تدوین لایحه «حفظ حریم خصوصی» در پیام‌رسان‌های بومی

آذري جهرمي در مجلس مطرح کرد؛

تدوين لايحه «حفظ حريم خصوصي» در پيام‌رسان‌هاي بومي

 

وزير ارتباطات، از تدوين لايحه حفظ حريم خصوصي افراد در پيام رسان هاي بومي خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذري جهرمي صبح امروز در جلسه مشترک کميسيون اقتصادي و کميسيون امنيت ملي مجلس در خصوص تهديدات اقتصادي تلگرام اظهار داشت: در صورت ادامه فعاليت تلگرام، مرجع اعتماد در حاکميت تغيير مي کند. در حال حاضر مردم پول خود را در بانکها سرمايه گذاري مي کنند و ملک خود را در مرکز ثبت اسناد ثبت مي کنند. حاکميت ها از طريق نهادهايي که محل اعتماد مردم هستند، حاکميت مي کنند اما در صورت استقرار با بلاک چين مراجع اعتماد تغيير خواهد کرد.

وي افزود: رمزهايي مثل بيت کوين و اتريوم يکي از خصلتهايشان غير متمرکز بودن و زيرسوال بردن نظام هاي بانکي است. با استقرار نظام گرام، مرجع اعتماد عوض مي شود. کشورهايي که به دنبال استقرار رمز الکترونيک بومي هستند، مي خواهند مرجع اعتماد باشند.

آذري جهرمي با اشاره به فرمايش مقام معظم رهبري مبني بر اينکه اگر در مقابل فضاي مجازي منفعل باشيم حاکميتمان دچار خدشه مي شود، گفت: حجم تبادلات بيت کوين در صرافي هاي تهران بسيار بالا و تکان دهنده است و به خاطر کاهش نرخ بيت کوين، افراد ضرر هاي مالي زيادي کردند.

وزير ارتباطات ارزهاي الکترونيکي را يک فرصت خواند و اظهار داشت: اگر در مقابل اين ارزها ساکت بنشينيم، اين ارزها تبديل به تهديد مي شوند.

اقدامات وزارت ارتباطات براي حمايت از پيام رسان هاي داخلي؛ وام کم بهره، پهناي باند، استقرار سرويس هاي دولت الکترونيک

وي در تشريح اقدامات وزارت ارتباطات در حمايت از پيام رسان هاي داخلي گفت: وزارت ارتباطات تلاش کرده منابع مالي کم بهره در اختيار پيام رسان هاي داخلي قرار داده و پهناي باند مورد نظر آنها را تامين کند. علاوه بر اين، سرويس هاي دولت الکترونيک روي اين پيام رسان ها فعال شده است.

آذري جهرمي ادامه داد: ۵ ميليارد تومان به پيام رسان هاي داخلي اختصاص داديم که يکي از پيام رسان ها وام مورد نظر را با ارائه سفته و با تنفس ۱۸ ماهه دريافت کرده است. تعداد کاربران اين پيام رسان ها رشد قابل توجهي داشته که اميدوارکننده است.

وزير ارتباطات در تشريح رابطه پيام رسان ها و فضاي رسانه گفت: دشمنان ما را در تحريم قرار داده اند بنابراين ايران نمي تواند از ظرفيت فضاي مجازي براي اشتغال استفاده کند. در مورد خريد و فروش گرام نيز تلگرام ما را تحريم کرده است. اگر از زيرساخت پيام رسان ها بتوان براي سياست هاي پولي استفاده کرد، فرصت بزرگي براي رشد اشتغال از طريق پيام رسان هاي بومي ايجاد مي شود اما متاسفانه آنچه در پيام رسان ها غالب شده بحث استفاده رسانه اي از پيام رسان ها است.

وي ادامه داد: به دليل ظرفيت کانال در تلگرام، رسانه ها به سمت تلگرام هجوم برده اند. اين در حالي است که در دنيا بحث پيام رسان ها و رسانه ها جدا است.

