مسجد؛ پایگاه حمایت از کالای ایرانی/ رونمایی از نرم افزار مسجدیاب

رئيس ستاد دهه تکريم و غبارروبي مساجد عنوان کرد؛

مسجد؛ پايگاه حمايت از کالاي ايراني/ رونمايي از نرم افزار مسجدياب

حجت الاسلام صداقت

حجت‌الاسلام مجتبي صداقت، رئيس ستاد دهه تکريم و غبارروبي مساجد گفت: دهه تکريم و غبارروبي مساجد با شعار «مسجد، پايگاه همه کارهاي نيک» از ۱۷ تا ۲۶ ارديبهشت ماه در همه مساجد برگزار مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبري دهه تکريم و غبارروبي مساجد با حضور حجت الاسلام مجتبي صداقت، رئيس ستاد اين دهه، صبح امروز در مجتمع فرهنگي آموزشي محراب برگزار شد.

حجت الاسلام مجتبي صداقت، در ابتداي اين نشست با بيان اينکه دهه تکريم و غبارروبي مساجد بعد از انقلاب اسلامي سنتي است که مورد استقبال قرار گرفت و گسترده شد، تصريح کرد: ايام غبارروبي و عطرافشاني مساجد قبل از ماه مبارک رمضان و در دهه آخر ماه شعبان برگزار مي شود به اين دليل که مردم در ماه رمضان از مساجد به خصوص در شب هاي قدر استقبال بيشتري مي کنند به همين دليل از سال هاي گذشته قبل از ماه رمضان اقداماتي براي مساجد انجام مي شد که در سال هاي اخير تصميم گرفته شد علاوه بر غبارروبي کالبد از کارکردهاي مسجد هم غبارروبي شود. اعتقاد ما اين است که اگر مي خواهد خانه خدا آباد شود بايد به سنت پيامبر برگرديم که براي ترويج زندگي اسلامي کارکردهايي را براي مساجد در نظر گرفته تا آنها زنده شوند. بر اساس نظريات کارشناسي و مطالعات و تحقيقات گسترده اي که در اين امر صورت گرفته اگر مساجد ما آباد شود بسياري از آسيب ها و مشکلات فرهنگي ما رفع خواهد شد چرا که مسجد نهادي هميشگي، پا به کار، زنده و پويا در همه محلات است و در همه اوقات روز مي توان به آن سر زد.

سرپرست معاونت فرهنگي مرکز رسيدگي به امور مساجد در ادامه با بيان اينکه اکنون بخشي از مساجد از کارکردهاي اصلي خود فاصله گرفته اند، تأکيد کرد: بايد مساجد در رأس کار و در دل جبهه‌هاي مردمي حضور داشته باشند. همانطور که در دوران دفاع مقدس مساجد نقش تعيين کننده‌اي داشتند، در زلزله کرمانشاه هم مساجد نقش مهمي ايفا کردند چنانچه هلال احمر تهران براي مساجد تقديرنامه‌اي صادر کرد. اولين جايي که مردم در بحران‌ها با آن ارتباط پيدا مي‌کنند، مساجد است و در زلزله اخير بيش از ۵ ميليارد در ۵ روز اول کمک نقدي به مساجد از سوي مردم انجام شد که اين کمک‌ها تاکنون ادامه يافته و پاي مساجد در همه اين کمک‌ها در ميان بوده است. سال گذشته نيز در امر جهيزيه اتفاقات خوبي در مساجد کشور رقم خورد.

