آمریکا در تحقق اهداف حمله به سوریه شکست خورد

امين حطيط در گفتگو با مهر:

آمريکا در تحقق اهداف حمله به سوريه شکست خورد

کارشناس مسائل سياسي ـ نظامي لبناني با بيان اينکه آمريکا در تحقق اهداف حمله به سوريه شکست خورد، گفت: رياض بيش از ۲ ميليارد دلار براي تأمين هزينه‌هاي اين حمله خرج کرد.

خبرگزاري مهر، گروه بين الملل ـ رامين حسين آباديان: سه کشور آمريکا انگليس و فرانسه بامداد امروز در حمله هوايي و موشکي مراکزي را در سوريه مورد هدف قرار دادند. خبرهاي رسيده حاکي است فرودگاه مزه، مرکز پژوهش ها در برزه، جمرايا و مصياف در سوريه مورد هدف قرار گرفتند.

در اين حمله که با مشارکت آمريکا، انگليس و فرانسه انجام گرفته، از کشتي هاي نظامي و از هواپيما استفاده شده است. دقايقي پس از آغاز حمله، «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا اعلام کرد: اندکي پيش من به نيروهاي مسلح آمريکا دستور آغاز حملات به مواضعي در سوريه که با توانمندي‌هاي شيميايي بشار اسد مرتبط هستند را صادر کردم.

در توجيه اين تجاوز نظامي آشکار، جيمز متيس، وزير دفاع آمريکا با اشاره به آغاز حملات موشکي و هوايي سه کشور غربي به سوريه مدعي شد: حمله امشب عزم جامعه بين‌الملل براي جلوگيري از استفاده از سلاح‌هاي شيميايي را نشان مي‌دهد. وي افزود: تمامي کشورهاي متمدن بايد با حمايت از روند صلح ژنو براي پايان دادن به جنگ سوريه اقدام کنند. 

در همين حال جوزف دانفورد، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در سخناني ادعا کرد مراکزي که هدف گرفته، مرتبط با توانمندي تسليحات شيميايي دولت سوريه بوده اند. وي افزود: ما مراکزي را انتخاب کرديم که خطرات تلفات نظامي عمليات را کاهش دهد. اولين هدف، يک مرکز تحقيقات علمي بود که در دمشق بزرگ واقع شده بود.

درهمين ارتباط خبرنگار مهر گفتگويي را با «امين حطيط» کارشناس مسائل نظامي لبنان ترتيب داده است که مشروح آن را در ذيل مطالعه مي کنيد؛

*ايالات متحده آمريکا و متحدانش بامداد دوشنبه مواضعي در دمشق و حمص را هدف حملات موشکي قرار دادند. شما هدف آمريکا، فرانسه و انگليس از اين حملات را چگونه ارزيابي مي کنيد؟ آيا اين حمله را موفقيت آميز مي بينيد؟

موضع دمشق و متحدان آن يعني تهران و روسيه موجب شد تا آمريکايي ها از هدف قرار دادن اهداف از پيش تعيين شده صرف نظر کننددر ابتدا ايالات متحده آمريکا به همراه متحدانش يعني فرانسه و انگليس يک ليست بلندبالا از اهداف مهم و استراتژيکي که بايد در سوريه هدف قرار گرفته شود، تهيه کردند. با اين حال، موضع دمشق و متحدان آن يعني تهران و روسيه موجب شد تا آمريکايي ها از هدف قرار دادن اهداف از پيش تعيين شده صرف نظر کنند.

بدين ترتيب، اهدافي که مورد هجوم آمريکايي ها قرار گرفتند، عمدتا از بُعد استراتژيک برخوردار نيستند. مواضع استراتژيک نظامي مورد هجوم آمريکا قرار نگرفتند. دو فرودگاه در اطراف دمشق و يک مرکز علمي هدف قرار گرفت. يک مرکز پشتيباني نيز بمباران شد. کاملا واضح و آشکار است که اين تجاوز نظامي به نتايج مورد دلخواه غرب نرسيد.

