چابهار به‌واسطه خشکسالی‌ها دارای بالاترین رشد جمعیت در جهان است

رئيس شوراي اسلامي شهرستان چابهار:

چابهار به‌واسطه خشکسالي‌ها داراي بالاترين رشد جمعيت در جهان است

 

 

 

چابهار - رئيس شوراي اسلامي شهرستان چابهار گفت: چابهار به‌واسطه خشکسالي‌هاي ۲۰ ساله سيستان و بلوچستان و مهاجرت فزاينده روستاييان داراي بالاترين رشد جمعيت در جهان است.

معين‌الدين سعيدي در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به بحران خشکسالي در سيستان و بلوچستان اظهار داشت: به‌جرات مي‌توان گفت بيشترين بار و تأثير خشکسالي‌هاي ۲۰ ساله سيستان و بلوچستان بر روي چابهار است و اين‌ بندر راهبري به‌واسطه خشکسالي‌ها با حدود ۱۰ درصد رشد جمعيت داراي بالاترين نرخ رشد جمعيت در جهان شده است.

وي افزود: خشکسالي‌هاي پي‌درپي، مردم بيش از ۱۶۰ هزار نفر از روستاهاي چابهار را با بحران جدي آب مواجه‌کرده و بيش از ۸۰ درصد دام‌هاي سبک و سنگين روستاييان در بخش‌هاي مرکزي، «دشتياري» و «پلان» شهرستان راهبردي چابهار تلف ‌شده‌اند.

رئيس شوراي اسلامي شهرستان چابهار تصريح کرد: خشکسالي‌هاي ۲۰ ساله ۶۵ ميليارد تومان خسارت به کشاورزان موز و انبه تنها در منطقه «باهوکلات» وارد کرده است و روستاييان را مجبور کرده زمين‌ها و دام خود را رها کنند و به‌صورت فزاينده‌اي به‌ چابهار مهاجرت کنند.

به گفته سعيدي روستاييان خسارت ديده از خشکسالي به اميد يافتن کار و زندگي بهتر به بندر چابهار مهاجرت کرده‌اند و هم‌اکنون با ابتدايي‌ترين امکانات و شاخص‌هاي زندگي در حاشيه شهر چابهار با بيش از ۵۱ هزار نفر جمعيت زندگي مي‌کنند.

وي بابيان اينکه، به‌گفته کارشناسان سرعت رشد حاشيه‌نشيني و الگوي زيست حاشيه‌نشيان چابهاري در جهان کم‌سابقه است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون ۶۳ درصد جمعيت ۱۰۶ هزارنفري بندر چابهار بدون آب، برق و امکانات درماني در زاغه‌نشين‌هاي مرادآباد، کمب، ميرآباد، جنگلوک، عثمان‌آباد، رمين، نوک‌آباد، هوت آباد و پشت پمپ‌بنزين زندگي مي‌کنند.

به گفته رئيس شوراي اسلامي شهرستان چابهار، درصورتي‌که به‌موقع فکري به حال مهار خشکسالي و مهاجرت فزاينده روستاييان نشود عمده روستاهاي چابهار خالي از سکنه خواهند شد و بحراني همه‌جانبه بندر راهبري چابهار را فرا خواهد گرفت.