تاکتیک سیاه دولت مقابل کشاورزان/«خریدتضمینی»درمسلخ تئوری‌های سایه

مهر گزارش مي‌دهد؛

تاکتيک سياه دولت مقابل کشاورزان/«خريدتضميني»درمسلخ تئوري‌هاي سايه

 

در حالي که برداشت گندم آغاز شده و برداشت برخي محصولات استراتژيک از جمله کلزا نيز بزودي شروع خواهد شد؛ دولت همچنان به نقض قانون و عدم اعلام نرخ خريد تضميني ادامه مي‌دهد.

 

به گزارش خبرنگار مهر، خريد تضميني گندم از روز دوشنبه ششم فروردين ماه در برخي نقاط کشور آغاز شده و با وجود آنکه ۱۳ روز از شروع خريد مي گذرد، دولت همچنان بر نقض قانون و عدم اعلام نرخ خريد تضميني محصولات کشاورزي اصرار مي کند، از سوي ديگر خريد تضميني برخي از محصولات مانند کلزا نيز طي روزهاي آينده آغاز مي شود و اقدامات دولت کشاورزان را نگران و سردرگم کرده است.

در همين زمينه عليقلي ايماني در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: بخش کشاورزي، حوزه اي آسيب پذير است که اگر مورد حمايت قرار نگيرد با شکست مواجه مي شود و بخش عمده اي از شاغلان اين حوزه شغل خود را از دست مي دهند.

وي با بيان اينکه در تمام دنيا نيز حمايت از بخش کشاورزي و کشاورزان به روش هاي گوناگون مرسوم است، ادامه داد: يکي از راه هاي حمايت از بخش کشاورزي و کشاورزان در کشور ما، اجراي قانون خريد تضميني برخي از محصولات کشاورزي است؛ قانون گذار دولت را موظف کرده نرخ خريد تضميني محصولات استراتژيک را حداقل مطابق نرخ تورم افزايش دهد.

رئيس بنياد گندمکاران ايران تصريح کرد: ما کشاورزان نيز در همين کشور زندگي مي کنيم و قاعدتا وضعيت‌مان از شرايط و نوسانات اقتصادي موجود متاثر است.

افزايش چشمگير قيمت نهاده‌هاي کشاورزي

ايماني اضافه کرد: طي سالهاي اخير نيز قيمت برخي از نهاده هاي کشاورزي افزايش زيادي داشته به عنوان مثال کشاورزان، علفکش آتلانتيس را که متعلق به شرکتي آلماني است، در سال زراعي ۹۶-۹۵؛ ۸۵ هزارتومان در هر ليتر خريداري مي کردند اما در همين سال زراعي که در آن قرار داريم و هنوز نرخ گندم را مشخص نکرده اند، کشاورزان براي مبارزه با علف هاي هرز گندم، بابت هر ليتر از اين عفلکش ۱۶۵ هزارتومان پرداخت کرده اند.

وي افزود: سال گذشته يارانه کود دي آمونيوم فسفات و کود اوره حذف شد؛ به اين ترتيب قيمت هر کيسه ۵۰ کيلوگرمي کود دي آمونيوم فسفات از ۶۵ هزارتومان در سال گذشته  به ۱۲۰ هزارتومان در سال جاري افزايش يافته همچنين قيمت کود اوره از ۳۰ هزارتومان به حدود ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسيده ضمن اينکه چون سهميه کود اوره در اختيار کشاورزان قرار نگرفته، دسترسي به آن مشکل شده و در بازار آزاد اين کود را به قيمت ۶۰ تا ۶۵ هزارتومان به کشاورزان مي فروشند.

به گفته ايماني قيمت هرکيلوگرم بذر گندم نيز نسبت به سال گذشته کيلويي ۲۰۰ تومان افزايش يافته و از کيلويي ۱۵۶۰ تومان به ۱۷۶۰ تومان رسيده است.

وي با اشاره به اينکه کشاورزان با سخت ترين شرايط اقليمي و اقتصادي، توليد کشور را سرپا نگه داشته اند، گفت: با  شرايط موجود، نبايد قشر توليدکننده، اين گونه مورد بي مهري دولت قرار بگيرد.

رئيس بنياد گندمکاران ايران با بيان اينکه عده اي عنوان مي کنند چون منابع نداريم نمي توانيم قيمت گندم را افزايش دهيم، افزود: مگر سال گذشته کشاورزان حدود ۷ الي ۸ ماه صبر نکردند و مطالبات خود را با تاخير نگرفتند؟ مگر دولت طي اين مدت تحمل توليدکنندگان را نديده است؟ اما اينکه بخواهند صورت مساله را به طور کلي پاک کنند مشکلي برطرف نمي شود و شرايط بدتر خواهد شد.

