نقاط ضعف و قوت نمایشگاه قرآن/ مصلی محل مناسبی برای نمایشگاه نیست

در گفتگو با مهر مطرح شد؛

نقاط ضعف و قوت نمايشگاه قرآن/ مصلي محل مناسبي براي نمايشگاه نيست

نمايشگاه قرآن

مشاور قرآني وزارت ورزش و جوانان گفت: دولت و مجلس نسبت به اهميت فعاليت هاي قرآني تصميم درست و جدي ندارند ولي فعالان اين حوزه از روي دلسوزي و علاقه اين عرصه را ادامه مي دهند.

 

رحيم خاکي قاري بين المللي و مشاور قرآني معاون فرهنگي وزارت ورزش و جوانان  در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص فعاليت هاي اين  وزارتخانه در بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي قرآن گفت: وزارت ورزش و جوانان بواسطه ماموريت هايي که در حوزه فرهنگ عمومي خصوصا  عضويت در شوراي توسعه فرهنگ قرآني دارد ، برنامه ها و فعاليت هاي قرآني را براي  جوانان و ورزشکاران در دستور کار قرار داده است.

وي با اعلام حضور وزارت ورزش و جوانان در نمايشگاه قرآن ادامه داد:وزرات  ورزش با حضور جدي و تاکيد وزير و معاونت   فرهنگي وزارتخانه هر سال براي ارائه گزارشي از فعاليت هاي قرآني خود غرفه اي را اختصاص داده که از دو جهت ما تمام تلاش خود را جهت برپايي خوب اين غرفه کرده ايم. اهميت حوزه جوانان و تلاش هاي قرآني جوانان بايد در کمال آراستگي و شايستگي به عموم مردم معرفي شوند و اين امر موجب شد تا با تمام قوا در اين نمايشگاه حضور يابيم.

وي بازديد مديران تصميم گير وزارت ورزش وجوانان از فضاي نمايشگاه  را يکي ديگر از برنامه هاي اين غرفه دانست و اظهار داشت: در اين مدت  ورزشکاران و فدراسيون هاي شاخص به همراه مديران تصميم گير از فضاي نمايشگاه بازديد کردند که اين حضور قهرمانان ورزشي با استفاده از ظرفيت هاي رسانه اي و پيام سازي و انتقال آن به ديگر نوجوانان بسيار موثر واقع شد.

خاکي با اعلام اينکه در طول نمايشگاه هر شب مهمان فدراسيون ها و قهرمانان ورزشي در اين غرفه بوده ايم تصريح کرد: هر شب در اين غرفه مسابقه مفاهيم قرآني براي بازديد کنندگان برگزار شده  و از سوي وزارت ورزش 5 هديه ورزشي به نفرات برگزيده به قيد قرعه اهدا گرديده است.همچنين نمايشگاه عکسي  از صحنه هاي ارزشمند قهرمانان که در ميادين جهاني ثبت شده و نشاني از احترام ورزشي به باورهاي  اسلامي و مذهبي خصوصا در حوزه عفاف و حجاب است به نمايش گذاشته شد.

مشاور قرآني معاون فرهنگي  وزارت ورزش و جوانان  با اشاره به برپايي مسابقات قرآني متعدد در سراسر کشور براي جوانان ادامه داد: هرساله در سطح کشور برنامه هاي متعدد آموزشي زيادي برگزار مي شود که سال گذشته مسابقات ورزشکاران جوان را در سطح کشور با حضور 25 هزار نفر  در شيراز با حمايت سازمان ورزش و جوانان برگزار کرديم.همچنين در اين وزارتخانه فعاليت هاي متعدد قرآني در سطح هيات هاي ورزشي در استانها ، فدراسيون ها و کلاسهاي سنتي آموزشي و ليگ هاي قرآني در فدراسيون تکواندو برگزار مي کند.