آذري جهرمي در بخش ديگري از اظهارات خود در خصوص امنيت پيام رسان هاي داخلي گفت: قوانين متعددي در قانون اساسي، قانون مدني و قانون مجازات اسلامي در حوزه پيام رسان ها وجود دارد و دقيقاً مشخص شده است که دسترسي غير مجاز به اطلاعات مردم چه شرايط و چه مجازات هايي دارد. در شوراي عالي فضاي مجازي نيز بحث مفصلي در اين خصوص انجام شد.

وزير ارتباطات گفت: در آئين نامه شوراي عالي فضاي مجازي اعلام شده است که بر اساس چه مجوزهايي امکان دسترسي به اطلاعات مردم وجود دارد.

بايد مکانيزم صدور حکم قضايي براي دسترسي به اطلاعات مردم در پيام رسان هاي داخلي شفاف سازي شود

وي با تاکيد بر اينکه تنها با حکم قضايي امکان اين دسترسي وجود دارد، اظهارداشت: بايد براي مردم شفاف سازي شود که مکانيزم صدور حکم قضايي براي دسترسي به اطلاعات مردم چيست.

آذري جهرمي تصريح کرد: تاکيد مراجع عظام، دين و مقام معظم رهبري ضامن خوبي براي صيانت از اطلاعات مردم در فضاي پيام رسان هاي داخلي است.

وزير ارتباطات ادامه داد: سياهنمايي هايي که در خصوص امنيت پيام رسان هاي داخلي مي شود، از سوي کساني است که علاقه مند نيستند زيرساختهاي اقتصاد الکترونيک در کشور ما رشد کند. اگر بخواهيم در حرکت بين المللي در استفاده از دولت الکترونيک و ديجيتال سهيم باشيم بايد از پيام رسان هاي داخلي استفاده کنيم.

وي همچنين از تهيه لايحه دو فوريتي در خصوص حفظ حريم خصوصي در پيام رسان هاي داخلي خبر داد و گفت: تکاليف قانوني براي امنيت پيام رسان هاي داخلي در اين لايحه قيد شده است تا از داده ها و اطلاعات مردم حفاظت کند.

آذري جهرمي با انتقاد از سياهنمايي ها، فضاسازي ها و شايعه سازي ها در خصوص امنيت پيام رسان هاي داخلي افزود: براي رئيس يکي از پيام رسان هاي داخلي چند وقت قبل حکم قضائي صادر شد، چون اين فرد اطلاعات شخصي کاربران خود را به مرجع انتظامي نداده بود.

وي تصريح کرد: بايد از پيام رسان هاي داخلي حمايت کنيم و چارچوب هاي حمايتي در برابر حکم قضايي براي آنها فراهم کنيم. متأسفانه طبق قانون فعلي اگر مطلب خلافي بر روي پيام رسان ها منتشر شود، مسئوليت آن بر عهده رئيس پيام رسان است که در دنيا چنين چيزي وجود ندارد.

آذري جهرمي تأکيد کرد: لايحه تهيه شده در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، با قيد دو فوريت به زودي در مجلس ارائه خواهد شد.

وي گفت: ما جنگ، تحريم و توسعه را با حضور مردم پشت سر گذاشتيم. مشکلات فضاي مجازي نيز بايد با حضور مردم حل شود و براي هر حرکتي بايد افکار عمومي را مدنظر داشته باشيم.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تأکيد بر اينکه بومي کردن پيام رسان ها به معناي قطع ارتباط با دنيا نيست، اظهار داشت: اين کار به معناي گرفتن سهم ايران در بازار جهاني است.

آذري جهرمي از صدا و سيما خواست از افراد غيرسياسي و فني براي تشريح نقشه راه توسعه الکترونيک و ديجيتال کشور دعوت کند و گفت: پيام رسان ها بخش کوچکي از نقشه توسعه ديجيتال کشور هستند.

تلگرام دستاورد دولت تدبير نيست

وي افزود: همه بخش هاي کشور متأثر از پيام رسان ها هستند و در اين خصوص بايد وحدت کلام اجرا شود. نبايد در حاکميت در اين خصوص دو دستگي وجود داشته باشد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات همچنين تصريح کرد: دستاورد دولت، تلگرام نيست؛ دستاورد دولت، توسعه فناوري ديجيتال است.