توافق با فدراسیون ممکن نیست/ محترمانه نبود به قرعه کشی بروم

کارلوس کي‌روش:

توافق با فدراسيون ممکن نيست/ محترمانه نبود به قرعه کشي بروم

 

سرمربي تيم ملي فوتبال ايران در خصوص اينکه آيا با فدراسيون کشورمان براي ادامه همکاري به توافق خواهد رسيد، گفت: با توجه به پيشنهادي که داده‌اند توافق با فدراسيون فوتبال ايران ممکن نيست.

 

 

به گزارش خبرگزاري مهر، کارلوس کي‌روش در پايان نخستين روز از اردوي نهايي تيم ملي درباره موضوعات مختلف به صحبت پرداخت که به اين شرح است:

* پس از نخستين روز فاز اول اردوي نهايي تيم ملي ارزيابي‌تان از وضعيت تيم ملي چگونه است؟

بهتر از اين نمي‌شد؛ از اين بدتر هم نمي‌شد. بهتر از اين نمي‌شد چون که توانستيم برنامه‌هاي استرتژيک خودمان را که از طرف فدراسيون ارائه و تاييد شده بود بنابر اصول و تفکراتي که به آن اعتقاد داريم و اينطور فکر مي‌کرديم که جام جهاني اولويت نخست فوتبال ايران است، پيش ببريم. بهتر از اين نمي‌شد. به خاطر اينکه منابع انساني و لجستيکي لازم را در اختيار داريم. از اين بهتر نمي‌شد چون همه خوشحال هستيم.

از اين بدتر هم نمي‌شد چون ما نتوانستيم بازيکنان مورد نيازمان را در اردو داشته باشيم تا بتوانيم تصميمات نهايي درست را اتخاذ کنيم. يک بار ديگر دقيقا مثل جام جهاني برزيل متاسفانه بعضي از بازيکنان فرصت حضور در جام جهاني را به همين خاطر از دست خواهند داد و طبيعتا اين مساله باعث لطمه به منافع ملي مي‌شود.

* اين يعني که فوتبال ايران از آن اتفاق، تجربه‌اي کسب نکرد. درست است؟

من با اين مبحث به طور کامل موافق نيستم. يادگيري از گذشته‌ها يک بحث است ولي پيدا کردن راهکارها يک موضوع ديگر است  يادگيري يک موضوع است و اتخاذ تصميمات با شهامت در زمان مناسب يک بحث ديگر. الان ديگر به جايي رسيديدم که بحث رضايت يا عدم رضايت مطرح نيست. الان فقط بايد پذيرا باشيم، به همين خاطر ما بايد مسووليت‌هايي که توامان با وظايف برايمان ايجاد مي‌شود را بپذيريم.

همانطور که مي‌دانيد فدراسيون فوتبال عربستان تصميم گرفت که اردوي  تيم ملي اين کشور را از امروز با ۲۷ بازيکن داخلي در اسپانيا آغاز کند. مطمئنا مربيان باشگاه‌ها و همينطور هواداران عربستان بايد به اين تصميم احترام بگذارند. احتمالا بعضي از آنها با اين تصميم موافق نيستند اما اين تصميم از جانب فدراسيون فوتبال عربستان است و جامعه فوتبال آنجا بايد اين تصميم را بپذيرد ولي در ايران تصميم فدراسيون اين بود که بايد برعکس اين امر اتخاذ شود که اولويت با باشگاه‌ها و فعاليت‌هاي باشگاهي باشد به همين دليل هم هواداران تيم ملي و همينطور کادر فني تيم ملي بايد اين مساله را بپذيريم. خيلي ساده. دقيقا مثل مساله گذشته، بعضي‌ها موافق هستند و بعضي‌ها موافق نيستند.

* به چه دليل و اهميتي با در نظر گرفتن شرايط فعلي باز هم شما تصميم گرفتيد اين اردو را در اين تاريخ (امروز) شروع کنيد؟

به خاطر اينکه نظر خاضعانه حرفه‌اي و مربيگري بنده که بنابر تجربه و دانش من است، اين بود که بسيار اهميت داشت که يک برنامه خاص براي کمک به بازيکنان داخلي‌مان داشته باشيم تا آنها بتوانند بهتر آماده باشند و بهتر بتوانند در سطح بالاتر رقابتي قرار بگيرند و عملکرد تاثيرگذارتري داشته باشند و اين تنها نظر بنده نيست.

بدون هيچ شک و شبهه‌اي اين نظر تمام سرمربيان تيم‌هاي ملي آسيايي و آفريقايي است. من تا به حال يک سرمربي ملي در هيچ کشوري را نديدم که نظر مخالف اين را داشته باشد. مطلب دوم اين است که بنا بر اين اعتقاد، دليل اينکه اين برنامه اتخاذ و انتخاب شده است به خاطر اين بود که به من چندين بار از طرف فدراسيون فوتبال گفته شد که آماده سازي جام جهاني اولويت اول فوتبال ايران است؛ موضوعي که در آخر هم اتفاق نيفتاده است. به همين خاطر مجبور هستيم که بهترين تلاش‌مان را با در نظر گرفتن واقعيات انجام دهيم.

