افراد ۷ تا ۱۸ ساله بیشتر گرفتار چاقی هستند

مدير دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت؛

افراد ۷ تا ۱۸ ساله بيشتر گرفتار چاقي هستند

مدير دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، گفت: چاقي پديده قرن ۲۱ است بطوريکه همه کشورها دچار اين معضل هستند.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر زهرا عبداللهي در برنامه نبض شبکه خبر درباره چاقي، اظهار داشت: چاقي زماني اتفاق مي افتد که انرژي دريافتي بدن بسيار بيشتر از انرژي توليدي باشد. اگر مقدار مواد غذايي دريافت شده در بدن بيش از حد باشد و مصرف نشود چاقي اتفاق مي افتد. در بزرگسالان با اندازه گيري توده بدني مي توان چاقي را اندازه گيري و مشخص کرد.

وي افزود: در کودکان با اندازه گيري قد و وزن و با اندازه گيري بي ام آي طبق منحني هاي رشد کودک و براساس سن کودک، محاسبات لازم صورت مي گيرد و مشخص مي شود که کودک به چاقي دچار شده و يا به آن مبتلا نيست.

مدير دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، تصريح کرد: براي کودکان از دو سالگي محاسبه توده چاقي براساس سن تا ۱۸ سالگي مشخص شده و بعد از آن مانند بزرگسالان اين مورد، محاسبه مي شود.

عبدالهي افزود: چاقي کودکان و نوجوانان خطرناک تر است، چراکه اگر تعداد سلول هاي چربي بيشتر از حد مورد نياز ساخته شود، در بزرگسالي به محض دريافت کالري و چربي بيش از اندازه به صورت چربي در بدن ذخيره مي شود. علت ديگر اين است که چاقي و اضافه وزن، زمينه ابتلا به بيماري هاي ديگر را افزايش مي دهد. کودک چاق در بزرگسالي به نسبت بيشتري به چاقي مبتلا مي شود. تمام بيماري ها مثل ديابت، سرطان و بيماري هاي غير واگير در بين افراد چاق، شيوع بيشتري دارند.

وي همچنين گفت: در ۱۰ سال گذشته ميزان شيوع چاقي افزايش يافته و بيشتر در سنين ۷ تا ۱۸ اختصاص دارد.

مدير دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، افزود: مهم ترين کار براي پيشگيري از چاقي و اضافه وزن در کودکان اين است که برنامه غذايي درست و حساب شده اي داشته باشند. در برنامه غذايي ضمن تنوع و تامين نياز روزانه از قبيل پروتئين، ويتامين و مواد نشاسته اي بايد از خوردن بي رويه کودکان جلوگيري کرد.

عبداللهي گفت: کودکان تحت تاثير الگوهاي رفتاري و اعضاي خانواده هستند، بنابراين با الگوي درست در سبک غذايي مي توان به کودکان آموزش داد.

وي بيان داشت: آموزش و فرهنگ سازي در استفاده از الگوي برنامه غذايي بسيار مهم است که مي توان از طريق صدا و سيما آموزش لازم را داد.

عبداللهي اظهار داشت: در نزديک ترين محل زندگي افراد پايگاه هاي سلامت قرار دارند که با تشکيل پرونده سلامت مراقبت ها و خدمات تغذيه و سلامت براي اعضاي خانواده و فرزندان داده مي شود و توصيه هاي تغذيه اي و مشاوره ارائه مي شود.

مدير دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: چاقي يک مشکل چند بعدي است. وزارت بهداشت، آموزش هاي لازم را ارائه مي دهد و وزارت ورزش مي تواند با امکانات مختلف ورزشي زمينه را براي تحرک افراد فراهم کند. صنايع غذايي هم با نوع محصولاتي که به بازار عرضه مي کنند مي توانند همکاري داشته باشند. شهرداري و صدا و سيما نيز مي توانند با کنترل تبليغات در کنترل چاقي نقش مهمي در اين زمينه ايفا کنند.