عدم چينش مناسب غرفه ها در نمايشگاه قرآن

مشاور قرآني وزارت ورزش و جوانان با برشمردن نقاط قوت و ضعف بيست و ششمين دوره نمايشگاه بين المللي قرآن افزود: يکي از بزرگترين معايب هر دو رويداد مهم قرآني از جمله نمايشگاه بين المللي قرآن و مسابقات قرآن مکان برگزاري است.  مصلي مکان مناسبي براي برپايي مسابقات و نمايشگاه قرآن نيست  و به لحاظ مکاني بسيار فضاي نامناسبي است که همهمه و آلودگي صوتي آزاردهنده و عدم تهويه و هواي مناسب از بزرگترين معايب آن است .

وي در خصوص دکور و فضاسازي غرفه ها در نمايشگاه قرآن ادامه داد: نمايشگاه قرآن در بحث محتوايي بايد طوري رقم بخورد تا بخش ها و موضوعات  بصورت پازل به هم متصل باشند اينکه موسسه مردمي در کنار موسسه دولتي مشغول به کار شده و يا ديواري توليدات فضاي مجازي را احاطه کرده است بي معني بوده و فضاسازي و ديزاين از اين جهات بسيار جاي کار دارد .

خاکي با اشاره به اينکه  فضا سازي مدرن در اين دوره از نمايشگاه بيشتر شده است تصريح کرد: در اين دوره دکور سازي مورد توجه بيشتري قرار گرفته اما بعضا غرفه ها و دکور ها  تناسبي با هم ندارد يعني دکور خيلي خوب در کنار دکور پايين تر قرار گرفته و اين امر از لحاظ بصري تحت الشعاع قرار مي دهد.

وي با تاکيد بر اينکه از لحاظ محتوايي حمايت هاي جدي نشده و بخش ها تامين بودجه نشده اند، اظهار داشت: هنوز که هنوز است دوماه مانده به نمايشگاه متوجه مي شويم بايد نمايشگاهي را برپا و دور موتور را تند کنيم.غرفه دار فضاي اختصاصي خودش را نميداند کجاست تا بتواند طراحي کند در حاليکه بايد نقشه را يک ماه قبل تر داده  تا مسئولين هر غرفه  با فرصت بيشتر و برآيند بهتري کار را انجام دهند.

نمايشگاه قرآن بدون رسانه هيچ است

وي با اهميت حضور رسانه ها در نمايشگاه بين المللي قرآن افزود: حضور جدي تر رسانه ها در اين دوره بسيار مشهود بود  و پرداختن رسانه ها به موضوع قرآن بسيار پر اهميت است. در واقع ميتوان گفت بدون رسانه نمايشگاه قرآن هيچ است و وقتي رسانه اطلاع رساني خوبي انجام ندهد، کنکاش مناسبي نداشته و قوت و ضعف را منعکس نکند اين نمايشگاه به بالندگي نخواهد رسيد.قطعا بايد همه رسانه ها ابعاد مختلف نمايشگاه را از نزديک ديده نقد و تحليل کنند و تصوير دقيق تري را براي آينده مشخص نمايند

خاکي با اعلام اينکه  حضور جدي و فعال موسسات مردم نهاد بسيار دلگرم کننده بود اظهار داشت:توليدات و محصولات جديد ابتکاري توليد کنندگان اين عرصه کارهاي خوبي بود که انجام شد. همچنين در حوزه عترتي در قالب استارتاپ کيف هاي مخصوص اربعين و لوگوهاي مخصوص با موضوع عترت با جذابيت خوبي و بسيار قابل قبولي ارائه شد که ميتوان از نقاط قوت نمايشگاه قرآن دانست.

استفاده از نخبگان قرآني در مديريت اين حوزه  

وي با اعلام گذشت چهل دهه از پيروزي از انقلاب اسلامي ادامه داد: متاسفانه سير صعودي با گذشت چهار دهه از حوزه فعاليت هاي قرآني نداشته ايم و به صورت متمادي و در طي ساليان حتي با درجات يک درصد نيز نتوانستيم حفظ کنيم.

