ملاقات معصومه ابتکار با رییس جمهور اندونزی

ملاقات معصومه ابتکار با رييس جمهور اندونزي

معصومه ابتکار که دوشنبه شب در راس هياتي وارد جاکارتا پايتخت اندونزي شد روز گذشته با رييس جمهور اندونزي ملاقات کرد.
به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني معاونت امور زنان و خانواده، معصومه ابتکار در اين ديدار، با ابلاغ سلام دکتر روحاني گفت: در دو سال گذشته تحولات خوبي در روابط دو کشور صورت گرفته، اما با توجه به ظرفيت‌هاي موجود هنوز راه‌هاي زيادي براي رسيدن به همکاري‌هاي متناسب با ظرفيت‌ها وجود دارد.
معاون رييس جمهور از مواضع دولت اندونزي نسبت به ايران در رابطه با برجام قدرداني کرد و گفت: برجام صرفا يک سند همکاري ميان ايران و کشورهاي غربي نيست، بلکه سندي بين المللي براي استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي و تثبيت صلح در جهان است.
وي اقدامات نمايشي رژيم صهيونيستي عليه را ايران مخرب صلح و ثبات در منطقه دانست.
ابتکار با اشاره به چالش‌هاي موجود در عرصه‌هاي بين‌المللي بر تاثير همکاري‌هاي نزديک ميان دو کشور و فائق آمدن بر چالش‌ها تاکيد کرد.
معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده  همچنين به پيش نويس سند همکاري در حوزه زنان که ميان دو طرف در حال بررسي است، اشاره و اظهار اميدواري کرد که سريع‌تر نهايي و امضاء شده تا همکاري‌ها در اين بخش آغاز شود.
وي تلاش‌ها و کوشش‌هاي جمهوري اسلامي ايران را در جهت پيشبرد و تفکر اسلام رحماني دانسته و افزود: ايران دو پيشنهاد گفتگوي تمدن ها و همچنين مقابله با خشونت و افراطي‌گرايي را به جهان ارائه کرد که در سازمان ملل تصويب شد.
رئيس جمهوري اندونزي نيز در اين ديدار با بيان اينکه ايران و اندونزي دو کشور بزرگ با جمعيت زياد مسلمان هستند، گفت: در دنياي امروز که موضوعات شناخته شده و شناخته نشده، جهان را تهديد مي‌نمايد، مي‌بايست با يکديگر همکاري کنيم. به همين دليل اندونزي ايده برگزاري نشست اسلام اعتدالي را طرح کرده تا با گفتگو و تبادل تجربيات بتوانيم با خشونت و افراط‌گري مقابله کنيم.
وي گفت: جمهوري اندونزي به جايگاه و ارزش بانوان واقف است و براساس آيه ۳۴ سوره نساء در جهت پيشبرد و توانمندسازي‌زنان مي‌کوشد.
معصومه ابتکار همچنين روز سه شنبه به عنوان يکي از سخنرانان اصلي افتتاحيه "کنفرانس متفکران و دانشمندان عالي رتبه جهان اسلام در مورد اسلام اعتدالي" سخنراني کرد.
ابتکار به دعوت دکتر دين شمس‌الدين - نماينده ويژه رئيس جمهور اندونزي در امور گفت‌وگو و همکاري بين اديان و تمدن‌ها به نشست عالي اسلام ميانه رو دعوت شده است.
آيت الله محمد علي تسخيري - رييس شوراي عالي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي و مشاور عالي رهبر معظم انقلاب اسلامي نيز از ديگر شخصيت‌هاي برجسته دعوت شده به اين نشست است.