مسابقات تیمی قرآن راه بیاندازیم

حجت الاسلام عليرضا شاهسوني در گفتگو با مهر:

مسابقات تيمي قرآن راه بياندازيم

 

مدير موسسه بيت الاحزان حضرت زهرا(س) با بررسي فعاليت‌هاي قرآني همزمان با برگزاري سي و پنجمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن، راه اندازي مسابقات تيمي و باشگاهي قرآن را باعث خيزش موسسات دانست.

 

حجت الاسلام «عليرضا شاهسوني» مدير موسسه بيت الاحزان حضرت زهرا(س) در گفتگو با خبرنگار مهر بيان کرد: در هر فعاليتي که تبليغي ترويجي انجام مي‌شود بايد هدف اصلي جذب عموم مردم و بردن قرآن در دل جامعه باشد. اگر آن فعاليتي که تبليغي و ترويجي انجام مي‌دهيم، نتيجه‌اش حضور قرآن در دل جامعه نباشد، معلوم است فعاليت مطلوبي نيست.

وي ادامه داد: جايي مثل مسابقات بين‌المللي قرآن که اگر بخواهيم از لحاظ فعاليت تبليغي و ترويجي آن را ارزيابي کنيم بايد ببينيم تا چه ميزان به دل جامعه رفته و توانسته مردم را درگير کند که به همان ميزان که توانسته مردم را درگير کند، موفق تر است.

شاهسوني با اشاره به اينکه بايد ببينيم مسابقات بين‌المللي تا چه ميزان مردم را درگير کرده است، تصريح کرد: مسابقات في ذات درگيري ايجاد نمي‌کند، بلکه بايد رسانه‌هاي مختلف مثل صدا و سيما و راديو نقش زيبا و پررنگي داشته باشند تا با بازتابي از آن مسابقات فکر مردم را متوجه قرآن کنند.

مدير مرکز حفظ تخصصي کشور اظهار کرد: همانطور که گفته شد، اين مسابقات بين‌المللي است و مسابقات ملي و مسابقاتي که در سطح کشور برگزار مي شود، بايد به مسابقات باشگاهي قرآن تبديل شود که بارها گفته شده‌است.

 شاهسوني در ادامه با تأکيد به لزوم مسابقات باشگاهي تصريح کرد: در حال حاضر مسابقات در بين افراد و شخصيت‌هاي قرآني است، اما بايد به سمت موسسات قرآني و تيمي پيش رود تا  باعث خيزش موسسات شود.

وي ادامه داد: مسابقات تيمي يعني مشخص شود که در  تيم از موسسه بيت الاحزان، تيمي ديگر از جامعه القرآن و تيمي ديگر از مهد قرآن تيم بيايد و تيم برنده باشد تا شخص.

شاهسوني در ادامه افزود: زماني که  مسابقات به سمت باشگاهي شدن پيش برود و در رشته‌هاي مختلفي از جمله ده جز ۲۰ جز و حفظ کل باشد، هر موسسه يک نماينده دررشته‌هاي مختلف ارائه مي‌دهد و  نماينده موسسه‌اي با نماينده موسسه ديگر رقابت مي‌کند.

اين مدير قرآني کشور با اشاره به نمايشگاه جنبي در حاشيه سي و پنجمين دوره مسابقات بين‌المللي ادامه داد: اين نمايشگاه در حاشيه مسابقات بين المللي قرآن باعث تشويق چهره‌هاي قرآني  که براي بازديد از مسابقات آمده‌اند، مي‌شود و هم  فعالين قرآني همديگر را شناخته و توانمندي‌هاي همديگر را بهتر رصد مي‌کنند.

وي عدم گرايش به قرآن را معضلي بزرگ در جامعه امروزي بيان کرد و افزود: در مسابقات افرادي که با قرآن مرتبط هستند، حضور پيدا مي‌کنند و مشکل امروز جامعه در بحث گرايش به قرآن که متأسفانه بزرگترين ظلم در حق قرآن است، دسته‌بندي افراد براي گرايش به سمت قرآن است.

وي عدم حضور اقشار مختلف در حوزه قرآني را آسيبي جدي مطرح کرد و عنوان کرد: فکر عمومي جامعه ما قرآنيان را افرادي اعم ازکودکان، بانوان خانه‌دار، پشت کنکوري ها و کساني که راه به جايي نبرده‌اند، مي داند بنابراين اگر دکتري حافظ قرآن و يا قاري شد شاخص مي‌شود در حالي که کل مهندسين و پزشکان اقشار مختلف ما بايد حافظ و قاري و مانوس با قرآن باشند و احساس کنند که به قرآن نياز دارند.

شاهسوني با اشاره به فعاليت‌هاي سازمان‌ها و نهاد ها تصريح کرد: بايد سطح مخاطبين قرآني را عوض کنيم با توجه به اينکه قرآن براي همه است. براي خواص جامعه بايد با برنامه مدون پيش رويم به عنوان مثال در دانشگاه علوم پزشکي کلاس قرآن و معارف برگزار کنيم و دانشجوهاي پزشکي، دانشکده‌هاي فني مهندسي، ورزشکاران شاخص و الگوهاي جامعه را با قرآن درگير کنيم.