سهم «کالای ایرانی» از بازار سلامت/ رانت جایگزین حمایت نشود

مهر بررسي مي کند؛

سهم «کالاي ايراني» از بازار سلامت/ رانت جايگزين حمايت نشود

 

نظام سلامت کشور، سهم بسزايي در حمايت از کالاي ايراني دارد. بطوريکه بخش زيادي از مواد و تجهيزات مصرفي در بيمارستان ها و مراکز درماني مي تواند با توليدات داخلي تامين شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نامگذاري سال ۹۷ به عنوان سال حمايت از کالاي ايراني، با اعلام برنامه هاي دستگاه هاي مختلف اجرايي و وزارتخانه هايي همراه شده است که بيشترين مصرف کننده محصولات و کالاهاي هستند که يا در قالب واردات تامين مي شود و يا اينکه در داخل توليد مي شود. اين قبيل سازمان ها و نهادها، تلاش مي کنند براي مقابله با تحريم ها و کاهش سهم واردات، توجه به توليدات داخلي را سرلوحه اهداف عملياتي برنامه هاي خودشان قرار دهند. در اين بين، بيمارستان ها و مراکز درماني، آزمايشگاه هاي پزشکي، مراکز تصويربرداري پزشکي، داروخانه ها و حتي مطب هاي پزشکان، از اين قاعده مستثني نيستند و مي توانند سهم بالاي در سال حمايت از کالاي ايراني داشته باشند. در اين بين، توجه به نظرات دست اندرکاران و متوليان نظام سلامت، از اهميت ويژه اي برخوردار است. جايي که وزير بهداشت، موضوع «رانت» را مطرح مي کند و تاکيد دارد که اجازه نخواهيم داد محصولات پزشکي به سرنوشت صنعت خودروسازي در کشور دچار شوند.

در حال حاضر سهم زيادي از داروهاي مصرفي در کشور در اختيار توليدات داخلي است. در عين حال، تجهيزات پزشکي توليد داخل که در مراکز درماني کشور نياز است مصرف شود، سهم زيادي ندارد. تفاوت اين دو بخش در تامين کالاهاي مورد نياز در بازار سلامت کشور، با ابهاماتي همراه بوده است، بطوريکه برخي عقيده دارند نمي توان به بهانه توليد داخلي، از واردات محصولات دارويي و پزشکي با کيفيت جلوگيري کرد و عده ديگري نيز خلاف اين ادعا را دارند. يعني اينکه، نبايد به بهانه کيفيت پايين دارو و تجهيزات پزشکي توليد داخل، به واردات رو آورد و ايجاد «رانت» نمود.

اختلاف نظر در بين اين دو ديدگاه، در سالي که قرار است از کالاي ايراني حمايت شود، مي بايست با وسواس و دقت نظر خاصي دنبال شود. زيرا، کالاهاي سلامت، متفاوت با ساير کالاهاي وارداتي هستند که اگر چنانچه بي کيفيت باشند، خطري براي سلامت افراد داشته باشد. اما، کالاها و محصولات سلامت محور با جان مردم سر و کار دارد.

دکتر عباس کبريايي زاده رئيس مرکز تحقيقات اقتصاد و مديريت داروي دانشگاه علوم پزشکي تهران، در گفتگو با خبرنگار مهر، به وضعيت صنعت داروسازي کشور اشاره مي کند و مي گويد: مشکل اول صنعت داروسازي کشور در حال حاضر رقابت با رقباي خارجي در بيرون از مرزها نيست، بلکه در درون مرزها نهفته است. آنچه صنعت ما را ناتوان براي رقابت در بازارهاي جهاني و منطقه‌اي کرده است، ريشه در ساختار و روش مديريت دارد.

وي معتقد است؛ چنانچه ۹۷ درصد دارويي که توسط صنايع داخلي توليد مي‌شود را دولت ناچار بود وارد کند، بايد ۳ تا ۵ برابر آنچه امروز بابت دارو پرداخت مي‌‎کند، مي پرداخت. به علاوه اينکه اطميناني وجود ندارد که  کيفيت داروهاي وارداتي از اين منابع متفرقه آسيايي و اروپاي شرقي قابل اتکا باشد. صنعت داروسازي در ايران از نظر وسعت فن‌آوري از جمله کشورهاي پيشرو در دنيا است. توان توليد مواد اوليه دارويي، صنعت بيوتکنولوژي پيشرفته، صنعت واکسن سازي با قدمت بيش از ۸۰ سال و...، از ويژگي هاي صنعت دارويي کشور است.