مسجد؛ پايگاه همه کارهاي نيک

حجت الاسلام صداقت با بيان اينکه مسجد اگر به کارکرد اصيل خود بازگردد، مي‌تواند اتفاقات خوبي را براي جامعه رقم بزند، تصريح کرد: دهه تکريم براي اين موضوع بسيار اهميت دارد به همين خاطر هر يک از روزهاي دهه تکريم را نامگذاري ويژه‌اي کرده‌ايم. همچنين در ديدار با مقام معظم رهبري،  ايشان اصطلاحي را براي مساجد به کار بردند به اين مضمون که مسجد پايگاه است، حقيقتا هم پايگاه است نه فقط پايگاه سياسي و اجتماعي بلکه مسجد مي‌تواند پايگاه همه کارهاي نيک باشد و ما ديديم مي‌توان تحت عنوان همين شعار تمام کارهاي نيک را در مسجد انجام داد. به همين جهت شعار کلي امسال را «مسجد پايگاه همه کارهاي نيک» تعيين کرديم. همچنين روزهاي اين دهه، هر يک به شعاري نامگذاري شده که اولين روز آن شعار «مسجد پايگاه حمايت از کالاي ايراني» است، طبق فرموده مقام معظم رهبري امسال عموم مردم براي حمايت از کالاي ايراني مدنظر قرار گرفته‌اند و اولين کار نيکي که مسجد مي‌تواند انجام دهد برداشتن قدمي در رابطه با شعار سال و حمايت از کالاي ايراني است که براي کشور از اهميت ويژه اي برخوردار است. در اين خصوص اساسنامه‌اي تهيه شده که به همه مساجد کشور ابلاغ خواهد شد، همچنين پويش «کالاي ايراني مي خريم» با همين هشتگ در مساجد فعال خواهد شد. چرا که معتقديم اگر مسجد شروع خوبي در اين خصوص داشته باشد گستره آن به همه مردم خواهد رسيد و اتفاق خوبي در اين زمينه در سطح جامعه خواهد افتاد.

وي با بيان اينکه روز دوم با عنوان «مسجد پايگاه تربيت کودکان و نوجوانان» نامگذاري شده، ادامه داد: انشاءالله اختتاميه جشنواره پيوند مسجد و مدرسه در مساجد برگزار خواهد شد و کودکان و نوجوانان در مساجد حضور فعال تري خواهند داشت. ۲۰۰ مسجد در اين طرح شرکت کرده اند که در حال گسترش براي تمامي مساجد است. پيوند خوبي بين مساجد و مدرسه ايجاد شده و قصد داريم نهاد تربيتي مسجد را از اين طريق احيا کنيم. روز سوم نيز «مسجد پايگاه تحکيم و تعالي خانواده» نامگذاري شده چرا که خانواده از اصلي‌ترين برنامه‌هاي فرهنگي امسال مساجد خواهد بود. مساجد مهد و مرکز تعالي خانواده معرفي مي‌شوند و در امر تشکيل خانواده، تحکيم خانواده و حل اختلافات زناشويي و مساله کدخدامنشي در خانواده‌ها به فعاليت مي‌پردازند. روز چهارم هم با عنوان «مسجد کانون مهرورزي و برادري» نامگذاري شده و توصيه ما به مساجد اين بوده که از همه مردم براي حضور در مراسم جشن در مساجد دعوت شود و برنامه‌هاي ويژه شادي محور در اين ايام براي مردم برگزار خواهد شد. روز پنجم هم که جمعه است با عنوان «مسجد پايگاه منتظران، نماز جمعه ميعادگاه منتظران» نامگذاري شده که هدف از اين نامگذاري سوق دادن همه نمازگزاران به سوي نماز جمعه است تا همه مساجد به صورت هماهنگ در نماز جمعه شهرهاي خود حضور پيدا کنند.

 رئيس ستاد دهه تکريم و غبارروبي مساجد با اشاره به نامگذاري ششمين روز اين دهه با عنوان «مسجد پايگاه ارايه خدمات اجتماعي» ادامه داد: يکي از کارکردهاي اصيل مساجد، پرداختن به بحث امور اجتماعي است و اميدواريم برنامه‌هايي در اين خصوص در مساجد رقم بخورد. روز هفتم نيز «مسجد پايگاه نقش‌آفريني بانوي مسلمان در جامعه» نامگذاري شده و اگر بخواهيم يک الگوي تمام عيار از حضور زنان در جامعه اسلامي نشان دهيم الگوي حضور زنان در مساجد مي‌تواند بسيار مهم باشد. در اين روز همايش تقدير از بانوان فعال مسجدي را خواهيم داشت. « مسجد، پايگاه انقلاب و بستر نشر فرهنگ ايثار و شهادت» عنوان روز هشتم تعيين شده و برنامههاي ويژه اي براي تقدير از خانواده شهدا در اين روز خواهيم داشت.

رونمايي از نرم افزار مسجدياب در تهران

وي با اشاره به نامگذاري روز نهم دهه تکريم و غبارروبي گفت: در اين روز که روز مسجد، «هسته مقاومت فرهنگي نام گرفته است» از فاز اول نرم افزار مسجدياب رونمايي خواهد شد. از طريق اين نرم افزار هر کسي در هر جايي از تهران مي‌تواند نزديکترين مسجد به محل زندگي خود را پيدا کند. تور مجازي مسجدگردي هم در اين نرم افزار رقم خورده که تا کنون نزديک به ۱۲۰۰ مسجد در اين خصوص نامگذاري و در اين نرم افزار جانمايي شده است. در فاز سوم هم کل کشور وارد اين عرصه خواهد شد که اميدواريم در سال ۹۸ اين اتفاق بيفتد.

