ارز تک‌نرخی، بالاخره آمد/ کلونی‌های دلالی با بازار چه کردند؟

معاملات تا ساعتي ديگر آغاز مي‌شود؛

ارز تک‌نرخي، بالاخره آمد/ کلوني‌هاي دلالي با بازار چه کردند؟

 

بالاخره دولت باور کرد که تهديد ارز براي اقتصاد ايران جدي است؛ ارز با نرخ ۴۲۰۰ توماني تک‌نرخي شد و اکنون اقتصاد ايران به دلار با يک نرخ واحد، سلام مي‌کند و معاملات تا ساعتي ديگر آغاز مي‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از جلسه عصر ديروز ولي الله سيف، رئيس کل بانک مرکزي و مسعود کرباسيان، وزير امور اقتصادي و دارايي با اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي، رئيس جمهور مردان اقتصادي کابينه‌اش را فراخواند تا تصميمات جديدي براي اقتصاد ايران بگيرد.

نتيجه جلسه مردان اقتصادي با رئيس جمهور

اين جلسه که ساعتها به طول انجاميد، يک دستاورد مهم داشت: دلار تک نرخي. از امروز اقتصاد ايران به يک نرخ واحد ۴۲۰۰ توماني براي دلار سلام مي‌کند و معاملات ديگر چندين و چند نرخ ندارد.

اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور پس از پايان جلسه اضطراري هيات دولت براي بازار ارز، به صورت رسمي اعلام کرد که بر اساس تصميم دولت، نرخ ارز براي تمامي فعاليت‌ها ۴٢٠٠ تومان تعيين شد و دلار از امروز با حجم بالا تامين مي‌شود. وي به اين نکته هم اشاره کرد که به هرکسي که بخواهد، از امروز دلار با قيمت ۴۲۰۰ تومان از طرف بانک مرکزي و صرافي‌هاي بانکي عرضه مي‌شود؛ ضمن اينکه از امروز هر دلاري با قيمتي غير از ۴۲۰۰ تومان عرضه شود، قاچاق است و مانند کالاي قاچاق با عرضه کننده و خريدار برخورد مي‌شود.

استقبال بخش‌خصوصي از ارز تک نرخي/ 4200 تومان، نرخ واقعي دلار است

محمد لاهوتي در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه شب گذشته هيات دولت در خصوص حل مشکلات ارزي کشور و تصميم‌گيري‌هايي که با حضور شخص رئيس جمهور انجام شده است، گفت: همانطور که پيش‌بيني مي‌شد، بالاخره دولت به مساله ارز ورود پيدا کرد و به صورت جدي، موضوع ارز را تاحدودي سر و سامان داد.

عضو شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي افزود: موضوعي که از سوي معاون اول رئيس جمهور در حوزه تک نرخي کردن ارز با دلار ۴۲۰۰ توماني مطرح شد، اگرچه قدري غافل‌گير کننده و تصميمي ديرهنگام بود، ولي به هرحال يک تصميم شجاعانه و جهت مديريت بازار ارز به شمار مي‌رود که به نظر مي‌رسد اگر کمي تعلل در اعلام اين تصميم صورت مي‌گرفت، عواقب وخيمي را براي اقتصاد کشور در پي مي داشت.

وي ابراز اميدواري کرد تا آنگونه که شب گذشته اعلام شد، دولت قادر باشد تمام تقاضاها را در اين نرخ، پاسخگو باشد. ضمن اينکه، اعلام اين موضوع از طرف معاون اول رئيس جمهور، حداقل جو رواني در بازار ارز را شکسته و منجر به کاهش قيمت مي‌شود.

لاهوتي گفت: اگر دولت همانطور که وعده داده و اعلام کرده، بر اساس واقعيت‌هاي موجود، امکان عرضه ارز به تمام درخواستها را داشته باشد، تصور مي‌رود که نرخ ارز بيشتر از اين رقم نباشد.

لاهوتي با بيان اينکه اگر دولتها اجازه مي دادند تا در دولت هشتم که ارز تک نرخي شد، به صورت مرتب قيمت بر اساس مابه التفاوت تورم داخلي و خارجي افزايش يابد، اکنون نرخ دلار کمتر از ۴۵۰۰ تومان بود تصريح کرد: به هر حال نرخ ۴۲۰۰ تومان نرخي است که دولت اعلام کرده و اميدواريم در اجراي اين تصميم، مصمم و راسخ باشد و بتواند شرايط کنوني بازار را مديريت کند.

