باخت نزدیک ایران به برزیل/ جوانان ایران نفس حریف را گرفتند

ليگ ملت‌هاي واليبال؛

باخت نزديک ايران به برزيل/ جوانان ايران نفس حريف را گرفتند

تيم ملي واليبال - سعيد معروف

تيم ملي واليبال ايران در هفته سوم ليگ ملت‌هاي واليبال به مصاف برزيل رفت و باوجود نمايش درخشان، اين مسابقه را به حريفش واگذار کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، هفته سوم رقابت هاي ليگ ملت هاي واليبال در گروه ايران به ميزباني روسيه در حال برگزاري است و ملي پوشان در بازي دوم اين هفته، امروز شنبه مقابل برزيل صف آرايي کردند.

اين مسابقه در نهايت با نتيجه ۳ بر ۲ به سود برزيل به اتمام رسيد.

ايگور کولاکوويچ سرمربي ايران در بازي مقابل برزيل بار ديگر به جوانان بها داد و آنها را روانه اين ديدار حساس کرد و عملکرد آنها در اين ديدار بسيار چشمگير بود.

* ست اول؛ ۲۵ بر ۱۷ -  جوانان با انگيزه ايران مقابل غول هاي برزيل
در شروع  ست نخست برزيلي ها شروع خوبي را داشتند و امتياز اول را کسب کردند. تيم ملي برزيل از ابتدا اختلاف امتياز خوبي را ايجاد کرد و سرويس هاي خوبي را انجام داد. پس از کسب نخستين تايم فني ايران به نسبت به بازي برگشت و اختلاف امتيازهايش را به عدد ۲ کاهش داد و نتيجه بازي ۱۰ بر ۸ شد. 

در ادامه برزيل مجدد اختلاف امتياز را در بازي ايجاد کرد و نتيجه بازي را ۱۵ بر ۱۱ به سود خود کرد. شاگردان زوتو در مقابل جوانان ايران سرويس هاي بهتري داشتند و همين برگ برنده آنها در ست نخست بود. برزيل با انجام سرويس و دفاع هاي خوب تمرکز تيمي ايران را برهم ريخت و همين باعث افزايش اشتباهات فردي بازيکنان شد و در نهايت برزيل با اختلاف امتياز بالا و نتيجه ۲۵ بر ۱۷ پيروز شدند.

* ست دوم؛ ۲۵ بر ۲۳ - باتجربه هاي برزيل اسير انگيزه شاگردان ايگور 
در شروع ست دوم ايران موفق شد امتياز اول را کسب کند. در ادامه دو تيم در امتياز ۲ برابر پيش رفتند. جوانان ايران در ادامه نيز ۴ بر ۲ از برزيل پيش افتادند اما برزيل جبران کرد تا دو تيم بار ديگر در امتياز ۴ برار شوند. در اين ست نيز تايم استراحت فني را برزيلي ها ۸ بر ۷ پيروز شدند. شاگردان جوانِ کولاکوويچ در ايران در اين ست پاياپاي با برزيلي ها پيش رفتند و حتي ۱۰ بر ۸ نيز از غول هاي برزيلي پيش افتادند.

ملي پوشان جوان در ادامه اختلاف امتياز را حفظ و ۱۵ بر ۱۲ با تجربه هاي برزيل را اسير خود کردند. اين اختلاف اميتاز باعث شد تا زوتو تقاضاي وقت استراحت کند. ايران با انجام يک بازي هماهنگ تر در اين ست تايم استراحت فني را ۱۶ بر ۱۳ پيروز شد. در ادامه نيز ايران ۲۰ بر ۱۷ پيش بود اما برزيلي ها به بازي برگشتند و ۲۱ بر ۲۰ اختلاف امتياز را کاهش داد و پس از تساوي ۲۱ بر ۲۱ از ايران پيش افتادند و ۲۲ بر ۲۱ برگ برنده بازي را به نفع خود تغيير دادند با اين حال بازيکنان ايران به بازي برگشتند و توانستند ۲۵ بر ۲۳ برزيل را شکست بدهد.

* ست سوم؛ ۲۵ بر ۱۹ - استفاده برزيل از اشتباهات ايران
پس از پيروزي در ست دوم، ملي پوشان ايران امتياز نخست را در ست سوم نيز کسب کردند  و تا امتياز  ۳ بر ۱ نيز از حريف پيش بودند. تلاش برزيل بي نتيجه بود و هر چه زد با دريافت و دفاع خوب ايران همراه بود و ايران ۴ بر ۲ از رقيب جلو ماند و با اين اختلاف امتياز ايران ۸ بر ۶ نخستين تايم استراحت فني را پيروز نزد کولاکوويچ رفت.