حجت الاسلام صداقت با اشاره به روز دهم اين دهه که مسجد پايگاه نشر معارف قرآن و اهل بيت عليهم‌السلام نامگذاري شده، عنوان کرد: برگزاري کرسي تلاوت در مساجد محوري استان و قرائت دعاي افتتاح در همه مساجد استان تهران از برنامه‌هاي اين روز است. همچنين برنامه‌هاي ديگري همچون اکران نمايشگاه عکس مفهومي با موضوع مسجد را در ۴۰ نقطه محوري استان در طول اين دهه و در ماه مبارک رمضان خواهيم داشت که اکنون در نمايشگاه کتاب هم اين کار انجام شده‌است. همچنين مساجدي که داراي ظرفيت هستند، پايگاه اکران فيلم هاي انقلابي مي‌شوند. 

وي با اشاره به روز اول دهه تکريم مساجد اشاره کرد و گفت: به همين مناسبت امروز در مسجد امام خميني(ره) بازار بزرگ تهران، باحضور اصناف و بازاري ها موضوع مسجد پايگاه حمايت از کالاي ايراني رقم خواهد خورد که اميدواريم بتوانيم در اين مسير گام برداريم. همچنين رويداد کارآفرينانه با موضوع ايده هاي مسجدي، پنجشنبه و جمعه اين هفته در دانشگاه امام صادق(ع) رقم خواهد خورد. باشگاه ايده‌پردازان مسجدي با مرکزيت دفتر پژوهش و مطالعات در استان قم چند سالي است که شکل گرفته و با تمام ايده پردازان کشور ارتباط داردو امسال ايده هايي در اين خصوص داريم که قابليتت تبديل شدن به يک کار ويژه را دارند. در اين کارگاه بيش از ۲۵ گروه ايده پرداز حضور خواهند داشت و ايده‌هاي خود را مطرح مي کنند که با حمايت اين مرکز ايده هاي آنها فعال و به مرحله واقعيت مي‌رسند.

 اجراي برنامه مسجد برقرار در بعضي مساجد کشور

در ادامه اين نشست حجت الاسلام صداقت در پاسخ به سئوالي مبني بر حضور اقشار مختلف مردم در هيئت امناي مساجد تصريح کرد: امسال در مورد هيئت امنا اقدامات ويژه‌اي خواهد شد تا  همه مردم بتوانند در آن حضور داشته باشند ولي تا اين موضوع تائيد نهايي نشده نميتوانم در مورد آن صحبت کنم. البته در اين چند سال در شيوه نامه‌ها براي امناء تاکيد شده که ائمه جماعات از همه اقشار مختلف مردم باشد و متکي به قشر خاصي نباشند که با تدبيري که انديشيده شده اين مشکل حل خواهد شد. 

وي همچنين در بحث بازبودن درب مساجد در همه ساعات شبانه روز اظهار کرد: بجث تامين امنيت براي مساجد اهميت دارد که اگر درب آن شبانه روزي باز باشد در اين خصوص مشکلاتي پيش مي‌آيد، همچنين يکي از انتقادات به مساجد اين است که چرا درب آنها به روي کارتنخوابها باز نيست که بايد گفت اين انتظار بيهوده‌اي است، چرا که مساجد بايد پاک و مطهر باشند و متولي اين کار براي کارتن خواب‌ها نهادهاي ديگري همچون شهرداري هستند. همچنين بيش از ۳۰۰ مسجد اکنون در تهران شناسايي شده که درب آنها به روي مردم به صورت شبانه‌روزي باز است. برنامه ويژه‌اي با عنوان «مسجد برقرار» هم تدارک ديدهايم که در اين مساجد تقويت مي‌شود و شامل مساجدي است که بيشتر در مسير قرار دارند و مورد استفاده مردم هستند.

دهه تکريم و غبارروبي مساجد با شعار «مسجد، پايگاه همه کارهاي نيک» از ۱۷ تا ۲۶ ارديبهشت ماه در همه مساجد برگزار مي شود.