طرح اسوه حافظان قرآن برای نخستین بار برگزار می شود

آغاز ثبت نام دوره جديد طرح اسوه از امروز؛

طرح اسوه حافظان قرآن براي نخستين بار برگزار مي شود

حافظان

محمدتقي ميرزاجاني، دبير طرح ملي اسوه از ثبت نام دوره جديد طرح ملي اسوه براي نخبگان قاري پسران ۹ الي ۱۲ سال و برگزاري اولين دوره طرح اسوه براي حافظان خبرداد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبري طرح اسوه با حضور «محمد تقي ميرزاجاني» دبير طرح ملي اسوه صبح امروز سه شنبه ۲۲ خردادماه برگزار شد.

ميرزاجاني در اين نشست با اعلام اينکه از امروز ثبت نام دوره نهم طرح ملي اسوه برگزار مي شود، گفت: در سال ۹۳ جامعه فرهنگي قرآني عصربا همکاري شوراي عالي قرآن به اهميت کار ويژه و مبنايي  پي برد و طرح اسوه را راه اندازي شد. علت اين احساس نياز عليرغم رشد خوبي که در سطح قاريان شاهد بوديم متوجه شديم اين رشد و ارتقا متناسب و متعادل پيش نرفته است و به  ابعاد فني تلاوت قرآن کفه آن تعادل آنچنان برقرار نشده و بيشتر به مسائل فني قرآن پرداخته شده برهمين اساس طرح اسوه بنا گذاشته شد تا بر روي قاريان نوجوان سرمايه گذاري کرده  که هم از حيث فني و هم از حيث شخصيتي بتوانند الگوسازدر سطح ملي و جهان اسلام باشند.

 وي با ابيان اينکه طرح اسوه طرحي هشت ساله است، ادامه داد: طرح اسوه هردو سال يکبار از ميان استعدادهاي برتر و نخبگان قرآني از بين نوجوانان پسر ۹ الي ۱۲ سال عضو جديد ميپذيرد.

رييس حوزه ارتباطات شوراي عالي قرآن در تشريح جزئيات اين طرح افزود: نخبگان قرآني و قارياني برتر مي‌توانند از امروز ۲۲ خرداد ماه لغايت ۵ تير ماه با مراجعه به سايت www.osveh.valasr.net  ثبت نام کنند.

ميرزاجاني با تاکيد بر، برنامه‌هاي آموزشي، طرح اسوه را شامل دو بخش حضوري و غيرحضوري اعلام کرد و افزود: بخش حضوري در دو نوبت تابستان و زمستان برگزار مي‌شود. قاريان در اين دوره‌ها به يادگيري دروسي همچون درک معناي آيات، تجويد و فصاحت، صوت و لحن، حفظ قرآن کريم، انديشه اسلامي، احکام دين و ادعيه و زيارات مشغول هستند.

دبير اجرايي طرح اسوه  تماس تلفني اساتيد با قاريان را بخش ديگري از فعاليت غيرحضوري در طرح اسوه عنوان کرد و گفت: طي اين تماس‌ها مشاوره‌هايي در زمينه حفظ قرآن، درک معاني آيات و مکالمه زبان عربي به قاريان ارائه مي‌شود.

وي با بيان اينکه ۴۰ قاري به نهمين دوره طرح اسوه راه مي‌يابند، افزود: باتوجه به اينکه سن نوجوانان هرساله رو به رشد است، عنوان اين طرح به «طرح تربيتي و آموزشي نوجوانان و جوانان اسوه» تغيير يافت.

وي همچنين از اجراي طرحي موسوم به «تحيّت» در کنار طرح اسوه خبر داد و افزود: در فاصله زماني بين اجراي دوره‌هاي حضوري، اساتيد و مسئولان طرح به همراه امام جماعت، مدير مدرسه و اقوام قاري در منزل او حضور مي‌يابند و قاري را مورد تشويق قرار مي‌دهند.

اجراي دوره طرح اسوه حافظان براي نخستين بار

رئيس اداره ارتباطات شوراي عالي قرآن کريم در ادامه از برگزاري طرح اسوه ويژه حافظان براي نخستين‌بار خبرداد و گفت: با توجه به تاکيد رهبر معظم انقلاب با هدف شناسايي حافظان ممتاز و متخلّق قرآني در سطح ملي و بين‌المللي و الگوسازي براي افراد جامعه، اين طرح براي نخسين‌بار کليد خورد و هم‌زمان از امروز مراحل ثبت‌نام حافظان نيز در کنار قاريان طبق ضوابط تعريف شده، صورت مي‌گيرد.

وي با بيان اينکه حافظان کل قرآن مخاطبان طرح اسوه حافظان هستند، افزود: در اقدام اوليه دوره يک ساله براي حافظان تعريف و پيش‌بيني شده است که نحوه آموزش و محور دروس همانند قاريان به‌صورت حضوري و غيرحضوري صورت مي‌گيرد و در آينده نيز همانند دوره قاريان، در بازه زماني هشت ساله ادامه خواهد داشت.

ميرزاجاني ۲۲ خردادماه تا ۵ تيرماه را زمان ثبت‌نام طرح اسوه اعلام کرد و گفت: نشست‌هاي هم‌انديشي با حضور اساتيد و کارشناسان و همچنين والدين برگزار شده است و پيش بيني در استقبال از اسوه حافظان به دليل برگزاري آن در سال نخست، بيش از قاريان است.

رئيس اداره ارتباطات شوراي عالي قرآن کريم در ادامه به توفيقات اجراي طرح اسوه اشاره کرد و گفت: از ميان قاريان طرح اسوه، ۱۲ نفر توفيق تلاوت در محضر رهبر انقلاب را پيدا کردند و  تلاوت و اذان بيش از ۲۰ نفر از آنها در رسانه ملي پخش شد و بسياري از آنها در مسابقات داخلي و بين‌المللي توفيق کسب مقام را داشته‌اند .

در ادامه اين نشست خبري، سيد داود سجادي معاون برنامه‌ريزي و آموزشي طرح اسوه با بيان اينکه پايگاه اطلاع‌رساني طرح اسوه از امروز آماده پذيرش متقاضيان است، افزود: بخش حافظان و قاريان به تفکيک اطلاعات بارگذاري شده است. يک سري شرايط عمومي و تخصصي در آنجا آورده شده است.

وي افزود: قاريان براي انتخاب در دو مرحله مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند، مرحله نخست آن براي عموم قاريان است و مرحله دوم بايد متقاضيان در بازه زماني قطعاتي را که کارشناسان مشخص مي‌کنند مطابق با ضوابط و آيين‌نامه به دبيرخانه طرح اسوه ارسال مي‌کنند و پس از بررسي، در صورت کسب حد نصاب به مرحله سوم راه خواهند يافت که در آن مرحله به‌صورت حضوري همراه با يکي از اعضاي خانواده براي مصاحبه حضور مي يابند و تاييد نهايي شرکت در طرح را دريافت مي‌کنند.

معاون برنامه‌ريزي و آموزشي طرح اسوه از برگزاري نهمين دوره طرح در بازه زماني اوايل خرداد سال جاري تا شهريورماه سال جاري خبرداد و گفت: شرايط ثبت‌نام حافظان قرآن هم همانند قاريان صورت مي‌گيرد که هر کدام آيين‌نامه و ضوابط خاص خود را دارند که متقاضيان با ورود به سامانه طرح اسوه از جزئيات آن مطلع مي‌شوند.