۶ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی در صنعت داروسازی کشور

عضو سنديکاي صاحبان صنايع داروهاي انساني ايران؛

۶ ميليارد دلار صرفه جويي ارزي در صنعت داروسازي کشور

عضو هيات مديره سنديکاي صاحبان صنايع داروهاي انساني ايران، گفت: در صنعت داروسازي­ حدود ۶ ميليارد دلار صرفه جويي ارزي براي کشور ايجاد مي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر مرتضي خيرآبادي، در آستانه برگزاري نمايشگاه دارو و صنايع وابسته (ايران فارما)، به مشکلات صنعت داروسازي کشور اشاره کرد و گفت: با اينکه سياست هاي ترامپ باعث شده تا بسياري از شرکت هاي دارويي خارجي امکان حضور در ايران را پيدا نکنند اما ۱۴۰ شرکت از ۲۴ کشور جهان، براي شرکت در نمايشگاه اعلام حضور کرده اند. همچنين پاويون هند و چين در نمايشگاه چهارم ايران فارما حضور دارد.

وي اظهار داشت: خيلي از شرکت­ هاي خارجي به دنبال وارد کردن صنعت داروسازي ايران به کشور خودشان هستند و کشورهايي مثل کره، اردن، ابوظبي و عمان سعي مي ­کنند نيروهاي تخصصي ايران را در صنعت بايوتکنولوژي جذب کنند.

خيرآبادي با اظهار تاسف از اينکه صنعت توانمند داروسازي نتوانسته است جايگاه خودش را در صادرات پيدا کند؛ عنوان داشت: از شما اصحاب رسانه انتظار مي­رود تا با پوشش اخبار اين نمايشگاه و اتفاق ­هايي که در آن مي افتد؛ اين افتخار ايراني را به مردم و مسئولين داخل کشور و سياستمداران کشورهاي ديگر انتقال دهيد.

وي اضافه کرد: ما با افتخار اعلام مي­ کنيم که در صنعت داروسازي­ حدود ۶ ميليارد دلار (با توليد دارو) صرفه جويي ارزي مي کنيم.

خيرآبادي با بيان اين مطلب که با وزارت امور خارجه هماهنگ شده است تا براي شرکت­ هاي خارجي که تمايل دارند در نمايشگاه ايران فارما ۲۰۱۸ حضور پيدا کنند، ۲۴ ساعته ويزا صادر شود، تاکيد کرد: در راستاي حمايت از کالاي ايراني، هيچ شرکت خارجي با محصول نهايي(finish products) در نمايشگاه غرفه ندارد.