اعتبار۵ هزارمیلیاردی برای اجرای قانون معلولان/ امسال اجرا نمی شود

در گفتگو با مهر عنوان شد؛

اعتبار۵ هزارميلياردي براي اجراي قانون معلولان/ امسال اجرا نمي شود

معلولان کراپ شده

معاون امور توانبخشي سازمان بهزيستي بااشاره به اينکه براي اجراي کامل قانون حمايت از حقوق معلولان نياز به ۵ هزار ميليارد تومان اعتبار است،گفت: انتظار داريم دولت در بودجه ۹۸ اين اعتبار را بدهد.

حسين نحوي‌نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرين وضعيت قانون حمايت از حقوق معلولان و اجراي آن اظهارداشت: با ابلاغ اين قانون از سوي رئيس جمهور بايد آيين‌نامه اين قانون تهيه و ابلاغ شود.

وي تصريح کرد: با توجه به مشخص شدن وظايف هر يک از سازمان ها و دستگاه‌ها بخشي از اين آيين‌نامه‌ بايد توسط وزارتخانه‌هاي بهداشت و درمان و راه و شهرسازي تهيه شود.

معاون امور توانبخشي سازمان بهزيستي با بيان اينکه مواد اين لايحه در دو بخش مالي و حقوقي براي افراد داراي معلوليت تنظيم شده است، بيان کرد: بر اساس اين قانون، افرادي که به علت شدت معلوليت نتوانند شغلي پيدا کنند حداقل دستمزد را در قالب مستمري دريافت مي‌کنند.

نحوي‌نژاد ادامه داد: تامين هزينه‌هاي درماني افراد معلول يکي از دغدغه‌هاي اين گروه از جامعه محسوب مي شود به طوري که بخش قابل توجهي از هزينه‌هاي درماني و توانبخشي و کاردرماني معلولان از آنها گرفته مي شود که در قانون جديد اين خدمات تحت پوشش بيمه قرار خواهد گرفت.

وي افزود: در بودجه ۹۷، ۲۰۰ ميليارد براي فراهم کردن زيرساخت‌هاي قانون حمايت از حقوق معلولان پيش بيني شده و قرار است اعتبارات لازم براي کامل قانون در سال آينده پيش بيني شود.

نحوي نژاد ادامه داد: براي اجراي کامل قانون نياز به اعتبار ۵ هزار ميليارد توماني است که انتظار داريم اين اعتبارات در بودجه ۹۸ پيش بيني شود ضمن اين قرار است اعتبار اجراي بخشي از اين قانون از محل اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها تأمين شود.