ايماني اضافه کرد: اگر توليدکننده به زمين بخورد و توليد به اندازه کافي نباشد، دولت از کجا قادر خواهد بود اين همه گندم تامين کند؟، جواب مصرف کنندگان را چه خواهد داد؟ چه ميزان اشتغال از بين خواهد رفت؟

آيا قرار است ماجراهاي سال ۸۳ تکرار شود؟  

وي تصريح کرد: سال ۸۳ نيز چنين اتفاقاتي افتاد و  ضريب خوداتکايي دانه هاي روغني را که به ۱۷ درصد رسيده بود تحت تاثير قرار داد و به ۲ درصد رساند که البته طي سالهاي اخير اين عدد دوباره در حال رشد است؛ آيا قرار است براي گندم نيز دوباره همين ماجرا تکرار شود؟

ايماني افزود: مقام معظم رهبري در سالجاري بر حمايت از کالاي ايراني تاکيد کرده اند، اما متاسفانه در شرايط کنوني نه تنها از توليد داخلي حمايت نمي شود بلکه اصلا به آن توجه هم نمي شود؛ توليد داخل تنها شامل خودرو و کالاهاي صنعتي نيست بلکه اصلي ترين محور آن بخش کشاورزي است.

دولت از طرفي تسهيلات اشتغال زايي مي‌دهد؛ از طرفي اشتغال کشاورزان را از بين مي برد

وي با اشاره به برداشت ۱.۵ ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي براي اشتغال روستايي، تصريح کرد: دولت در حالي از محل اين منابع براي اشتغال زايي در روستاها، تسهيلات پرداخت مي کند که اقدامات اخير دولتمردان سبب نارضايتي کشاورزان شده و ممکن است منجر به از بين رفتن اشتغال آنان شود!

ايماني ادامه داد: کشاورزي از محورهاي اصلي اشتغال در روستاها است و ما بهتر است به جاي اينکه به فکر ايجاد مشاغل جديد باشيم، مشاغل فعلي را حفظ کنيم؛ بسياري از دامداري ها و مرغداري هاي ما به دليل عدم حمايت خالي مانده در حالي که اگر به خوبي حمايت انجام مي شد نيازي به واردات گوشت به کشور نبود.

وي تاکيد کرد: اينکه ما يک شغل ايجاد و ۵ نفر را بيکار کنيم، سياست درستي نيست.

ايماني در بخش ديگري از سخنان خود با انتقاد از مباحث مطرح شده درباره لزوم کاهش کشت گندم به دليل کمبود آب، گفت: ما اين نظريه غيرکارشناسي را قبول نداريم، کارشناسان اهل فن بايد در اين زمينه اظهارنظر کنند.

وي با اشاره به اينکه گندم محصولي است که در پاييز کشت مي شود، افزود: براساس آمار وزارت جهاد کشاورزي طي سالهاي اخير سطح زيرکشت اين محصول کاهش و عملکرد در واحد سطح افزايش يافته است.

ايماني اضافه کرد: گندم توليدي کشور بيشتر از ۸۰ درصد از نزولات جوي استفاده مي کند.

خريد حدود ۵۰ هزارتن گندم تاکنون/ آغاز خريد در جنوب خوزستان بزودي

رئيس بنياد گندمکاران کشور درباره آخرين وضعيت خريد تضميني گندم در کشور نيز اظهارداشت: در مناطقي که خريد آغاز شده، تاکنون حدود ۴۰ تا ۵۰ هزارتن گندم خريداري شده است ضمن اينکه به زودي خريد در جنوب خوزستان نيز آغاز خواهد شد.

فعلا مبلغي به کشاورزان پرداخت نمي شود

ايماني تصريح کرد: چون قيمت خريد تضميني هنوز مشخص نشده، دولت فعلا فقط به صورت علي الحساب محصول کشاورزان را خريداري مي کند و مبلغي به آنان نمي پردازد.

وي با بيان اينکه کشاورزان سراسر کشور در حال تنظيم طوماري خطاب به رهبرانقلاب و شخص رييس جمهور هستند، که بزودي آماده خواهد شد، افزود: کشاورزان به وضعيت موجود به شدت اعتراض دارند، آنها محصولي را کشت کرده اند که دولت برخلاف وظيفه قانوني خود قيمت آن را اعلام نکرده و توليدکنندگان هم اکنون در نيمه راه هستند و هنوز نمي دانند محصولي که کشت کرده اند برايشان سود اقتصادي دارد يا خير؟

ايماني اضافه کرد: اين مساله نيز فقط مربوط به گندم نيست و بيش از ۴۰ محصول از جمله دانه هاي روغني، پنبه، چغندر قند، برنج، جو و ... مشمول قانون خريد تضميني هستند.

خريد کلزا به زودي آغاز مي شود

وي ادامه داد: يکي ديگر از نگراني هاي موجود در اين زمينه آن است که برداشت کلزا به زودي در کشور آغاز مي شود اما هنوز نه قيمت آن مشخص شده و نه معلوم است کدام دستگاه مسئول خريد آن است، در حالي که کلزا محصولي است که قابليت نگهداري ندارد و بايد بلافاصله خريداري شود.