آخرین خاکریز عربستان و اسرائیل در برابر ایران

ترامپ و سياست خارجي مبهم کاخ سفيد؛

آخرين خاکريز عربستان و اسرائيل در برابر ايران

 

آمريکا در حال بررسي طرح خارج کردن نظاميانش از سوريه است ولي اين اقدام احتمالي دو مخالف جدي دارد اما به راستي دلايل رياض و تل‌آويو براي ممانعت از خروج آمريکا از سوريه چيست؟

خبرگزاري مهر، گروه بين الملل- عبدالحميد بياتي: با کمتر شدن حوزه نفوذ داعش در سوريه و محو شدن تدريجي آن، «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا با بهره گرفتن از رسانه هاي پر سر و صداي غرب طوري وانمود مي کند که کار اصلي را در شکست داعش آمريکا انجام داده و اکنون که ديگر داعش شکست خورده زمان خروج نظاميان آمريکايي از سوريه فرا رسيده است.

اما اين تصميم ترامپ دو مخالف جدي دارد و عربستان و رژيم صهيونيستي در تلاش هستند تا ترامپ را متقاعد به صرفنظر از اين اقدام کنند. اين در حالي است که علاوه بر رياض و تل آويو، پنتاگون (وزارت دفاع آمريکا) نيز چندان مايل به خروج سريع از سوريه نيست.

دلايل نگراني و توجيه هاي ترامپ

نگراني پنتاگون اين است که خروج کامل نيروهاي آمريکايي از سوريه خلاء خطرناکي به جا بگذارد. به اعتقاد کارشناسان غربي اين کار عملا منطقه تحت کنترل آمريکا در سوريه را در اختيار بشار اسد رهبر سوريه و حاميان آن يعني روسيه و ايران خواهد گذاشت و معادل خيانت به متحدان سوري آمريکا و خنثي کردن تلاش‌هايي خواهد بود که براي تاثير در وضعيت پس از جنگ با توجه به منافع آمريکا و متحدان محلي‌ اش انجام گرفته است.

کارشناسان غربي معتقدند که خروج از سوريه درعين حال استراتژي دولت آمريکا در کمک به ثبات مناطق جنگ زده و جلوگيري از بازگشت داعش را مختل مي‌کند. همينطور به ايران اجازه مي‌دهد که نفوذ قابل توجهي را که در حال حاضر در سوريه و منطقه دارد بازهم افزايش دهد.

اين موضوع هم اسراييل را که تمايلي به حضور نظامي ايران در مرزهايش ندارد و هم عربستان سعودي را که بزرگترين رقيب منطقه‌اي ايران است به شدت نگران مي‌کند. به اعتقاد محمد بن سلمان وليعهد عربستان سعودي، حضور نيرويهاي آمريکايي در سوريه آخرين سنگر دربرابر گسترش منطقه‌اي نفوذ ايران است.

در اين ميان طرفداران تند روي در سياست خارجي آمريکا که موضع دونالد ترامپ در قبال ايران و برنامه هسته‌ايش تحسين کرده‌اند، رُک حرفشان را مي‌زنند. مارک دبويتز مدير اجرايي بنياد دفاع از دموکراسي در واشنگتن مي‌گويد دونالد ترامپ نمي‌تواند به ايران اجازه پيروزي در سوريه را بدهد و از سوي ديگر بتواند درعين حال استراتژي موفقي در قبال ايران داشته باشد.

اما دونالد ترامپ ممکن است به جز وعده‌اي که داده، دليل خوبي هم براي خروج از جنگ پردردسر خاورميانه داشته باشد. نمونه تعهد بي‌فرجام آمريکا به افغانستان پيش روي رئيس جمهوري آمريکا است و وي معتقد است کشورش سودي از تريليون‌ها دلاري که در افغانستان خرج مي‌کند نمي‌برد.

او مي‌گويد به سعودي‌ها گفته است اگر مي‌خواهند آمريکا در سوريه بماند هزينه هاي آن را بايد تقبل کنند.

در حقيقت همين روند مي‌تواند رويکرد کلي دونالد ترامپ را به سياست خارجي آمريکا روشن کند: سياستي تراکنشي و کوتاه‌مدت، متمرکز بر اهداف قابل تحقق در زمان حال و نه يک استراتژي جامع براي عبور از شرايط دشوار تاريخي.

تهديد به خروج براي دوشيدن بيشتر اعراب

اما صحبت هاي ترامپ در مورد خروج از سوريه و جمله معروف وي در خصوص اينکه «اگر عربستان خواهان حضور آمريکا در سوريه است بايد بهاي آن را بپردازد» حاوي يک نکته مهم است و آن اينکه مزه دلارهاي نفتي عربستان به دهان ترامپ خوش آمده و وي قصد دوشيدن بيشتر عربستان سعودي به بهانه حضور نظاميان آمريکايي در سوريه را دارد.

اين نکته بارها ثابت شده که عربستان سعودي به پشتوانه متحدان غربي خود از جمله آمريکا دست به اقدامات انتحاري مي زند و اگر اين حمايت ها روزي قطع شود عربستان توان عربده کشي خود را نيز از دست مي دهد از همين رو رياض که از چند سال قبل رقابت با ايران را بصورت ديوانه واري دنبال مي کند در صدد است تا به هر نحو ممکن پشتيبان خود را در سوريه حفظ کند و بعيد نيست که به همين دليل در روزهاي آينده شاهد امضاي قرارداد نجومي ديگري ميان رياض و واشنگتن باشيم.