشکل‌هاي مردم‌نهاد، جوانان، توانمندي زنان و هنر صنايع‌دستي، ادبيات محلي و فولکلور و برنامه‌هاي آييني در اين حوزه‌ها غفلت کرد.

حاجي بابايي بيان کرد: انسجام و وحدت رويه در استان و ايجاد اعتماد و امنيت رواني براي جلب سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي بسيار مهم است و در صورت موفقيت در اين حوزه مي‌توان اميدوار بود که ايجاد اشتغال و افزايش توليد و کاهش آمار بيکاري صورت خواهد گرفت .

وي افزود: بايد تمام دستگاه‌هاي اجرايي استان همدان براي استفاده از اين فرصت برنامه عملياتي خود را ارائه کنند و کارگروه‌هاي مختلف با بررسي دقيق برنامه‌هاي ارائه‌شده و تحليل هزينه و فايده و ميزان بهره‌وري و کارآمدي برنامه‌ها جوانب را بررسي و با مديريت، کنترل و نظارت دقيق بر اعتبار مصوب و تدوين برنامه‌هايي با حداکثر کارآمدي و بهره‌وري در راستاي اهداف برنامه‌هاي دو رويداد ۲۰۱۸ برنامه مذکور را پشتيباني کنند.

لازمه استفاده از اين فرصت وحدت، همدلي و انسجام بين مسئولين و مردم است و نبايد از ظرفيت‌هاي مردمي غفلت کرد نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي توصيه کرد: لازمه استفاده از اين فرصت وحدت، همدلي و انسجام بين مسئولين و مردم است و نبايد از ظرفيت‌هاي مردمي غفلت کرد.

وي گفت: اطلاع‌رساني به‌موقع به مردم همدان و ارتقاي آگاهي در خصوص ضرورت‌هاي اين دو رويداد مي‌تواند جلب حداکثري مشارکت‌هاي مردمي و درنتيجه استفاده مناسب‌تر از فرصت‌ها را در برداشته باشد.

حاجي بابايي تأکيد کرد: مديران دستگاه‌هاي مختلف بايد با ارائه و مصوب کردن برنامه‌هاي خود نسبت به جذب اعتبار از مجموعه‌هاي ستادي خود اقدام کنند.

تلاش‌ها در حوزه گردشگري در حال نتيجه دادن است

ديگر نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي نيز با بيان اينکه تبليغات «همدان ۲۰۱۸» در حوزه گردشگري خوب آغازشده اما بايد شتاب بگيرد، گفت: رويداد گردشگري ۲۰۱۸ براي همدان حيثيتي بوده و موقعيتي طلايي است که اگر از دست برود ديگر به دست نمي‌آيد.

امير خجسته با بيان اينکه تلاش‌ها در حوزه گردشگري در حال نتيجه دادن است، افزود: در حوزه گردشگري در استان خوب کار نشده به‌نحوي‌که همدان در ۴۰ سال گذشته در حوزه گردشگري مظلوم و محروم واقع‌شده است.

وي با تأکيد بر اينکه گردشگري اولويت اول استان است و اشتغال پايدار ايجاد مي‌کند، گفت: گردشگري صنعتي است که با آن مي‌توان همدان را در سطح بين‌المللي معرفي کرد.

وي بابيان اينکه رويداد گردشگري همدان ۲۰۱۸ حيثيتي بوده و موقعيتي طلايي براي استان است که اگر از دست برود ديگر به دست نمي‌آيد، گفت: مديران استان و همه افرادي که عرق‌ دارند بايد در زمينهٔ رويداد گردشگري ۲۰۱۸ فعاليت کنند.

خجسته بابيان اينکه افق و چشم‌انداز همدان را درزمينهٔ رويدادهاي ۲۰۱۸ بسيار روشن مي‌بينم، گفت: تبليغات در حوزه گردشگري خوب آغازشده اما بايد شتاب بگيرد.

امسال ثبت يک‌ميليون و۲۰۰هزار بازديد از مراکز ديدني همدان توسط گردشگران و مسافران نوروزي و افزايش قابل‌توجه آمار نسبت به سال‌هاي قبل در حالي اتفاق افتاد که در تاريخ همدان اين رقم بي‌سابقه بوده است.

طي چند ماه اخير دستگاه‌هاي مختلف اعم از دولتي و خصوصي تمام توان خود را براي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري همدان به کار گرفتند و به شکل‌هاي مختلف همدان را معرفي کردند تا سهمي در افزايش ورود مسافران به استان همدان داشته باشند که تا حد کمي اين هدف محقق شد و اميد مي‌رود با تبليغات وسيع‌تر ميزباني همدان از رويدادهاي بين‌المللي در سال ۲۰۱۸ سيل گردشگران و مسافران روانه پايتخت تاريخ و تمدن ايران‌زمين شود