تحقق درخواست پلیس برای افزایش کلانتری‌ها؛ تهران امن‌تر می‌شود

مهر گزارش مي دهد

تحقق درخواست پليس براي افزايش کلانتري‌ها؛ تهران امن‌تر مي‌شود

پس از پيگيري هاي بسيار مسئولان ارشد نيروي انتظامي، سرانجام وعده افزايش کلانتري هاي تهران از سوي فرماندار داده شد.

خبرگزاري مهر، گروه جامعه: تعداد کلانتري هاي تهران متناسب با افزايش چشمگير جمعيت در اين کلانشهر رشد نکرده است و اين کمبود بيشتر در مناطق حاشيه اي که اتفاقا به دليل فقر، مهاجرت و تفاوت فرهنگ ها آمار بالايي از جرم را به خود اختصاص داده، مشهودتر است.

چندي پيش سردار حسين رحيمي رئيس پليس پايتخت در گفتگو با خبرنگار مهر در توضيح اين نکته که در بافت فرسوده و مناطق حاشيه اي تهران، برخي جرايم مانند زورگيري و فروش و مصرف مواد مخدر بسامد بالاتري دارد، گفت: قطعا کلانتري هاي فعلي بايد ارتقاء پيدا کنند و متناسب با گسترش تهران و افزايش جمعيت نياز به کلانتري هاي بيشتري در تهران بزرگ داريم.

وي افزود: ما در اين زمينه برنامه داريم و اين موضوع را به جد دنبال مي کنيم؛ ضمن اينکه همين جا از خيرين امنيت ساز دعوت مي کنم به کمک پليس بيايند و در اين امر مهم ما را همراهي کنند.

البته موضوع افزايش کلانتري ها و ضرورت اين امر بارها و بارها از سوي مسئولان ارشد نيروي انتظامي مطرح شده بود.

سردار حسين اشتري فرمانده ناجا در گفتگو با خبرنگار مهر و در پاسخ به سوالي که آيا افزايش کلانتري ها که پيش از اين از سوي فرماندار تهران مطرح شد، فقط مختص تهران است، گفت: برنامه افزايش کلانتري ها در دستور کار ماست، اما اين افزايش فقط مختص تهران نيست و برنامه ما براي سراسر کشور است.

متاسفانه بويژه در بافت فرسوده و مناطق حاشيه اي تهران، برخي جرايم مانند زورگيري و فروش و مصرف مواد مخدر بسامد بالاتري دارد، لذا قطعا کلانتري هاي فعلي بايد ارتقاء پيدا کنند و متناسب با گسترش تهران و افزايش جمعيت نياز به کلانتري هاي بيشتري در تهران بزرگ داريموي افزود: تاکيد ما جدا از افزايش کلانتري ها، نيرويي توام با اقتدار، رفعت و مهرباني است.

سرهنگ بستو رئيس پليس پيشگيري پايتخت نيز با بيان اينکه افزايش کلانتري‌ها بايد بر اساس نيازها انجام شود، گفت: بايد نيازها را در نظر بگيريم و بر اساس استانداردهاي جهاني داريم براي هر هزار نفر جمعيت بايد شش پليس داشته باشيم.

به گفته وي افزايش تعداد کلانتري‌ها در دستور کار است و انشاالله انجام مي‌شود.

با توجه به همين تاکيدها بود که آذرماه  سال گذشته عيسي فرهادي با اشاره به اينکه شهرستان تهران به تعداد بيشتري کلانتري نياز دارد، گفت: به دنبال ايجاد مجتمع هاي کلانتري در مناطق ۱۸ گانه شهر تهران هستيم.

 وي با بيان اينکه هم اکنون در سطح شهر تهران تعداد کلانتريهاي موجود جوابگوي نياز مردم نيست، توضيح داد: در طرح اوليه ايجاد مجتمع هاي کلانتري، ارائه خدمات مورد نياز مردم از جمله امور قضايي، گذرنامه ، شکايات و راهور، پيش‌بيني شده است.

مسکوت ماندن افزايش کلانتري ها علي رغم تاکيد همه مسئولان ذي ربط

با وجود اين تاکيدات و رسانه اي شدن وعده ها، اين امر در اجرا شتاب لازم را نيافت و کار به جايي رسيد که رئيس پليس پايتخت عنوان کرد علي رغم نشست هاي مختلف حتي يک گام در زمينه تحقق اين موضوع برداشته نشده است.

سردار حسين رحيمي در ابتداي سال جديد در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اين مطلب گفت: قطعا براي ارتقاء امنيت تهران و دسترسي بهتر مردم به پليس و وضعيت مطلوب تر در بخش انضباط اجتماعي بايد کلانتري هايي که تصويب شده و افزايش آن مورد تاکيد قرار گرفته، به سرعت در تهران ايجاد شود.