4200 تومان نرخ واقعي است/ دولت مراقب باشد قيمت را سرکوب نکند

لاهوتي با بيان اينکه بر مبناي پايه پولي، قيمت دلار با تورم کنوني، قطعا نرخي زير ۴۵۰۰ تومان خواهد داشت؛ تصريح کرد: اين نرخي است که دولت اعلام کرده و اميدواريم در اجراي اين تصميم، مصمم و راسخ باشد و بتواند شرايط کنوني بازار را مديريت کند.

وي اظهار داشت: نکته اي که بايد در اين ميان به عنوان پيشنهاد و يا يک تذکر به دولت يادآوري کرد، اين است که تجربه نشان داده سرکوب نرخ ارز نتايج خوبي ندارد و باعث تنش ناگهاني در بازار خواهد شد؛ بنابراين اميدواريم اين بار دولت از اين تجربه تلخ نتيجه گرفته باشد؛ چراکه که سرکوب نرخ ارز در ميان مدت و بلندمدت امکان پذير نيست و امروز که دولت، تک نرخي شدن ارز را اعلام کرده، بايد اجازه دهد که نرخ به صورت مستمر و روزانه و يا حداقل ماهانه بر اساس نرخ تورم اعلامي بانک مرکزي، رشد يابد تا مطابق با قانون برنامه ششم توسعه، قيمت واقعي شده و از سرکوب نرخ جلوگيري شود.

لاهوتي با اشاره به نتايج مطلوب تک نرخي کردن ارز در دولت هشتم خاطرنشان کرد: اميدواريم اين تجربه تلخ دوباره تکرار نشود؛ چراکه ارز تک نرخي آثار مثبتي دارد که همه آحاد جامعه آن را لمس خواهند کرد؛ پس دولت بايد با تمام توان، به حفظ اين تصميم خود، پايبند باشد. 

طي هفته اخير بر بازار ايران چه گذشت؟

فرقي ندارد سرمايه داشته باشيد يا نداشته باشيد، خريدار بازار ارز باشيد يا تنها نظاره گر هيجانات و اتفاقاتي باشيد که لرزه بر اندام اقتصاد ايران انداخت؛ آنچه که اين روزها بيش از هر چيز ديگري فضاي خانوارها را ملتهب کرد، همين نرخ ارز بود.

کلوني هاي دلالي که گوشه به گوشه ميدان فردوسي تا چهارراه استانبول را قبضه کرده بودند، همچون ويروسي اقتصاد ايران را بيمار کرده و سرمايه گذاري ها را متوقف نمودند. آنها شايد چند فرد بيسواد گماشته براي بر هم زدن نظم اقتصاد ايران بودند؛ اما هر چه که باشد تک تک افراد خانوارهاي ايراني را تحت الشعاع قرار دادند. از کارگران گرفته تا کارمندان و کاسبان و فعالان اقتصادي. 

روز گذشته هم ولي الله سيف و مسعود کرباسيان به همراه معاونانشان راهي بهارستان شدند تا اين بار طرح مجلس را بررسي کنند؛ طرحي که از دل کميسيون اقتصادي و پارلمان نشينان بيرون آمده و يک تنه بازوي کارشناسي بانک مرکزي را کنار زده است.

اين بار ديگر کارشناساني که روزي براي خود در بانک مرکزي برو و بيايي داشتند، در کنار تئوريسين هاي مجلس زمين بازي را واگذار کردند و آنگونه که ولي الله سيف، رئيس کل بانک مرکزي مي گويد چارچوب طرح مجلس مورد تاييدش بوده است. اين همان ضربه اي است که او از عدم استقلال بانک مرکزي خورده است؛ هر چند که در ظاهر گفته شود او و هم قطارانش در بانک مرکزي مستقل هستند.

اين در شرايطي است که بارها و بارها کارشناسان بانک مرکزي، نسبت به نوسانات نرخ ارز هشدار داده و گفته بودند که بايد براي اين بازار فکري کرد؛ اما نبود استقلال، به سياستگذاران بانک مرکزي اجازه نداده مستقل و فارغ از ملاحظات و دلمشغولي هاي دخل و خرجي دولت، براي مديريت بازار ارز تصميم گيري کنند.

طي دو روز گذشته برخي محدوديت ها در مديريت بازار ارز، قيمت را از مرز ۶ هزار و ۱۰۰ تومان هم فراتر برد و هر چند که قيمت صوري بود و معامله اي روي اين قيمت انجام نشد، اما به هر حال اين قيمت بسياري از کالاها را به خصوص در برندهاي خارجي و وارداتي ها، مي توانست زير پرچم خود بگيرد.

