معامله قرن؛ فتنه‌ای که از آستین سعودی‌ خارج شد

گزارش تحليلي؛

معامله قرن؛ فتنه‌اي که از آستين سعودي‌ خارج شد

ترامپ و بن سلمان

«معامله قرن» توطئه اي آمريکايي ـ سعودي است که با هدف پايان بخشيدن به مسأله فلسطين و تأمين امنيت پايدارِ رژيم صهيونيستي مطرح شده است.

خبرگزاري مهر، گروه بين الملل ـ رامين حسين آباديان: دونالد ترامپ رئيس جمهوري ايالات متحده از زمان روي کار آمدن در اين کشور همچون پيشينيان خود طرح ها و پروژه هاي متعددي را در راستاي تأمين منافع صِرف رژيم صهيونيستي و تضعيف تمامي کشورهاي منطقه در پيش گرفته است.

البته ترامپ از همان روزهاي اوليه تبليغات انتخابات رياست جمهوري آمريکا سرسپردگي خود به لابي صهيونيسم در آمريکا را نشان داد و اکنون نيز در همان مسيري که خود صراحتا و علنا معرفي کرده بود يعني حمايت تمام و کمال از صهيونيسم، گام برمي دارد.

افزايش تهديدات عليه جمهوري اسلامي ايران، تشديد فشارها عليه محور مقاومت به ويژه در سوريه، فلسطين و لبنان، دخالت در امور داخلي عراق، کمک به سعوديها در تحقق منافع توسعه طلبانه‌شان، فروش گسترده تسليحات به حکام مرتجع عرب جهت کشتار غيرنظاميان، افزايش ميزان حملات مستقيم به خاک سوريه تنها گوشه اي از سياست هاي خصمانه دولت جديد ايالات متحده آمريکاست. در کنار تمامي اين سياست ها، دولت ايالات متحده آمريکا به رياست دونالد ترامپ به منظور پايان بخشيدن به مسأله فلسطين طرحي را در دستور کار خود قرار داده که از آن تحت عنوان «معامله قرن» ياد مي شود.

آنچه که آمريکايي ها از آن به عنوان معامله قرن ياد مي کنند در واقع معامله اي براي نابودي مسأله فلسطين و واگذار کردن کامل اراضي اشغالي به رژيم صهيونيستي است. معامله قرن که آمريکايي ها بي وقفه به دنبال تحقق آن هستند در واقع به منظور کشيدن خط بطلان بر روي «حق بازگشت» فلسطينيان است؛ حقي که در صورت ناديده گرفته شدن موجب خواهد شد تا مسأله فلسطين هيچگاه حل و فصل نشود، زيرا حل و فصل اين مسأله در گرو حل مسأله «حق بازگشت» است. اين همان چيزي است که رژيم صهيونيستي مي خواهد و آمريکايي ها نيز براي جامه عمل پوشاندن به آن تلاش مي کنند.

مسأله ديگري که آمريکايي ها در صددند تا از طريق معامله قرن آن را محقق سازند، برچيده شدن مقاومت از اراضي اشغالي فلسطين است. در واقع، موفقيت معامله قرن و موافقت گروه هاي فلسطيني با آن ـ که البته محال است ـ به مثابه پايان کار مقاومت در اراضي اشغالي تلقي مي شود.

اگر معامله اي در اين سطح از چنين ويژگي هايي برخوردار نبود، بدون شک دولتمردان ايالات متحده نامي به اين بزرگي (معامله قرن) براي آن انتخاب نمي کردند. البته احزاب، گروه ها و جريان هاي سياسي فلسطيني اعم از جنبش هاي فتح و حماس جملگي به مخاطر و تبعات هولناک تحقق معامله قرن واقف هستند و درست به همين خاطر است که با آن مخالفت مي کنند.

