آموزش‌های قرآنی باید بازنگری شوند/ تأسیس مهدالرضا در ۳۱ استان

مدير مرکز قرآني آستان قدس در گفتگو با مهر:

آموزش‌هاي قرآني بايد بازنگري شوند/ تأسيس مهدالرضا در ۳۱ استان

حجت الاسلام ميريان، مدير مرکز قرآني سازمان فرهنگي آستان قدس رضوي گفت: آموزش و پرورش بايد با بازنگري در فعاليت و آموزش هاي قرآني، فرزندان ايران اسلامي را قرآني تر تربيت کند.

حجت‌الاسلام‌ سيدمسعود ميريان، مدير مرکز قرآني سازمان فرهنگي آستان قدس رضوي در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بيان اهميت فعاليت هاي قرآني در جامعه گفت: با تمام آنچه که تا به حال در کشور اتفاق افتاده از بدو انقلاب اسلامي تا به امروز که چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي است خيلي نتوانستيم عموم جامعه را با قرآن مأنوس کنيم. قرآن بايد در زندگي مردم وارد شود تا مردم از اين کتاب آسماني استفاده کاربردي ببرند.

وي ادامه داد: فرهنگ عمومي پناه آوردن به قرآن هنوز در جامعه جا نيفتاده است و فعاليت هاي قرآني محدود به عاشقين قرآن و کساني است که خودشان جزئي از جامعه قرآني هستند، در حالي که قرآن براي همه اقشار و تمام مردم مسلمان است.

ميريان با اشاره به اينکه قرآن هنوز در بطن زندگي مردم جامعه راه نيافته است، تصريح کرد: در خيلي از مباحث آموزشي، قرآن وارد زندگي خانواده نشده است در حالي که بسياري از مردم با مفاهيم قرآني، روخواني، روانخواني آشنا هستند ولي تا رسيدن به ظهور رفتار قرآني در بطن جامعه بسيار فاصله داريم.

مدير مرکز قرآني سازمان فرهنگي آستان قدس رضوي با اشاره به برگزاري ميليونها محفل انس با قرآن و جلسات متعدد آموزش اظهار داشت: نمي توان اتفاقات مثبتي که در حوزه قرآني رقم خورده را کتمان کنيم، اما اين اتفاقات فراگير نبوده و به اين دست فعاليت ها نياز بيشتري احساس مي شود. اينکه مردم دغدغه قرآن داشته باشند و در سبد خانوارشان براي قرآن وقت بيشتري گذاشته شود، نيازمند عموميت و فراگيري بيشتري است.

ميريان با تأکيد بر نقش تبليغات قرآني در رسانه ها ادامه داد: رسانه مي تواند در زمينه کاربردي کردن دستورات قرآن به طور جدي مثمر ثمر باشد؛ علي الخصوص صدا و سيما وظيفه خطيري در گسترش فرهنگ دارد. در واقع مي توان گفت فراگيري صدا و سيما در بين مردم بسيار است و هنوز جايگاه خودش رادر معرفي فعاليت هاي قرآني دارد و مي تواند يک قهرمان قرآني که هم اخلاق دارد و با همه ملاک هاي شرعي و انساني آن قهرمان و برجسته است در بين عموم جامعه الگوپروري کند.

 وي مسابقات بين المللي را بزرگترين و برجسته ترين رخداد قرآني دانست و افزود: مسابقات بين المللي به عنوان يک رخداد عظيم در يک زمان مخصوص انجام مي شود که مختصر بوده و بعد از آن نياز مخاطبين قرآني  برآورده نمي شود.

ميريان با اشاره به نزديکي ماه مبارک رمضان افزود: با توجه به اينکه ماه مبارک رمضان در پيش است و اين ماه بهار قرآن و ماه نزول قرآن است بايد تمام فضاي کشور رنگ و بوي قرآني بگيرد و انس ويژه اي در سطح رفتار افراد جامعه با قرآن شاهد باشيم.