وي گفت: اما متاسفانه تا الان هيچ اقدام خاصي نه از طريق استانداري و نه شهرداري تهران در اين زمينه صورت نگرفته است.

رئيس پليس پايتخت اضافه کرد: متاسفانه بويژه در بافت فرسوده و مناطق حاشيه اي تهران، برخي جرايم مانند زورگيري و فروش و مصرف مواد مخدر بسامد بالاتري دارد، لذا قطعا کلانتري هاي فعلي بايد ارتقاء پيدا کنند و متناسب با گسترش تهران و افزايش جمعيت نياز به کلانتري هاي بيشتري در تهران بزرگ داريم.

رييس پليس پايتخت گفت: بر اساس مصوبه شوراي امنيت بايد ۴۰ کلانتري در تهران اضافه شود.

سردار حسين رحيمي اضافه کرد: براي افزايش کلانتري‌ها با فرمانداري و استانداري چندين جلسه برگزار کرديم اما تا کنون نتيجه‌اي حاصل نشده است.

افزايش سرقت در سال ۹۶ و تماس هاي فراوان با ۱۱۰

سردار سعيد منتظر المهدي در بيستمين  نشست خود با خبرنگاران رسانه هاي مختلف مکتوب، ديداري و شنيداري که در اواخر سال گذشته برگزار شد، با بيان اين که بيشترين سرقت ها بين ساعات ۱۸ تا ۲۱ رخ  داده است، گفت: متاسفانه در سال ۹۶ با افزايش ۲ درصدي سرقت هاي خرد و افزايش ۳ درصدي سرقت از منزل مواجه، هرچند در اين زمينه شاهد افزايش ۲ درصدي کشف بوده ايم.

رئيس پليس پايتخت نيز با بيان اينکه نيروهاي پليس حتي در ايام نوروز هم به دليل حجم ورود گردشگران به اين کلانشهر و سفر بسياري از شهروندان در آماده باش کامل است گفت: نيروهاي پليس تمام مدت پاسخگوي شهروندان بودند و در ايام تعطيلات به ۳۲۳ هزار تماس با مرکز فوريت هاي ۱۱۰ به صورت شبانه روزي پاسخ دادند.

وعده ايجاد ۴۰ کلانتري در تهران تا پايان سال ۹۷

سرانجام پيگيري ها و نشست هاي مختلف که همگي تاکيدي بود بر ضرورت افزايش کلانتري ها، به ثمر نشست و روز گذشته عيسي فرهادي در گفت‌وگويي، با اشاره به مصوب شدن نياز تهران براي ايجاد ۴۰ کلانتري جديد گفت: مشکل اصلي در ساخت اين ۴۰ کلانتري تأمين زمين مناسب است؛ اما تاکنون تأمين زمين ۹ کلانتري انجام شده و دو کلانتري نيز در مرحله ساخت ساختمان هستند.

وي افزود: تلاش خواهيم کرد که موضوع تامين اعتبار براي تملک زمين لازم جهت ساخت اين ۴۰ کلانتري هر چه زودتر انجام شود.

فرماندار تهران تاکيد کرد: پيش بيني مي‌کنيم تا پايان سال جاري ساخت اين ۴۰ کلانتري انجام شود يا حداقل تأمين زمين مورد نياز براي ساخت آنها صورت گيرد.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ با اشاره به اين موافقت گفت: ما شاهد حرکت رو به رشد پليس پايتخت در تمامي زمينه ها هستيم؛ با توجه به اين که پيچيدگي جرم، ترافيک و ساير معضلات اجتماعي و انتظامي در تهران بيش از ساير استان ها است، اما با اين اوصاف تلاش کرديم که هم رضايت شهروندان و هم رضايت خداوند متعال را به دست آوريم و اميدواريم با ارايه بهترين خدمات انتظامي و اجتماعي، امنيت پايدار را براي شهروندان به ارمغان بياوريم.

سردار رحيمي تاکيد کرد: امروز وضعيت امنيت در تهران نه تنها در مقايسه با کشورهاي همسايه، بلکه از بسياري کشورهاي اروپايي بالاتر است. به جرات مي توان گفت امنيتي که در پايتخت ايران برقرار است، در بسياري از کشورهاي اروپايي و پايتخت هاي آنها مشاهده نمي شود.

سردار رحيمي تصريح کرد: هنگامي که من در اين مسئوليت قرار گرفتم، افزايش سرقت در تهران ۵ و ۶ درصد بود اما اکنون اين آمار به زير ۳ درصد رسيده است. قطعا با افزايش کلانتري ها باز هم شاهد کاهش بيشتر اين آمار خواهيم بود.