مسکن اجتماعی؛باری که به منزل نرسید/بنیادمسکن درانتظارتخصیص اعتبار

مهر گزارش مي‌دهد؛

مسکن اجتماعي؛باري که به منزل نرسيد/بنيادمسکن درانتظارتخصيص اعتبار

 

در حالي که مقامات بنياد مسکن علت عدم اجراي مسکن اجتماعي را عدم تخصيص زمين دولتي عنوان مي‌کنند، وزارت راه و شهرسازي مي گويد تا زماني که بنياد نامه برنامه و بودجه را نياورد زمين نمي دهيم.

 

به گزارش خبرنگار مهر، يکي از طرح هايي که براي تامين مسکن اقشار آسيب پذير از ابتداي دولت يازدهم و در دولت دوازدهم در مورد آن تبليغ شد، مسکن اجتماعي است که نهايتا پس از گمانه زني هاي متعدد، وزارت راه و شهرسازي توانست اين طرح را در ابتداي اسفند ماه سال ۹۵ در هيئت دولت به تصويب برساند.

مظاهريان: ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکن اجتماعي تا ۱۴۰۰

حامد مظاهريان معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي در اواخر اسفند ماه همان سال در تشريح جزئيات آنچه در هيئت دولت به تصويب رسيده به پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي گفت: قرار است در اين طرح که از ابتداي سال ۹۶ آغاز مي شود، سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکوني براي اقشار کم درآمد در قالب هاي مختلف شامل مسکن استيجاري، اعطاي وام ساخت مسکن ارزان قيمت به دارندگان زمين يا وام خريد مسکن به اقشار آسيب پذير تدارک ديده شود که نهايتا پس از ۵ سال در پايان سال ۱۴۰۰، مجموعا به ۵۰۰ هزار واحد مسکوني مي رسد.

آخوندي: قرار نيست در مسکن اجتماعي براي مردم خانه بسازيم

اگرچه در تمام اين مدت بارها زمزمه اين اظهارات از سوي دولتي ها به گوش مي رسيد که مسکن اجتماعي طرحي در مقابل مسکن مهر دولت هاي نهم و دهم است، اما نهايتا هفته گذشته وزير راه و شهرسازي آب پاکي را روي دست همه ريخت و گفت قرار نيست در اين طرح مانند مسکن مهر براي مردم خانه بسازيم.

 در خصوص ديگر جزئيات اين طرح هم، مظاهريان اعلام کرد يکي از زيربرنامه هاي اين طرح، اختصاص ۷ ميليون تومان کمک هزينه بلاعوض به خانوارهاي مشمول اين طرح براي تأمين مبلغ پيش نياز تهيه مسکن مهر فاقد متقاضي است.

به گفته معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي، همچنين در اين طرح قرار است مسکن استيجاري در شهرهاي زير ۵۰۰ هزار نفر ساخته شود که منابع مورد نياز آن از طريق تخصيص زمين دولتي به بنياد مسکن و سپس ساخت و ساز آن از سوي سرمايه گذار است که وي براي تأمين هزينه هاي خود، بخشي از واحدهاي ساخته شده را به عنوان مالک به فروش مي رساند و بخشي ديگر را ـ به نسبت ۶۰ درصد به ۴۰ درصد ـ به بنياد مسکن مي دهد تا اين نهاد به مدت مشخصي در اختيار خانواده هاي مشمول قرار دهد.

در سال ۹۶ چند واحد از ۱۰۰ هزار واحد ساخته شد؟

اگرچه در سال گذشته ۱۰۰ هزار واحد براي اقشار مستضعف احداث نشد، اما برخي نهادهاي ذي ربط در اين طرح شامل دستگاه هاي حمايتي از قبيل سازمان تأمين اجتماعي، سازمان بهزيستي، کميته امداد، وزارت رفاه، بنياد مستضعفان، مجمع خيرين مسکن ساز و سازمان ملي زمين و مسکن (به عنوان تأمين کننده زمين دولتي) برخي اقدامات را انجام دادند. با اين وجود تاکنون اعلام نشده که چند واحد از ۱۰۰ هزار واحدي که مي بايست در سال ۹۶ احداث مي شد، ساخته شده، و به نظر نمي رسد در سال جاري نيز موضوع تدارک ديدن ۱۰۰ هزار واحد دوم عملي شود.

بنياد مسکن؛ مجري انحصاري مسکن اجتماعي

يکي ديگر از اتفاقات سال گذشته، ابلاغ دستورالعملي از سوي وزير راه و شهرسازي به دستگاه هاي مجري طرح مسکن اجتماعي بود که بر اساس آن، بنياد مسکن انقلاب اسلامي به عنوان دستگاه مجري اين طرح معرفي شد و به دستگاه هاي ذي ربط چه در بخش جذب منابع و چه در بخش تخصيص زمين تکليف شد که با اين نهاد همکاري کنند.