پس از تايم استراحت فني، برزيل ابتدا با دريافت ۲ امتياز بازي را  به تساوي کشاند و سپس ۱۰ بر ۸ از ايران پيش افتاد تا ايگور کولاکويچ را وادار به درخواست تايم استراحت فني کند. اين وقفه نيز تاثير گذار بود و ايران توانست با کسب ۲ امتياز، بازي را در امتياز ۱۰ برابر کند. در ادامه نيز دو تيم تا امتياز ۱۴ برابر پيش رفتند. از امتياز ۱۴ به بعد باز برزيلي ها بر با کسب چند امتياز بر بازي مسلط شدند و ۱۶ بر ۱۳ پيش افتادند. پس از برتري ۱۸ بر ۱۴ برزيلي ها ايگور تقاضاي تايم استراحت فني کرد اما تاثير گذار نبود و ايران ۲۲ بر ۱۶ از حريف عقب ماند و در نهايت ۲۵ بر ۱۹ اين ست را واگذار کرد.

* ست چهارم؛ ۲۵ بر ۲۱ - بازگشت تيم ملي ايران 
ايران در ست چهارم نيز امتياز نخست را همچون دو ست گذشته کسب کرد. ملي پوشان ايران شروع خوبي در اين ست داشتند و توانستد اختلاف امتيازي خوبي را ايجاد و ۷ بر ۴ از برزيل پيش افتند. ايران با کسب امتياز ۸ و برتري ۸ بر ۵ نخستين امتياز فني اين ست را پيروز پشت سر گذاشت. پس از تايم فني استراحت ايران اختلاف امتياز را به عدد ۵ رساند و بازي ۱۰ بر ۵ به سود شاگردان ايگور بود تا زوتو مجبور به درخواست تايم استراحت شود. اين تايم استراحت نيز مانع از امتياز آوري ايراني ها نشد و شاگردان ايگور ۱۳ بر ۶ همچنان پيروز ست چهارم بود.

ايران با ۸ امتياز اختلاف ۱۶ بر ۸ تايم استراحت فني دوم را پيروز شد تا با حاشيه امنيت بهتر ادامه بازي را پيگيري کند. اين ست يک رالي زيبا و ۳۴ ثانيه اي داشت که برزيل موفق شد امتياز ۱۱ خود را در اين رالي کسب کند اما همچنان ۱۸ بر ۱۱ از ايران عقب بود. ايران با تکيه بر جوانانش در يک بازي هماهنگ ۲۰ بر ۱۲ از حريف قدرتمند خود پيش افتاد اما برزيل هم چند امتياز پشت سر هم گرفت و ايران را تحت فشار قرار داد. در نهايت ايران ۲۵ بر  ۲۱ پيروز ست چهارم شد تا کار به ست پنجم بکشد.

* ست پنجم؛ ۱۵ بر ۱۳ - بازي از دست ايران در رفت
ست  سرنوشت ساز بازي با برتري ايراني ها آغاز شد و در ادامه دو تيم پاياپاي پيش رفتند و ۲-۲ بودند تا ايران امتياز سوم را به دست آورد و ۳ بر ۲ پيش افتاد. بازي در امتياز ۶ برابر شد اما برزيلي ها موفق به اختلاف امتياز شدند ۸ بر ۶ پيروز شدند و زمين براي دو طرف تغيير کرد. پس از تغيير زمين ها ايران بار ديگر بازي را به تساوي کشاند و دو تيم ۸-۸ شدند. از اينجا بود که تيم حريف دوباره کار را دست گرفت. برزيلي ها بار ديگر با دو اختلاف امتياز بازي را ۱۰ بر ۸ به سود خود تغيير داد تا ايگور مجبور به گرفتن تايم استراحت فني کند. وقتي برزيل به امتياز ۱۳ رسيد، تيم ايران به خودش آمد و توانست به يک امتيازي برزيل برسد ولي در نهايت اين برزيل بود که با نتيجه ۱۵ بر ۱۳ ايران را شکست داد.

تيم ملي ايران در سومين ديدار خود در اين هفته، فردا ساعت ۱۸:۳۰ به مصاف روسيه ميزبان مي رود.