در همين ارتباط اخيرا «سامي ابوزهري» سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي حماس سخناني را در خصوص توطئه «معامله قرن» ايالات متحده آمريکا مطرح کرد. وي در اين خصوص اظهار داشت: هدف اصلي و حقيقي طرح «معامله قرن» از سوي ايالات متحده آمريکا محو فلسطين است. ابوزهري تصريح کرد: در حال حاضر صهيونيستها تلاش مي کنند تا از فرصت به دست آمده به دنبال حضور يک دولتِ کاملا صهيونيستي در رأس قدرت در ايالات متحده، براي نابودي کامل مسأله فلسطين بهره برداري کنند.

وي ادامه داد: ملت فلسطين به مخاطر معامله قرن آگاهي دارد و قويا آن را رد مي کند. ابوزهري از امت عربي و اسلامي خواست تا با ريختن به خيابان ها اين پيام را به گوش ترامپ برسانند که قدس سرزمين اعراب و مسلمين است.

از سوي ديگر، «محمود الزهار» عضو ارشد جنبش مقاومت اسلامي حماس نيز تصريح مي کند که «معامله قرن» قبل از سال ۱۹۴۸ کليد خورد و نام آن «حل مشکل اسرائيل» است و نه «معامله قرن»، اما رژيم صهيونيستي نتوانسته است عزم و اراده ملت فلسطين و بسياري از ملت هاي عربي را در هم بشکند و معامله قرني که اين رژيم از طريق آن سعي در نابودي مساله فلسطين را دارد، سرآغاز آزاد سازي فلسطين خواهد بود.

با تمامي اين ها، تظاهرات هايي که مردم غزه طي هفته هاي اخير در حمايت از «حق بازگشت» برگزار کرده اند ضربه مهلکي را به صهيونيستها وارد کرده است. هرچند که مقامات صهيونيست گمان مي کردند که خيزش عظيم مردمي در نوار غزه يک تحرک گذرا و موقتي است اما هر روز که مي گذرد شاهد آن هستيم که اين خيزش بيش از پيش گسترده تر مي شود. شهادت 50 فلسطيني و زخمي شدن هشت هزار تَن ديگر در جريان اين تظاهرات ها طي هفته هاي اخير خود به تنهايي گواه بر اين مدعاست.

اين تظاهرات ها در واقع نشأت گرفته از تصميم ايالات متحده آمريکا براي پياده سازي معامله قرن از طريق انتقال سفارت واشنگتن از تل آويو به بيت المقدس، اتفاق افتادند و پيام مهمي را به واشنگتن و تل آويو مخابره کردند.

مقامات رژيم صهيونيستي هيچگاه گمان نمي کردند که تصميم ترامپ عليه قدس اشغالي نتايج وخيمي را براي آنها به دنبال داشته باشد؛ به ويژه اينکه اکنون و پس از تداوم موج اعتراضي به اين تصميم، مرحله جديدي از مقابله با صهيونيسم آغاز شده است. موج اعتراضات و آغاز انتفاضه گسترده فلسطينيان موجب شد تا ورق به طور کامل برگردد و آنچه که ترامپ از آن به عنوان «معامله قرن» ياد مي کرد، در مدت زمان کوتاهي به شکست بينجامد.

مسأله ديگري که در اين ميان وجود دارد، خيانت بزرگ سعوديها به مسأله فلسطين است. عربستان سعودي با حمايت از «معامله قرن» بزرگترين خيانت را به مسأله فلسطين کرده اند. در طول تاريخ عربستان سعودي هيچيک از حکام سعودي به اندازه حکام کنوني به آرمان هاي فلسطين خيانت نکرده بود. شايد بي راه نباشد اگر بگوييم اين سعوديها بودند که مسير معامله قرن را پيش پاي آمريکايي ها قرار دادند و بدين ترتيب معامله قرن، فتنه اي است که از آستين رياض خارج شده است.

