جذب ۱۷ هزار نیروی جدید در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

رئيس مرکز برنامه‌ريزي و منابع انساني وزارت آموزش و پرورش:

جذب ۱۷ هزار نيروي جديد در آزمون استخدامي آموزش و پرورش

 

رئيس مرکز برنامه‌ريزي و منابع انساني وزارت آموزش و پرورش از جذب ۱۷ هزار و ۳۰۰ نيرو در آموزش و پرورش در آزمون استخدامي وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسفنديار چهاربند رئيس مرکز برنامه‌ريزي و منابع انساني وزارت آموزش و پرورش گفت: آزمون استخدامي وزارت آموزش و پرورش در سال جاري، برگزار مي شود. دفترچه اين آزمون در حال حاضر آماده شده است اما به دليل اينکه هماهنگي با ساير دستگاه‌ها پيش بيني مي کنيم تا پايان فروردين اين دفترچه منتشر شود.

وي با بيان اينکه  آزمون‌هاي استخدامي خاص يک دستگاه نيست، بلکه متقاضيان ساير دستگاه‌ها نيز در بخش عمومي اين آزمون شرکت مي‌کنند، گفت: بين ۱۵ تا ۲۰ روز مهلت براي ثبت‌نام متقاضيان وجود دارد و بعد از انجام آزمون، دو برابر ظرفيت مورد نظر اسامي اعلام مي شودو پس از آن مراحل ديگر اين آزمون انجام مي‌شود.

رئيس مرکز برنامه‌ريزي و منابع انساني وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: آموزش و پرورش براي آموزگاري، دبيري، هنرآموز، استادکار و مربي دانش‌آموزان استثنايي جذب نيرو دارد. در دوره متوسطه متناسب با رشته تحصيلي که ۲۵ رشته است نيرو جذب مي‌شود؛ ضمن اينکه براي دوره ابتدايي نيز اين کار صورت مي‌گيرد و در نهايت ۶۳ رشته تحصيلي مشمول اين آزمون استخدامي مي‌شوند.

چهاربند همچنين بيان کرد: بر اساس قانون مديريت خدمات کشوري و شرايط سني و عمومي افراد، جذب صورت مي‌گيرد؛ضمن اينکه شرط سني براي داوطلبان با مدرک دکتري ۴۵ سال، کارشناسي ارشد ۴۰ سال و کارشناسي ۳۰ سال بوده و براي دارندگان مدرک کارداني رشته استادکاري نيز شرط سني ۲۵ سال است. در کنار اين شرايط، شرايط اختصاصي وجود دارد که متناسب با رشته صورت مي‌گيرد و شامل مصاحبه‌ها و معاينات پزشکي است که در نهايت گزينش انجام مي‌شود.

به گفته وي در آزمون استخدامي امسال حدود ۱۷ هزار و ۳۰۰ نفر جذب مي‌شوند که ۲۳۰۰ مجوز استخدامي از دوره قبل باقي مانده و ۱۵ هزار مجوز استخدامي نيز مربوط به اين دوره است.

وي تصريح کرد: پذيرش ما بومي‌پذيري است يعني به تناسب شرايط هر استان دامنه‌پذيرش صورت مي‌گيرد و در دامنه پذيرش چند شهرستان و منطقه وجود دارد و فرد بايد شغلي را انتخاب کند که در همان دامنه پذيرش است؛ضمن اينکه فرد بايد يک محل خدمت را در يک شهرستان و منطقه انتخاب کند.

رئيس مرکز برنامه‌ريزي و منابع انساني وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه در استان‌ها پذيرش به صورت بومي و غيربومي تقسيم‌بندي مي‌شود، گفت: در استان‌هايکم برخوردار مانند کردستان و آذربايجان غربي  ضريب نمره آزمون يک چهارم تعيين شده؛ ضمن اينکه استان‌هاي برخوردار دو گروه هستند؛ به اين شکل که يا در دامنه پذيرش استان قرار دارند که با ضريب يک دوم است و اگر خارج از استان باشند، ضريب يک است.

چهاربند با اشاره به جزئيات سهميه گروه‌هاي مختلف در آزمون استخدامي آموزش و پرورش متذکر شد: ۲۵ درصد جذب نيرو مربوط به ايثارگران، ۵ درصد مربوط به رزمندگان با ۶ ماه سابقه حضور در مناطق عملياتي و ۳ درصد نيز سهميه مربوط به معلولان است.

به گفته وي  آزمون عمومي شامل دروس ادبيات، معارف، زبان انگليسي، دانش‌اجتماعي، رياضي و آمار مقدماتي و آزمون هوش است و پس از آزمون عمومي يک آزمون تخصصي برگزار مي‌شود و بر اساس اين آزمون، در نهايت دو برابر ظرفيت افراد معرفي مي‌شوند و از اين مرحله به بعد هر دستگاهي بر اساس شرايط خاص خود، مصاحبه تخصصي داشته و معاينات پزشکي بر اساس نوع مشاغل درخواستي انجام مي‌شود.