* ممکن است بعضي از اين بازيکنان لطمه بخورند و اين فرصت را از دست بدهند؟

دقيقا مثل جام جهاني ۲۰۱۴ که نتوانستيم روي يکسري از بازيکنان حساب کنيم و تعدادي از بهترين بازيکنان‌مان را از دست داديم و دقيقا همان اتفاق دوباره خواهد افتاد.

* اين اشتباه بازيکنان بود؟

نه به هيچ عنوان تقصير بازيکنان نيست. ولي بين يک بازيکني که خيلي خوب آماده است و بازيکني که آمادگي لازم را ندارد من انتخاب ديگري نمي‌توانم داشته باشم.

* شما قبل از بازي با ازبکستان تصميم نهايي‌تان را مي‌گيريد؟

بنا بر برنامه استراتژيکي که بنده در ذهن داشتم، مرحله اول برنامه نهايي آماده سازي ما اهداف مختلفي را در بر مي‌گرفت. يکي از اهداف ما اين بود که از ۱۵ تا سي‌ام ارديبهشت که شامل دو بازي دوستانه مي‌شد، آخرين فرصت ما باشد که بازيکنان را مورد مشاهده، آماده‌سازي و آناليز قرار دهيم و چند تصميم آخرمان را بگيريم ولي الان ديگر اين مقدور نيست. به نظر شما چه کسي در اينجا لطمه مي‌خورد؟ در درجه اول بازيکنان و در درجه دوم تيم ملي. بعضي از آنها لطمه مي‌خورند چون فرصت مناسب و منصفانه لازم را نخواهند داشت. همين اتفاق در جام جهاني ۲۰۱۴ افتاد و تعدادي از بازيکنان جام جهاني را از دست دادند.

* در بازي با ازبکستان تعداد کافي بازيکن در اختيار خواهيد داشت؟

خير ما بازيکنان کافي نخواهيم داشت. در حال حاضر ما راهکارهاي مناسب براي انجام انتخاب‌هايي که مي‌خواستيم براي بازي ازبکستان بگيريم، نداريم. طبق برنامه و اهدافي که من در ذهن داشتم بازيکنان لازم را براي اين بازي نداريم و مطمئنا بدون بازيکنان مناسب براي مطالبي که در ذهن داشتم، شايد انجام اين بازي منطقي به نظر نيايد. از ليست گذشته‌مان ۱۲ بازيکن را در اختيار نداريم. اين بازيکنان بايد جزو اين برنامه مي‌بودند. يک بار ديگر تاکيد مي‌کنم اين چيزي نيست که قبلا به من گفته شده باشد اما واقعيت است. وظيفه من است که با در نظر گرفتن ظرفيت اين ۵ بازيکني که هستند  و بازيکناني که در آينده به ما اضافه مي‌شوند بهترين تلاش‌مان را داشته باشيم.

* آخرين وضعيت بازيکنان مصدوم تيم ملي چگونه است؟

در حال حاضر اشکان دژاگه را در فرايند ريکاوري داريم و مراحل درمان او بسيار مثبت به پيش‌ مي‌رود و هنوز دلايل محکمي داريم که اعتقاد داشته باشيم که مي‌توانيم اشکان را برسانيم. متاسفانه دو روز پيش اطلاعاتي را درباره مصدوميت مسعود شجاعي دريافت کرديم و در حال حاضر متاسفانه نگراني بسيار جدي وجود دارد که آيا او مي‌تواند برسد يا خير.

* درباره ديدار برابر يونان هم گمانه‌زني‌هاي زيادي وجود دارد. اين بازي برگزار خواهد شد؟

بنا بر برنامه استراتژيک‌مان فاز اول اردو با انجام بازي در ۲۹ ارديبهشت به پايان مي‌رسد  فاز دوم اردو در ترکيه است که قرار بود دو بازي در آنجا برگزار کنيم. يکي ديدار برابر ترکيه در هفتم خرداد و ديگري بازي با يونان در دوازده خرداد و مرحله سوم و نهايي‌مان از ۱۵ خرداد آغاز مي‌شود تا ۲۴ خرداد و يک ديدار برابر ليتواني در تاريخ ۱۸ خرداد در مسکو خواهيم داشت.

* ديروز قرعه‌کشي جام ملت‌هاي آسيا در دوبي برگزار شد و غيبت شما در اين مراسم تعجب‌آور بود؟

فکر نمي‌کنم که بايد به عنوان سورپرايز تلقي شود چون همانطور که مي‌دانيد اين مراسم براي فدراسيون، تيم‌ها و سرمربياني بود که در جام ملت‌ها اين تيم‌ها را هدايت مي‌کنند. براي بنده مناسب و محترمانه نبود که بدون اينکه سرمربي تيم ملي ايران در آن برهه باشم در اين مراسم شرکت کنم.

* فدراسيون اما به شما به صورت رسمي پيشنهاد تمديد قرارداد ارائه داده است؟

بله اين درست است ولي ارائه و بيان اين پيشنهاد يک مطلب است و مطلب ديگر اين است که با در نظر گرفتن اين پيشنهاد به يک توافق برسيم. بنده بايد اذعان کنم با توجه به شرايطي که به من پيشنهاد شده بود فکر نمي‌کنم رسيدن به يک توافق مقدور باشد.

* چرا؟

اين مسائل تنها به اين دو شخص مربوط است؛ پرزيدنت و کچ.