حق شناس: نه پول دادند نه زمين!

محمدجواد حق شناس، معاون مسکن شهري بنياد مسکن انقلاب اسلامي هفته گذشته در نشست خبري با موضوع تشريح فعاليت هاي اين بنياد در سال ۹۷ در پاسخ به پرسشي در خصوص وضعيت پيشرفت مسکن اجتماعي گفت:علي رغم مکاتبات متعدد، تاکنون نه سازمان ملي زمين و مسکن زمين در اختيار بنياد مسکن قرار داده و نه سازمان برنامه و بودجه منابع اجراي طرح را به اين نهاد داده است.

عظيميان: نامه لزوم تخصيص زمين را به ادارات استاني ابلاغ کرديم

حميدرضا عظيميان، معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل سازمان ملي زمين و مسکن نيز در واکنش به اين اظهارات در بيانيه اي اعلام کرد: در شهريور ماه سال ۹۶ در مجمع عمومي اين سازمان، مصوب کرديم اراضي دولتي را به قيمت تمام شده دولتي در اختيار بنياد مسکن قرار دهيم و اين مصوبه را در همان زمان به ادارات کل راه و شهرسازي استان ها ابلاغ کرديم.

وي افزود: بلافاصله ادارات کل راه و شهرسازي استان هايي که بنياد مسکن در آنها تقاضاي دريافت زمين کرده بود، به مکان يابي و شناسايي اراضي مستعد براي واگذاري به بنياد مسکن اقدام کردند.

عظيميان همچنين سازمان هاي حمايتي ذي ربط در اين طرح را نيز به عدم شناسايي خانواده هاي مشمول دريافت مسکن اجتماعي متهم کرد و گفت: تا کنون دستگاه هاي حمايتي هيچ گونه ليستي از افراد مشمول را به سازمان ملي زمين و مسکن معرفي نکره اند.

حق شناس: عظيميان زمين مسکن محرومان را با زمين مسکن اجتماعي اشتباه گرفته است

در ادامه اين بگومگوها ميان بنياد مسکن و سازمان ملي زمين و مسکن، حق شناس معاون مسکن شهري بنياد مسکن نيز در گفت وگو با راديو اقتصاد اعلام کرد: اين بنياد براي ساخت ۲۰ هزار واحد مسکوني استيجاري در راستاي اجراي طرح مسکن اجتماعي، ميزان متراژ زمين مورد نياز و نيز شهرهاي داراي اولويت را تعيين کرده و سال گذشته طي نامه هايي به سازمان ملي زمين و مسکن اعلام کرده است.

وي يادآور شد: آنچه مديرعامل سازمان ملي زمين و مسکن مي گويد که زمين به بنياد مسکن داده شده، احتمالا طرح هاي ديگر حمايتي بوده که در دو قالب «ساخت مسکن محرومان» و «ساخت مسکن در راستاي اجراي مصوبات سفرهاي استاني رهبر معظم انقلاب» از سوي اين سازمان به بنياد مسکن، زمين داده شده بود و معاون وزير راه و شهرسازي اين ۳ برنامه مجزا از يکديگر را يک برنامه دانسته است.

عظيميان: بنياد مسکن ابتدا موافقت نامه برنامه و بودجه، کد پيمانکار و تأييديه نقشه بياورد بعد زمين مي دهيم

حميدرضا عظيميان در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره مشکلات به وجود آمده ميان بنياد مسکن و سازمان ملي زمين و مسکن در خصوص مسکن اجتماعي و تخصيص يا عدم تخصيص زمين دولتي به بنياد مسکن اظهار کرد: قانون ما را مکلف کرده که زمين مورد نياز براي احراي مسکن اجتماعي را تأمين کنيم و به طور مشخص، بنياد مسکن بايد واحدها را بسازد. براي ساخت و ساز نيز دولت بايد رديف بودجه د راختيار بنياد مسکن قرار دهد. اما چون تخصيص هاي دولتي انجام نشده بنياد نتوانسته اين کار را انجام دهد.

وي افزود: بر اساس نامه اي که عليرضا تابش رئيس بنياد مسکن به سازمان ملي زمين و مسکن ارسال کرده، بنياد از ما براي حدود ۴۰ شهرستان زمين درخواست کرده و در اين نامه حتي ميزان متراژ زمين مورد نياز براي هر شهرستان را هم ذکر کرده است. ما نيز به ادارات کل راه و شهرسازي استان ها اعلام کرديم بايد اين اراضي در اختيار بنياد مسکن قرار داده شود.