خاکي ادامه داد: در حوزه محافل، رونق مسابقات، رونق نمايشگاه قرآن و ابتکاراتي که از اوائل برگزاري تا کنون انجام شده است   اتفاق جديدي نيفتاده حتي در حوزه فعاليت هاي تبليغي بين المللي در حوزه اهميت دادن به رسانه ها و حمايت آنها بيش از يک دهه است که توقف داشته و کاملا رکود را حس ميکنم .

اين عضو جامعه قرآني  براي برون رفت از اين وضعيت حضور نخبگان را مهمترين عامل برشمرد و اظهار داشت: بسياري از نخبگان بدور از تصميم گيري هاي مديريتي  و شورايي هستند و ما از نخبگان کاربلد و دلسوز و خوش فکر و ايده پرداز خوب استفاده نميکنيم  در حاليکه بايد حضور نخبگان را در اين عرصه شاهد باشيم.

اين فعال قرآني يکي از دلايل آسيب را جدي گرفته نشدن توسط دولت و مجلس دانست و ادامه داد: دولت و مجلس نسبت به اهميت فعاليت هاي قرآني تصميم درست و جدي ندارند ولي فعالان اين حوزه از روي دلسوزي و علاقه اين عرصه را ادامه مي دهند و امکاناتي به صورت خاص وجود ندارد  و عليرغم تاکيدات مقام معظم رهبري فعاليت هاي قرآني جدي گرفته نمي شود.

ما در حوزه قرآني دسترسي به رييس جمهور نداريم!!

اين مشاور قرآني در وزارت ورزش و جوانان با اشاره به واکنش انتقادي حامد عليزاده قاري و رتبه برتر مسابقات مالزي درپي اقدام ريييس جمهور مبني بر اعطاي ده سکه به بازيکنان فوتبال در جام جهاني افزود: رييس جمهوري ازين جهت که در حوزه ورزش مشاوراني داشته و وزير ورزش در کنار ايشان هستند ، براي هر اتفاق ورزشي اي انگيزه بخشي و کمک و تشويق داشته اند اما ما در حوزه قرآني دسترسي به رييس جمهور نداريم  و من به شما قول ميدهم رييس جمهور حتي از اينکه  کدام جوان ايراني در کدام مسابقه قرآني رتبه آورده است مطلع نمي شود.چه بسا هنوز ميبينيم مراسم تجليل از خادمان قرآني که قرار بود شب ولادت امام حسن با حضور رييس جمهور برگزار شود تا کنون اتفاق نيوفتاده است.

وي ادامه داد: قطعا براي رييس جمهور باعث افتخار خواهد که پيامي صادر کرده و تشويقي کند اما در کنار ايشان هيچ گونه مشاور قرآني وجود ندارد. ايجاد حساسيت  و اهميت دادن به رويداد هاي مختلف توسط اطرافيان رييس جمهور انجام شود و احتمال ميدهم ايشان به هيچ عنوان اطلاع از اين قضيه نداشته باشند در حالي که گلايه قاري بين المللي کشورمان حامد عليزاده وارد است و جا دارد جواني که در سطح 50 کشور و بالاترين رده مسابقات جهاني پرچم جمهوري اسلامي را در بين يک و نيم ميليارد مسلمان کسب ميکند بسيار با ارزش شمرده شود.

خاکي با اعلام اينکه هنوز در ساختارهاي مديريتي و جدي گرفتن فعاليت هاي قرآن کاري نکرده ايم گفت: کارهايي مثل ايجاد معاونت قرآني به عنوان بخشي از وزرات ارشاد يابودجه ريزي در اين حوزه اتفاق افتاده است  يا شوراي توسعه با حضور رييس جمهور قرار بود تشکيل شود  که همه اين فعاليت هايي حائز اهميت بود ولي هنوز در حوزه فعاليت هاي قرآني دسترسي به رده هاي بالاي حاکميتي نداريم و مديريت فعاليت هاي قرآني در لايه مياني مانده است. وزير ارشاد زحمت ميکشند ولي وزارت ارشاد شايد ده ها حوزه مهم تخصصي دارد که يکياز آنها قرآن است.