پاسخ «جهرمی» به سوالات درباره فیلترینگ/ پالایش در همه جا رایج است3

در يک شبکه اجتماعي مطرح شد:

پاسخ «جهرمي» به سوالات درباره فيلترينگ/ پالايش در همه جا رايج است3

 

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات به سوالات مخاطبان در زمينه فيلترينگ در صفحه شخصي خود در اينستاگرام پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذري جهرمي در صفحه اينستاگرام خود نوشت: مخاطبان زيادي در اين صفحه، همواره سوالات و اعتراضات زيادي را در خصوص فيلترينگ يا عدم انجام آن ابراز مي‌کنند، لازم ديدم توضيحاتي عرض کنم.

۱. وزارت ارتباطات مرجع تصويب و تصميم پالايش(فيلترينگ) يا رفع آن نيست، بلکه بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي و بنابر قانون ملزم به اجراي مصوبات کميته ها و شوراهاي مشخص شده در اين حوزه و احکام قضايي است.

۲. پالايش صفحات غيراخلاقي و نيز ضد اعتقادات عموم مردم، در ساير کشورها نيز رواج دارد و در کشور ما نيز در اين خصوص نظام قانوني تصويب شده که رعايت مي‌شود. علاوه بر آن سياستهايي توسط حاکميت کشورهاي مختلف براي حفاظت از کلان داده‌ها و يا رعايت الزامات قانوني کشورها وجود دارد.

۳. انسداد سرويسهاي بين المللي صرفا با هدف تشويق کاربران به استفاده از سرويس داخلي مي‌تواند به ضدهدف تبديل شود. شرکتهاي کسب و کار نوپا در کشور نيز بر همين موضوع تاکيد دارند.

۴. يکي از آثار فضاي مجازي، ظهور رسانه‌هاي نوين است که کشورهاي مختلف، ضمن بهره برداري از آنها، براي استفاده از اين تکنولوژي سياستگذاري و تنظيم قانون کرده‌اند. تا اين سياست يا قانون در کشور موجود نباشد، دو قطبي توسعه يا فيلتر رسانه‌هاي نوين همچنان به عنوان يک چالش وجود خواهد داشت.

۵. سياست مصوب کشور در شورايعالي فضاي مجازي بر توسعه پيام رسانهاي بومي قرار گرفته است، در کنار تقويت ساختار فني آنها، رفع برخي شبهات و صيانت از حريم خصوصي با تکيه بر ظرفيت فتواي راهبردي مقام معظم رهبري و نيز اصلاح مصاديق مجرمانه براي جلوگيري از برخوردهاي سليقه‌اي با فعالان و فعاليتهاي فضاي مجازي و نيز سياست حمايتي عادلانه براي توسعه دهندگان داخلي بويژه در نحوه تبليغات با استفاده از ظرفيتهاي ملي لازم است در دستور کار قرار گيرد.

به عنوان وزير ارتباطات، تا کنون تلاش زيادي براي جلوگيري از نقض حريم خصوصي کاربران در اپراتورهاي ارتباطي کرده ام و اگر قانون اختيارات لازم را به وزارت ارتباطات بدهد براي صيانت از حريم خصوصي در فضاي مجازي نيز تلاش لازم را خواهم نمود. همچنين براي اصلاح مصاديق مجرمانه و نيز توقف نظام راي گيري آنلاين انسداد سايتهاي اينترنتي که در برخي مواقع باعث برخوردهاي سليقه‌اي با سايتهاي اينترنتي است، تلاشهايي کرده‌ايم که تاکنون نتيجه لازم را نداشته اما به اين تلاش که لازمه رشد ظرفيتهاي بومي نيز هست ادامه خواهيم داد.