چابهار ۷۷ کلاس تخریبی دارد

مدير آموزش و پرورش چابهار:

چابهار ۷۷ کلاس تخريبي دارد

کمبود مدرسه در سيستان و بلوچستان

چابهار - معاون مديرکل و مدير آموزش و پرورش شهرستان چابهار گفت: شهرستان چابهار با ۷۷ کلاس تخريبي پايين‌ترين سرانه فضاي آموزشي در کشور را دارد.

حسن نوروزي در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه چابهار پايين‌ترين شاخص سرانه فضاي آموزشي در کشور را دارد، اظهار داشت: از فضاي آموزشي به‌عنوان معلم دوم ياد مي‌شود، سرانه ميانگين فضاي آموزشي در کشور به‌ازاي هر دانش‌آموز حدود ۵ و نيم متر است، ضعيف‌ترين استان در سرانه فضاي آموزشي، سيستان و بلوچستان است که عدد سرانه در اين استان حدود ۳ متر است.

وي افزود: در استان سيستان و بلوچستان، ضعيف‌ترين شهرستان از نظر فضاي آموزشي، شهرستان چابهار است که در اينجا سرانه فضا حدود ۲ متر است.

معاون مديرکل و مدير آموزش‌وپرورش چابهار تصريح کرد: رشد جمعيت چابهار بسيار فراتر از رشد طبيعي است، در چابهار به دليل رشد روزافزون حاشيه‌نشيني فشار بر فضاي آموزشي دوچندان شده؛ رشد سريع جمعيت و به‌تبع آن رشد حاشيه‌نشيني موجب شده ما الآن در چابهار ۶ مدرسه استيجاره‌اي داشته‌ باشيم که همگي آن‌ها در مناطق حاشيه‌نشين است.

نوروزي اضافه کرد: به‌خاطر رشد سريع جمعيت و حاشيه‌نشيني هم‌اکنون ما در فضاهاي استيجاره‌اي و برخي فضاهاي آموزشي شهر با تراکم بالاي دانش‌آموز، گاها با ۴۵ نفر در يک کلاس درس مواجه هستيم.

وي گفت: علاوه‌بر فضاي استجاره‌اي که هيچ‌کدام کيفيت مطلوبي ازنظر ساخت‌وساز ندارد، ما در شهر ۵ فضاي تخريبي با ۴۰ درس و در روستا ۹ فضاي آموزشي با ۳۷ کلاس درس داريم، اين فضاها که جمعاً به ۷۷ کلاس درس مي‌رسد به دليل قديمي بودن و وضعيت آب‌وهوايي تخريبي شده که احتياج به بازسازي کامل دارد.

نوروزي خاطرنشان کرد: با توجه به اهميت راهبردي بندر چابهار و رشد سريع جمعيت در اين بندر  بايد همه شرکت‌ها و دستگاه‌هاي برخوردار با درک اين موضوع به ‌ياري آموزش‌وپرورش بشتابند زيرا آموزش‌وپرورش به‌تنهايي قادر نيست با اعتبارات محدود دولتي خلا فضاهاي آموزشي را پر کند.