کلوني دلالان ارزي با بازارها چه کرد؟

وجه ديگر اتفاقات ارزي روزهاي اخير را بازار طلا و سکه به خود ديد و آنهايي که شايد کمتر به فکر ذخيره ارز هستند، اين روزها بازار سکه و حراج هاي بانکي را براي حفظ سرمايه هاي خود برگزيده اند تا شايد در اين آشفته بازار اندکي بتوانند ارزش دارايي خود را حفظ کنند. اين گونه مي‌شود که انبوهي از افراد با حضور در بانک کارگشايي در ميدان محمديه، قيمت هايي فضايي و نجومي را براي سکه طلا پيشنهاد مي دهند تا در حراج برنده شوند و اندکي آرام گيرند.

بررسي هاي ميداني خبرنگار مهر، طي روزهاي گذشته از حراج هاي بانک کارگشايي حکايت از آن دارد که اگر چه سکه ها در بسته هاي ۱۰۰ و ۲۰۰ تايي معامله مي شد اما قيمت براي هر عدد سکه از ۱ ميليون و ۹۲۰ هزار تومان از سوي خريداران پيشنهاد مي شد تا گوي سبقت را از سايرين بربايند و برنده حراج شوند.

حتي روز گذشته هر قطعه سکه در اين حراج ها تا يک ميليون و ۹۷۰ هزار تومان هم نرخ گذاري شد. اين نشان از تورم انتظاري و پيش بيني هاي مردم نسبت به نرخ هاي سکه و طلا طي هفته ها و ماههاي پيش رو دارد.

صبحت هاي خبرنگار مهر با افرادي که براي خريد به بانک کارگشايي مراجعه کرده بودند، حکايت از آن داشت که همه انتظار قيمت بالا را براي سکه طي ماههاي آينده مي کشند و همه تخم مرغ هاي خود را در سبد خريد سکه طلا گذاشته اند تا بلکه از آينده شان اطمينان يابند و البته سرمايه هاي خود را نقدا در اختيار داشته باشند.

اما وجه ديگر افزايش بي سابقه نرخ دلار در بازار را مي توان در بازار کالاهاي مختلف از جمله اقلام الکترونيکي و موبايل دانست.طي دو روز اخير بسياري از فروشندگان از فروش کالاهايشان دست کشيده و به دليل نوسانات ارزي از فروش کالا امتناع مي کردند. نظارتي هم بر بازار نيست و هر فروشنده آن طور که سليقه اش مي کشد از عرضه يا عدم عرضه کالاهايش صحبت به ميان مي آورد.

يکي از خريداراني که براي خريد تجهيزات الکترونيکي چند متر بالاتر از چهارراه استانبول آمده است به خبرنگار مهر مي گويد: يک بعد داستان در خريد و فروش تجهيزات الکترونيکي عدم فروش کالا است و وجه ديگر بالا بردن قيمت. اين در شرايطي است که عدم عرضه، خود باعث افزايش نرخ شده است در حالي که برخي از فروشندگان نوسانات نرخ ارز را بهانه کرده اند.

وي مي افزايد: بسياري از فروشندگان خريدهاي قبلي خود با دلار ۴۰۰۰ توماني را هم با نرخ دلار ۶۱۰۰ توماني محاسبه مي کنند. اينجا است که اگر چه کمتر معامله اي در بازار ارز بر روي دلار ۶۱۰۰ توماني صورت گرفت اما پس لرزه هاي کلوني هاي دلالان، بازارهاي مختلف را تحت الشعاع قرار داده است.

نوسانات نرخ ارز حتي به قيمت دارو و محصولات آرايشي بهداشتي هم رسيده است و اکنون بسياري از مردم که براي خريد مصارف مورد نياز خود در برندهاي خارجي به بازار مراجعه مي کنند با افزايش شديد قيمت مواجه شده اند و وقتي علت را از فروشنده جويا مي شويم پاسخي به غير از بالارفتن قيمت دلار را نمي شنوند. اينجاست که شايد هيجانات و عدم تفکر در خصوص پيامدهاي تزريق تقاضاي مضاعف به بازار ارز و صف کشيدن مردم با کارت ملي هايشان براي خريد دلار و فروش با سودي نه چندان بالا در چند قدم پائين تر از صرافي ها را مي توان به وضوح ديد.

حال بايد منتظر ماند و ديد که واکنش بازار ارز به تصميم جديد ارزي دولت چه خواهد بود و نرخ در بازار آزاد چه روندي را آغاز خواهد کرد؛ بايد ديد آيا بازار ارز در مقابل تصميم مهم دولت براي دلار تک نرخي ۴۲۰۰ توماني سر تعظيم فرود خواهد آورد يا نه.