سامانه طرح ملی حفظ قرآن رونمایی شد

طي مراسمي؛

سامانه طرح ملي حفظ قرآن رونمايي شد

 

سامانه طرح ملي حفظ قرآن کريم با حضور محمدرضا مخبر دزفولي دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، حجت الاسلام حميد محمدي دبير شوراي توسعه فرهنگي قرآني رونمايي شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمايي از سامانه ملي حفظ قرآن کريم ايران عصر ديروز 22 فروردين ماه با حضور مخبردزفولي رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي و حجت الاسلام حميدمحمدي دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني برگزار شد.

حجت الاسلام حميد محمدي دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني با بيان اينکه کسي که حامل قرآن باشد از بدي ها دور است اظهار داشت: يکي از شاخص هاي جامعه اسلامي داشتن حافظ قرآن کريم است و همانطور که پيامبر اعظم(ص) فرمودند برترين هاي امت من حاملان قرآن هستند.

وي با اشاره به اينکه تجلي خداوند بر بندگان در قرآن کريم نمود پيدا کرده است افزود: ما حافظ قرآن نيستيم بلکه قرآن حافظ ما است و بايد بدانيم که گسترش حفظ قرآن عالي ترين فرهنگ در توسعه قرآن است.

حجت الاسلام محمدي تصريح کرد: دليل اينکه مقام معظم رهبري به تربيت 10 ميليون حافظ قرآن کريم اشاره فرمودند نقش افريني حفظ قران کريم در جامعه است. تلاوت و تفسير در طرفي و حفظ قرآن در طرفي ديگر است چراکه حفظ نقطه عطف فرهنگ قرآني ميتواند باشد. 

وي با بيان اينکه ما حفظ را اصل مي دانيم اما مقدمه تدبر در کلام وحي نيز است خاطر نشان کرد: شرط پذيرش حوزه ها در گذشته حفظ قرآن بوده اما اکنون حوزه هاي علميه از اين اصل دور شدند و اين مهجوريت قرآن در حوزه ها موجب مهجوريت آن در جامعه هم شده است.

حجت الاسلام محمدي با اشاره به نقش شوراي توسعه در راهبري حفظ و ابعاد سامانه طرح ملي حفظ گفت: پس از مطالبه رهبر معظم انقلاب درباره حفظ قرآن, شوراي توسعه اقدامات متعددي داشت که همگرا سازي دستگاه ها و ظرفيتهاي آنها و تدوين سند طرح ملي از مهمترين اين اقدامات است.

دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني با بيان اينکه يکي از خلاهاي توسعه فرهنگ قراني عدم اطلاع از تعداد حافظان و مسير تربيت حافظان کلام وحي بودود: چندين بار آقاي مخبر در جلسات مطالبه تعداد حافظان را داشتند که در پاسخگويي دچار فراز و فرود بوديم بنابراين راه اندازي سامانه حفظ اقدام مهمي بود که صورت گرفت و تمام مقدمات براي تعيين حرکت و رشد تربيت حافظان فراهم شد.

وي به ويژگي هاي سامانه سناد طرح ملي حفظ اشاره کرد و گفت: اين سامانه به منظور هماهنگ ساز و هدايتگر نهادها براي اجراي سند طرح ملي حفظ و رصدکننده فرايند تربيت حفظ و نظارت بر عملکرد آنها تلقي مي‌شود.

حجت الاسلام محمدي با بيان اينکه اين سامانه در تمامي دستگاه ها مستقر مي‌شود و دبيرخانه آن در شوراي توسعه است خاطر نشان کرد: اميدواريم با بهره برداري از سامانه اقدامات را به نتيجه رسانده و مطالبه رهبري مبني بر تربيت 10 ميليون حافظ قرآن محقق شود.

در ادامه محمد انجم شعاع دبير ستاد راهبري طرح ملي حفظ در مراسم رونمايي از سامانه جامع حفظ قرآن کشور اظهار داشت: آمار و اطلاعات ما در زمينه قرآن و تعداد حافظان قرآن کريم با مشکلاتي مواجه بود که اين امر ناشي از تداخل نفر حفظ و تعدد آزمون هاي حفظ بود. 

وي با بيان اينکه ما با آمار هشت ميليون 900 هزار نفري حافظان قرآن مواجه بوديم افزود: بالاترين اين حافظان قرآن توسط اموزش و پرورش و کمترين آنها توسط نهادهاي مردم نهاد تربيت شده بودند. با توجه به لزوم عدم تکرار در داده ها مبنا را کد ملي افراد قرار داديم که با اين روش قريب بر 3 ميليون نفر حذف شدند که با بررسي ها در مجموع 5 ميليون از بيش از هشت ميليون نفر حذف شدند که البته تعداد حافظان قرآن که در سامانه قرار گرفت تاکنون بدون احتساب تعداد حافظان تربيت شده در نيروهاي مسلح و ايرانيان خارج از کشور و همچنين بخش عمده موسسات مردم نهاد است.

پس از آن نويد نصر مسئول گروه مهندسي سامانه  با اشاره به تعداد حافظان قرآن کريم گفت: بر اساس داده هاداد حافظان قرآن در سطح کشور يک ميليون و 12 هزار و 999 نفر است که يک ميليون و 30 هزار نفر توسط آموزش و پرورش, 105 هزار توسط سازمان اوقاف, 104 هزار نفر توسط وزارت ارشاد و 481 نفر توسط سازمان تبليغات اسلامي تربيت شده اند.

وي به نتايج پايش ها اشاره کرد و افزود: بر اين اساس 587 هزار و 240 نفر حافظ نيم جز, 346 هزار و 644 نفر حافظ يک جز, پنج هزار و 201 نفر حافظ دو جز, 17 هزار و 94 نفر حافظ سه جز, 31 هزار و 109 نفر حافظ پنج جز, 12 هزار و 683 نفر حافظ 10 جز,  دو هزار 784 نفر حافظ 15 جز,  سه هزار سه نفر حافظ20 جز, هزار و 874 نفر حافظ کل قران کريم هستند.

نصر با بيان اينکه بيشترين تعداد حافظان متعلق به آموزش و پرورش است تصريح کرد: 117 هزار و 418 نفر توسط آموزش و پرورش حافظ قرآن شدند و در مجموع استان تهران با 9.89 درصد بيشترين تعداد حافظ قرآن را دارد و استان فارس, سيستان و بلوچستان, آذربايجان شرقي و مازندران به ترتيب در رتبه هاي بعدي قرار دارند.