ضرورت همت جمعی برای عبور از خشکسالی/ امسال نیازمند معجزه هستیم

رئيس مرکز ملي خشکسالي:

ضرورت همت جمعي براي عبور از خشکسالي/ امسال نيازمند معجزه هستيم

 

رئيس مرکز ملي خشکسالي با اعلام اينکه امسال بدترين شرايط آبي را سپري مي‌کنيم گفت: براي اين که بتوانيم از اين شرايط در بياييم، بايد معجزه‌اي رخ بدهد.

رئيس مرکز ملي خشکسالي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ميران بارش‌هاي امسال نسبت به ميانگين خيلي کمتر است، همين الان که صحبت مي‌کنيم کشور ۴۸ درصد بارش کمتري نسبت به ميانگين دارد، مجموع بارش دريافتي‌مان تا الان در سطح کشور ۹۵ ميلي متر است در حالي که چيزي که بايد الان باشد بر اساس آمار بلندمدت چيزي حدود ۱۸۴ ميلي متر است.

صادق ضيائيان افزود: از طرف ديگر عمده بارش‌هايمان در فصل بارشي را در اغلب کشور از دست مي دهيم. بارندگي فصل پيش رو در ارديبهشت و اوايل خرداد است و آن هم در مناطق شمال غرب است که بارش هايي را خواهيم داشت و به اين ترتيب تقريبا فصل بارشي نرمال کشور را از دست مي دهيم.

وي تصريح کرد: ما فکر مي کنيم با اين شرايطي که وجود دارد بدترين شرايطي را طي مي‌کنيم که در طول دوره آماري موجود داريم. يعني از وقتي که آمار داريم تا الان سال ۸۶-۸۷ بدترين سال بوده که ميزان بارش حدود ۱۳۸ ميلي متر را در اين سال داشتيم و فکر مي کنيم که امسال هم به احتمال زياد يا مثل آن سال خواهيم شد يا شرايط خيلي بدتر از آن سال را خواهيم داشت.

رئيس مرکز ملي خشکسالي ادامه داد: چيزي که الان در پيش بيني هاي فصلي ما پيش بيني شده چيزي حدود ۲۰ درصد زير نرمال داريم اگر به اين سمت و سو برود خيلي خوش‌بينانه هم بخواهيم برداشت کنيم در پايان سالي يعني آخر شهريور چيزي حدود ۱۳۰ ميليمتر شايد آب داشته باشيم که از بدترين سال خشک کشور هم وضعيتمان بدتر خواهد بود علي رغم اينکه به غير از اينکه اين بارش ها کم شده ما افزايش دما هم داشتيم که آن هم خيلي مخرب بوده است.

ضيائيان در پاسخ به اينکه بارندگي در روزهاي اخير چه اندازه ياريگر بوده تصريح کرد: بارش ها نعمت خداست و هر وقت ببارد خيلي خوشحال مي شويم ولي همان طور که عرض کردم در مجموع با يک گل بهار نمي شود. اين بارش‌ها خيلي خوب است و ما را خوشحال مي کند و ما را با آن وضعيت فاجعه‌باري که فکرش را مي کنيم يک مقدار فاصله مي دهد ولي امسال براي اين که بتوانيم از اين شرايط در بياييم، بايد معجزه‌اي رخ بدهد و در مجموع شرايط خوبي نخواهيم داشت.

وي در پاسخ به اين پرسش که انتقال آب بين حوضه‌اي، باروري ابرها، بهره‌برداري از آب‌هاي ژرف و مواردي از اين دست چه اندازه مي‌تواند در رفع مشکل ياري‌مان کند گفت: نمي شود به اين راحتي خيلي صريح جواب داد ولي در کل يک مدير اجرايي وقتي مي خواهد با يک بحراني مواجه شود سه راه حل را پيشنهاد مي دهد. يک راه حل کوتاه‌مدت، يک راه حل ميان‌مدت و يکي هم بلندمدت. راه حل کوتاه مدتي که به ذهن بعضي ها مي رسد و بعضي افراد سودجو دنبالش هستند و شايد بعضي هم از ناآگاهي دنبال اين قضايا باشند بحث کارهاي عجيب و غريبي مثل باروري ابرها و غيره است.

رئيس مرکز ملي خشکسالي تصريح کرد: ما مخالف اين نيستيم که باروري ابرها به افزايش بارش کمک کند ولي اين‌طور نيست که بتواند خشکسالي ما را درمان کند. هيچ جاي دنيا هم به عنوان درمان خشکسالي دنبالش نبوده‌اند و به عنوان يک مسئله علمي تحقيقاتي مسئله را دنبال کردند. در کشور امريکا که بحث خشکسالي جدي در کاليفرنيا را دارد هم دنبال اين مسائل نرفتند. يعني اين ها که خودشان اعلام مي کنند پرچم دار اين تکنولوژي ها هستند خودشان دنبال اين نرفتند و به دنبال مديريت منابع آب رفته اند. يعني آب قابل استحصلاشان را مديريت کردند و چرخه آبشان را درست کردند. آبي که در خانه مصرف مي شود پنج شش بار مصرف مي‌شود و بحث کشاورزي‌شان را اصلاح کردند.

وي در پايان تأکيد کرد: واقعاً خشکسالي امسال همت جمعي مي‌خواهد چرا که سال بسيار سختي را پيش رو داريم. بايد حساسيت همه نسبت به بحث خشکسالي بيشتر شود و تجربه جهاني اين را مي‌گويد که تا فرهنگمان را درست نکنيم مشکل حل نمي‌شود.