پيشتر رسانه ها خبري از پيشنهاد چند صد ميليارد دلاري «محمد بن سلمان» وليعهد سعودي به محمد عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين براي پذيرش معامله قرن خبر داده بودند؛ پيشنهادي که البته محمود عباس تا به حال با آن مخالفت کرده است.

پس از اين مخالفت، سعوديها براي تحقق هدف آمريکا و رژيم صهيونيستي روش ديگري را در پيش گرفته اند. در همين ارتباط، سانه‌هاي عربي چند روز پيش به نقل از منابع عبري‌زبان اظهارات «محمد بن‌سلمان» وليعهد عربستان سعودي در جريان ديدار با نمايندگان سازمان‌هاي يهودي طي سفر اخيرش به آمريکا را گزارش دادند. روزنامه «معاريو» نوشت، محمد بن‌سلمان در جريان ديدار با نمايندگان سازمان‌هاي يهودي در نيويورک در اواخر ماه مارس گذشته، از رهبري فلسطين به شدت انتقاد کرده است.

طبق اين گزارش، وليعهد سعودي در اين ديدار گفته است: «مساله فلسطين اولويت اصلي براي حکومت عربستان نيست و مسائل مهم‌تري مانند ايران وجود دارند». محمد بن‌سلمان همچنين گفته است بايد قبل از عادي‌سازي روابط تل‌آويو با عربستان سعودي و جهان عرب، پيشرفت‌هاي واقعي در حل و فصل اختلافات اسرائيل و فلسطينيان حاصل شود. وي در ادامه افزود: «رهبري فلسطين از ۴۰ سال پيش تاکنون فرصت‌ها را از دست داده و با تمامي پيشنهادات مخالفت مي‌کند. فلسطينيان يا بايد پيشنهاداتي را که به آن‌ها ارائه مي‌شود قبول کنند و به ميز مذاکرات بازگردند يا اين‌که ساکت باشند و دست از شکوه و شکايت بردارند».

در هر صورت، واقعيت امر اين است که مطرح شدن معامله قرن و تصميم انتقال سفارت آمريکا به قدس اشغالي براي فلسطينيان خالي از لطف هم نبود چراکه آنها تهديد ايجاد شده را تبديل به فرصت کرده و نهايت بهره برداري را از آن داشتند.

در همين ارتباط «حسين عطوي» تحليلگر مشهور عرب زبان مي گويد: « يکي از پيامدهايي که اقدام دونالد ترامپ، رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا عليه قدس اشغالي انجام داد اين بود که انتفاضه فلسطينيان جان تازه اي گرفت و مجددا به جان صهيونيستها افتاد. اگر ترامپ در استراتژي معامله قرنِ خود موفق مي‌شُد و مي توانست که سياستش را به ثمر بنشاند، اکنون دولت نژادپرست صهيونيست در اراضي اشغالي رسما تشکيل شده بود. اما اين اتفاق رخ نداد».

اين تحليلگر عرب زبان مي افزايد: «از سوي ديگر، ايالات متحده آمريکا جايگاهش در مسئله فلسطين را از دست داد و تشکيلات خودگردان فلسطين ديگر به اين کشور به عنوان ناظر مورد اعتماد در مذاکرات سازش نمي نگرد. اقدام ترامپ عليه قدس اشغالي، علاوه بر شعله ور کردن آتش انتفاضه مردمي، موجب شد تا جهانيان در حمايت از اين شهر مقدس صفوف واحدي را تشکيل دهند».

عطوي در پايان همچنين يادآور شد: «اقدامات ايالات متحده آمريکا به رهبري ترامپ عليه قدس اشغالي ميوه اي جز تقويت انتفاضه و مقاومت نداشت. در تاريخ نام هيچ ملتي وجود ندارد که توانسته باشد بدون مقاومت مردمي و مقاومت مسلحانه به حقوق سلب شده خود دست پيدا کرده باشد. فلسطين نيز از اين قاعده مستثني نيست».