*ديدگاه شما در خصوص نحوه مقابله سوريه با حمله صورت گرفته توسط متجاوزان چيست؟ آيا دمشق توانست واکنش مناسبي نشان دهد؟

شما ديديد که ايالات متحده آمريکا و متحدانش از طريق هوا و دريا سوريه را هدف حملات موشکي قرار دادند. از مجموع بيش از ۱۰۰ موشک شليک شده توسط آمريکا و متحدانش، سوريه از مجموع بيش از ۱۰۰ موشک شليک شده توسط آمريکا و متحدانش، سوريه توانست حدود ۷۰ موشک را رهگيري و ساقط کندتوانست حدود ۷۰ موشک را رهگيري و ساقط کند. اين بدان معناست که امکانات و توانايي هاي نظامي دولت سوريه بسيار مؤثر و تعيين کننده است. 

بقيه موشک هايي هم که رهگيري نشدند و به خاک سوريه رسيدند، در واقع يا به مکان ها و مناطق کاملا خالي اصابت کردند و يا به مکان ها و مناطقي اصابت کردند که در واقع کاملا بي ارزش و بي اهميت هستند و پيشتر هم توسط اشغالگران صهيونيست تخريب شده اند. لذا خودِ اسرائيلي ها هم معتقدند که اين تجاوز نظامي در تحقق اهدافش شکست خورده است.

*دونالد ترامپ در توئيتي اعلام کرده است که حملات صورت گرفته به سوريه موفقيت آميز بوده است. وي تأکيد کرده که مأموريتش در سوريه تمامي اهداف را محقق ساخته است. در اين خصوص چه ديدگاهي داريد؟

ترامپ همانطور که به دروغ سوريه را متهم به استفاده از تسليحات شيميايي کرد، امروز نيز به دروغ سخن از موفقيت مأموريت خود در سوريه به ميان مي آورداين حلقه اي از سلسله دروغ هاي ايالات متحده آمريکا است. سياست هاي ايالات متحده مبتني بر دروغ و رياکاري است. همانطور که به راحتي و به دروغ سوريه را متهم به استفاده از تسليحات شيميايي کردند، امروز نيز به دروغ سخن از موفقيت مأموريت خود در سوريه به ميان مي آورند. آمريکايي ها همواره دروغ هاي زيادي را در خصوص تحولات سوريه و به ويژه در بحث شيميايي مطرح کرده اند. اين اولين دروغ آنها نيست.

*در خصوص مواضع عربستان سعودي در قبال حمله به سوريه توضيح دهيد. ارزيابي شما از نقش رياض در اين زمينه چيست؟ آيا اقدامات تحريک آميز سعوديها يکي از عوامل اصلي اين حمله نبوده است؟ 

عربستان سعودي حامي مالي حمله صورت گرفته به دمشق و حمص محسوب مي شود. ما از طريق مطالعه روزنامه هاي غربي و همچنين پيگيري اخبار رسانه هاي غربي به اين نتيجه رسيديم که  رياض بيش از دو ميليارد دلار براي تأمين هزينه هاي مالي حمله بامداد امروز به سوريه، اختصاص دادعربستان سعودي بيش از دو ميليارد دلار را براي تأمين هزينه هاي مالي حمله بامداد امروز به سوريه، اختصاص داده است. 

بنابراين، ما عربستان سعودي را در جنايتي که صورت گرفته شريک مي دانيم هرچند که خود به صورت مستقيم در اين حمله مشارکت نداشته است. عربستان سعودي متخصص تخريب و نابودي کشورهاي عربي است. پيشتر ليبي و عراق را به نابودي کشاند. امروز نيز همان کار را در سوريه و يمن انجام مي دهد. امروز عربستان سعودي اموال زيادي را براي نابودي سوريه خرج مي کند.