کبريايي زاده مي گويد: انتظار صنعت داروسازي از رئيس جمهوري اين است که به اين نکته واقف باشند که صنعت داروسازي که ۹۷ درصد نياز کشور را تامين مي‌کند، فقط ۷۷۰ ميليون دلار ارز بري دارد و آن ۳ درصدي که واردات مي‌شود بيش از يک ميليارد دلار ارز بري دارد. لذا، اجازه ندهند با بهانه‌هاي کلي نظير کيفيت قابل رقابت جهاني و... زمينه براي واردات فراهم شود.

رسول خضري عضو کميسيون اجتماعي مجلس، در واکنش به صحبت هاي اخير سخنگوي وزارت بهداشت که گفته است بيمارستان ها تا زماني که داروي ايراني موجود است، مجاز به استفاده از داروي خارجي نيستند، مي گويد: صنايع داروسازي کشور به دليل فرسوده بودن نيازمند تکنولوژي، فناروي و دانش روز است، به طورحتم بايد طبق تاکيدات رهبري از مصرف کالاي داخلي حمايت شود، ضمن اينکه وزارت بهداشت و دولت بايد از صنايع داروسازي داخل حمايت جدي کنند.

وي با عنوان اين مطلب که بودجه ها و اعتبارات جهشي بايد براي استفاده از تکنولوژي روز دنيا به بخش داروسازي تزريق شود، مي افزايد: بايد در راستاي توليدات داخلي گام هاي اساسي در جهت رقابت جدي با مشابه خارجي آن برداشته شود، به طورحتم داروسازي نيازمند تکنولوژي و فناوري روز دنيا بوده و دولت بايد از اين صنايع حمايت جدي کند.

خضري مي افزايد: اگر شرکت هاي دارويي به دليل مشکلات مالي و عدم دريافت مطالباتشان نتوانند مواد اوليه توليدات را تهيه کنند، قطعا ورشکسته شده و مشکلات افزايش پيدا مي کند؛ اگر به دنبال حمايت از توليدات داخلي به ويژه صنايع دارويي هستيم، بايد براي نگهداري از آن حمايت هاي جدي به عمل آيد؛ به طورحتم صنعت دارويي کشور در کنار حمايت ها از توانايي لازم براي رقابت با داروهاي مشابه خارجي برخوردار است. البته تکنولوژي ساخت برخي داروها در کشور وجود نداشته و به طورحتم بايد به کشور وارد شود، اما اگر از صنايع داروسازي و دانشمندان اين حوزه حمايت شود؛ حتي مي توان برخي داروهاي با فناوري بالا را نيز در داخل کشور توليد کرد.

در همين حال، دکتر سيدحسن هاشمي وزير بهداشت، با عنوان اين مطلب که در حال حاضرصفر تا صد ۵۰ درصد داروهاي مورد نياز کشور در داخل توليد مي‌شود و بقيه آن هم قابل توليد است، مي گويد: بارها اعلام کرده‌ام به هيچ وجه اجازه نمي‌دهيم کاري که در صنعت خودروسازي کشور انجام شد در حوزه پزشکي هم رخ دهد، چون خيانت است که دارو و تجهيزات پزشکي بي کيفيت را در اختيار مردم قرار دهيم و به اسم حمايت از توليد داخل براي عده‌اي رانت ايجاد کنيم.

از سوي ديگر، همايون يوسفي نايب رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس، معتقد است که کناره گيري دولت از توليد دارو و تجهيزات پزشکي، مي تواند به حمايت از توليد کالاي ايراني کمک کند.

وي با عنوان اين مطلب که در حدود ۸۰ درصد توليدات و تجهيزات پزشکي به نوعي متکي به واردات است، مي گويد: اگر دولت در ۷۹۰ بيمارستان دولتي و بيمارستان هاي تامين اجتماعي از توليدات داخلي استفاده کند، براي بخش خصوصي و مردم فرهنگسازي خواهد شد.

يوسفي، از تاسيس بانک اطلاعات جامع توليدات داخلي، اجراي قانون حداکثر استفاده از توان و توليد داخلي، جلوگيري از ورود کالاهاي دست دوم، حمايت از توليد واقعي، کاهش انحصار در حوزه هاي مختلف، افزايش تحقيقات در حوزه هاي مختلف از جمله توليد دارو، حمايت از شرکت هاي دانش بنيان، مبارزه با قاچاق، کناره گيري دولت از توليد دارو و تجهيزات و ممنوعيت ورود کالاهايي که مشابه داخلي دارند، به عنوان راهکارهاي حمايت عملي از کالاهاي توليد داخل نام مي برد و مي افزايد: کليد واژه حمايت از کالاهاي توليد داخل در اقتصاد مقاومتي خلاصه مي شود.