کاهش قیمت نهاده‌های دامی/برنامه‌ای برای صادرات تخم مرغ نداریم

يک مقام مسئول عنوان کرد:

کاهش قيمت نهاده‌هاي دامي/برنامه‌اي براي صادرات تخم مرغ نداريم

مديرعامل شرکت پشتيباني امور دام با بيان اينکه در ۱۰ روز گذشته قيمت نهاده هاي ذرت و کنجاله سويا روند کاهشي داشته است،گفت:برنامه اي براي صادرات تخم مرغ نداريم.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از صدا و سيما، حميد ورناصري با اشاره به اينکه سال گذشته در پي شروع آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان و تلف شدن ۲۵ ميليون قطعه مرغ تخم گذار و کاهش ميزان توليد و عرضه، به ناچار براي ايجاد تعادل در بازار واردات تخم مرغ انجام شد، افزود: سال گذشته در پي افزايش قيمت تخم مرغ و کاهش ميزان توليد ستاد تنظيم بازار بخشي از نياز بازار داخل را از واردات تأمين کرد اما امروز به علت شرايط متعادل در توليد و عرضه و تقاضا در بازار نيازي به واردات نيست.

وي گفت:‌ امروز هم توليد کنندگان در شرايط خوبي قرار دارند و هم مصرف کنندگان براي تخم مرغ قيمت بالايي پرداخت نمي کنند. ضمن اينکه معمولاً تقاضا براي تخم مرغ در فصل گرم کاهش مي يابد بنابراين با توجه به شرايط توليد و شرايط مصرف بازار روند متعادلي دارد.

ورناصري درباره علت افزايش نسبي قيمت تخم مرغ در مقايسه با هفته گذشته تصريح کرد:‌ فاصله قيمت هفته گذشته تا امروز عدد قابل توجهي نيست و گاهي اوقات در برخي مواقع در يک هفته بر مبناي عرضه و تقاضا نوسانات افزايشي يا کاهشي را شاهد هستيم.

وي درباره انتشار برخي مطالب در فضاي مجازي مبني بر انبار کردن تخم مرغ ازجانب مرغداران، گفت:‌ تخم مرغ کالاي فاسد شدني است، ممکن است مرغدار چند روز محصول را نگه دارد اما امکان نگهداري براي مدت طولاني بعيد است و امکان پذير نيست و در نهايت بايد به بازار عرضه شود.

مديرعامل شرکت پشتيباني امور دام تأکيد کرد: در شرايط کنوني عرضه و تقاضا در تعادل است و برنامه اي براي صادرات نداريم و هم اکنون توليد براي صادرات پاسخگو نيست.

ورناصري افزود:‌ افزايش قيمتي در تخم مرغ نداريم، تا هفته گذشته قيمت به گونه اي بود که مرغدار محصول را کمتر از قيمت تمام شده به بازار عرضه مي کرد اما امروز قيمت در تعادل است و توليدکننده و مصرف کننده راضي هستند.

وي گفت:‌ انتظار مسئولان وزارت جهاد کشاورزي اين است که ثبات بازار با اين قيمت ادامه يابد.

مديرعامل شرکت پشتيباني امور دام درباره قيمت نهاده هاي توليد افزود: در ۱۰ روز گذشته قيمت نهاده هاي ذرت و کنجاله سويا روند کاهشي داشته بنابراين تأثير قيمت نهاده ها بر قيمت تمام شده معکوس است.