معاون وزير راه و شهرسازي ادامه داد: خودِ بنياد مسکن به ما اعلام کرده است که علت اينکه نتوانسته اند از ادارت راه وشهرسازي استان ها و شهرستان ها زمين دريافت کنند اين است که اعتبارات دولتي که سازمان برنامه و بودجه بايد تخصيص مي داد، به بنياد داده نشده است. از سوي ديگر ما در مجمع عمومي سازمان ملي زمين و مسکن تصويب کرديم که زمين را به قيمت بسيار ناچيزي به بنياد مسکن بدهيم و اين اعتبارات دولتي براي ساخت و ساز است که هنوز به بنياد مسکن داده نشده است. بنابراين مشکل اوليه که هزينه زمين بود را حل کرديم و تنها مشکلي که باقي مانده، اعتبارات دولتي ساخت است. اينگونه هم نيست که به آنها بگوييم تا زماني که همين رقم ناچيز را ندهيد، زمين نمي دهيم.

وي يادآور شد: همين الآن هم ما به عنوان سازمان ملي زمين و مسکن اعلام مي کنيم در هر نقطه کشور که بنياد مسکن آمادگي شروع ساخت و ساز را داشته باشد، ما زمين در اختيار آنها قرار مي دهيم. حتي بيشتر از ظرفيتي که بنياد مسکن قبلا درخواست کرده بود هم موظفيم در هر شهرستاني که آنها بخواهند، زمين در اختيار بنياد مسکن بگذاريم.

مديرعامل سازمان ملي زمين و مسکن گفت: برخي فکر کرده اند بنياد مسکن از ما زمين خواسته ولي ما نداده ايم در حالي که اعتبارات به بنياد مسکن داده نشده است از آنجايي که مسکن اجتماعي در اختيار طبقات محروم قرار داده مي شود، بخشي از آن به صورت اجاره اي و بخضي هم به صورت اقساط بلندمدت واگذار مي شود. بنابراين زمين آماده است و بنياد مسکن بايد به ما درخواست کتبي بدهد که مثلا در فلان شهرستان که ليست کلي آن را قبلا داده اند، زمين مي خواهيم و ما اين آمادگي را داريم که زمين به بنياد مسکن بدهيم.

عظيميان تأکيد کرد:ما در  سازمان ملي زمين و مسکن هر زميني را به هر دستگاهي بدهيم تا زماني که مدارک شروع به ساخت نياورد و ما مطمئن نشويم قرار است ساخت و ساز انجام شود، به آنها زمين نمي دهيم. مثلا وزارت علوم يا آموزش و پرورش از ما براي ساخت مراکز آموزشي درخواست زمين مي کنند ما هم به آنها اعلام مي کنيم ابتدا موافقت نامه سازمان برنامه و بودجه، کد پيمانکار و نقشه تأييد شده را به سازمان ملي زمين و مسکن ارائه کند تا ما به شما زمين بدهيم تا زمين هاي دولتي الکي به يک دستگاه داده نشود. در مورد بنياد مسکن هم بايد بگويم اگر شما واقعا همه کارهاي مورد نياز را انجام داده ايد و تنها معطل زمين هستيد، ما هم زمين مي دهيم.

وي ادامه داد: بنياد مسکن مي گويد شما به ما زمين اختصاص بدهيد ما خودمان هر وقت خواستيم ساخت و ساز مي کنيم در حالي که ما مي گوييم قانون اعلام کرده است سازمان ملي زمين و مسکن بايد ابتدا مطمئن شود دستگاه متقاضي زمين، اعتبارات مورد نيازش تخصيص يافته و قرارداد با پيمانکار و نقشه را نيز آماده کرده است و سپس زمين مورد نياز آنها را تأمين مي کنيم. به خصوص که اين واحدهاي مسکوني براي فقيرترين بخش جامعه قرار است احداث شود و ما اين سخت گيري هاي رايج را در خصوص مجريان طرح مسکن اجتماعي انجام نمي دهيم که مثلا در فلان شهر زمين يا امکانات نداريم بلکه هر طور شده زمين درخواست شده را براي آنها تأمين خواهيم کرد. حتي اگر زمين هم نداشته باشيم، مي خريم به آنها واگذار مي کنيم.

اين مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازي خاطرنشان کرد: البته بنياد مسکن هم در اين زمينه مقصر نيست و با توجه به تنگناهاي مالي دولت، اعتبارات دولتي آنها تخصيص نيافته است.

به گفته معاون وزير راه و شهرسازي زماني هم طرح مسکن مهر در دولت هاي نهم و دهم آغاز شده بود، دولت به سازمان ملي زمين و مسکن وقت دستور داده بود تا اراضي دولتي را به ساکنان مسکن مهر اجاره ۹۹ ساله بدهد اما اين قيمت به قدري ناچيز بود که براي ما صرف نمي کرد تا هزينه هاي آن را به صورت ماهانه از مردم بگيريم به عنوان مثال برخي ساکنان مسکن مهر ملزم به پرداخت اجاره ماهيانه ۳۰۰ تومان هستند. بنابراين ما اگر مطمئن شويم هر فرد يا نهادي بخواهد براي محرومان مسکن بسازد، زمين آن را با همين نرخ دولتي تأمين خواهيم کرد.