بهره مندی کودکان دارای سوءتغذیه از سبد غذایی

بهره مندي کودکان داراي سوءتغذيه از سبد غذايي

کودکان زير ۵ سال دچار سوء تغذيه از سبد غذايي کميته امداد بهره مند شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدي ساماني رييس کميته امداد منطقه ۱۹ با بيان اينکه ارائه خدمات بهداشت و درمان يکي از اولويت هاي اين نهاد به جامعه هدف است، گفت: يکي از خدمات بخش بهداشت اجراي طرح پيشگيري از سوء تغذيه ويژه کودکان کمتر از پنج سال است که با معرفي مرکز بهداشت و درمان جنوب تهران و بررسي اين نهاد اجرا مي شود.

وي با اعلام اينکه در سال گذشته به بيش از ۸۵ خانوار داراي کودک کمتر از ۶ سال دچار سوءتغذيه خدمات ارائه شده است، افزود: ۵۴ ميليون و ۲۶۲هزار تومان براي تهيه بسته هاي غذايي و رفع مشکل سوء تغذيه اين تعداد کودک هزينه شده است که ۹۰ درصد از کودکان تحت حمايت اين طرح از خانوارهاي غيرمددجو  و مابقي از خانوارهاي تحت حمايت اين نهاد هستند.

رئيس کميته امداد منطقه ۱۹ با بيان هم اکنون ۷۴ کودک در اين نهاد تحت حمايت طرح رفع سوء تغذيه قرار دارند، بيان کرد: در سال گذشته ۱۱ کودک با رسيدن به وزن مناسب از اين طرح خارج شده و هم اکنون ۱۵ کودک دچار سوء تغذيه در نوبت دريافت خدمات اين طرح هستند.

ساماني ادامه داد: آموزش‌هاي لازم از جمله اهميت تغذيه براي کودکان در سنين رشد، شناسايي مواد غذايي مفيد و مغذي، نحوه طبخ و نگهداري بهداشتي غذا توسط کارشناسان بهداشت و درمان به مادران اين گروه از جامعه هدف ارائه‌ و وضعيت رشد اين کودکان در هر شش ماه پايش مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه بيشتر کودکان دچار سوء تغذيه توسط شبکه بهداشت و درمان جنوب تهران شناسايي و به اين نهاد معرفي مي شوند؛گفت:سوء تغذيه از جمله بيماري‌هايي است که نياز به بررسي و مراقبت بيشتري دارد و عدم کنترل اين بيماري عوارض جبران‌ناپذيري را براي فرزندان خانوارهاي داراي فرزند در اين گروه سني به دنبال دارد.

رئيس کميته امداد منطقه ۱۹ با اشاره به اهداف اجراي اين طرح،تأکيد کرد: کمک به کودکان داراي سوء تغذيه با هدف تغذيه مناسب، کمک به بهبود آنها، افزايش شاخص سلامت و ارتقاء سطح هوشي به کودکان سالم و توانمند اجرا مي شود.

ساماني با اعلام برنامه هاي اين نهاد به مناسبت هفته سلامت، بيان کرد: در همين جهت اين نهاد اقدام به توزيع سبد غذايي ميان خانوارهاي داراي فرزند کمتر از پنج سال مشمول طرح کمک به رفع سوءتغذيه کرد.

وي افزود: ۷۴ سبد غذايي حاوي  گوشت گوسفندي و مرغ، شير، ماست، پنير، حبوبات و برنج به ارزش هر سبد ۱۴۰ هزار تومان بين اين تعداد خانوار توزيع شد.

ساماني همچنين به برگزاري کارگاه آموزش بهداشت فردي با محوريت تغذيه با حضور  ۲۵ نفر از مادران و فرزندان سه تا پنج سال آنان کرد و ادامه داد: شرکت کنندگان در اين دوره با چگونگي بهداشت مواد غذايي ، تغذيه سالم و الگوي صحيح مصرف مواد غذايي اشنا شدند.

رئيس کميته امداد منطقه ۱۹ تهران با بيان اينکه اين اقدام با همکاري مرکز بهداشت و درمان جنوب تهران بزرگ انجام شده است، گفت: در اين کارگاه آموزشي فلورايد تراپي براي کودکان سه تا پنج سال  انجام و مطالب لازم جهت تغذيه مناسب و رسيدگي به بهداشت و درمان به مادران آنها ارائه شد.