بازنگري آموزش قرآن در مدارس را جدي بگيريم

اين مدير فعال قرآني با اشاره به آموزش و پرورش به عنوان  يکي از نهادهاي موثر در امر انس با قرآن اضافه کرد: آموزش و پرورش بايد با بازنگري در فعاليت و آموزش هاي قرآني، فرزندان ايران اسلامي را قرآني تر تربيت کند.

وي با اشاره به تدريس ۱۵ ساله در کسوت معلمي قرآن در مقطع ابتدايي گفت: کودکان از آزمون قرآن مي ترسند. زماني که قرار به سنجش مي شود و قرآن مثل يکي از درس ها مورد آزمون و خطا قرار مي گيرد چون زبان مادري نيست و ما نتوانستيم اين زبان را براي آنها جا بياندازيم، فراگيري آن براي بچه ها سخت شده است و وقتي روخواني قرآن که سطحي ترين آموزش در اين زمينه است نباشد قرآن به گوشه ها رفته و فاصله بين خردسالان و قرآن خواهد افتاد. قطعا آموزش و پرورش نقش جدي و اساسي دارد و بايد در سيستم قرآني آن بازنگري شده و براي  جذب کودکان در کلاس قرآن معلمين متبحري در امر آموزش بايد تربيت شوند.

باتوان کم مالي توقع پيشرفت در محصولات قرآني را نداشته باشيم

ميريان در خصوص فعاليت هاي ديجيتالي و محصولات قرآني افزود: سرعت ما براي توليد محصولات نو آورانه در زمينه هاي ديجيتال و نرم افزاري بسيار پايين است ما بايد در زمينه نوآورانه ايده ها را خلق کنيم و بايد به سمتي برويم که از فناوري پيشي بگيريم بعضي از موسسات فعاليت هاي خوبي انجام داده اند و فعاليت هاي اپليکيشني خوبي در بازار ارائه کرده اند و يا بعضي از انيميشن ها با موضوع و محتواي خوبي طراحي شده است اما فاصله بسيار و سرعت کم باعث عدم جذب و قبضه بازار مي شود.

وي علت عدم استقبال از محصولات قرآني را بودجه کم دانست و اظهار کرد: براي کارهايي که ارائه شده به اين علت که بودجه هاي خوبي برايشان لحاظ نشده در اين زمينه کم هزينه مي شود و کارهايي که در اين زمينه انجام مي شود قوت لازم را ندارد. معتقدم وقتي مي خواهيم کار خوبي انجام دهيم، بايد پول خوبي براي انجام آن علي الخصوص در حوزه نرم افزار و محصولات فناوري داشته باشيم.

اعزام قاريان به خارج از حرم وظيفه مرکز قرآن استان قدس

مدير مرکز قرآني آستان قدس رضوي با اشاره به اين مرکز افزود: با توجه به اينکه مرکز قرآن کريم آستان قدس کمتر از يکسال تاسيس شده است تمام فعاليت هاي قرآني خارج از محدوده حرم بر عهده اين مرکز قرآني است.

وي ادامه داد: برگزاري محافل انس با قرآن محدود در مکان هايي خارج از حرم دربعضي از مناسبت ها و برپايي مهد الرضا که آموزش قرآني خردسالان پيش از دبستان را به روش قصه و بازي در استانها سطح کشور برعهده دارد از جمله فعاليت هاي اين مرکز است.

 مدير مرکز قرآني سازمان فرهنگي سازمان آستان قدس رضوي در خصوص فعاليت هاي اين مرکز اشاره کرد:طرح رحمه للعالمين، طرح کوثر رسول الله که به صورت سراسري در کل کشور برگزار شد و تمام فعاليت هاي قرآني خارج از حرم در عرصه ملي و بين المللي با مرکز قرآن کريم سازمان فرهنگي است و در اين ده ماه مهد الرضا از نه استان به ۳۱استان ارتقا داده شده و رشد کمي در تعداد استانها انجام شد همچنين در سال ۹۵،  ۱۲ هزارقران آموز داشته و در سال ۹۶،به ۱۷ هزار دانش آموز رسيده است.